Yılan Ağacı

Yılan Ağacı ve Kullanım Alanları

Merhaba Tesbih Severler,

Tesbih yapımında kullanılan ve epey pahalı olan Yılan Ağacı olarak bilinen ve ingilizce Snakewood diye adlandırılan ağacın asıl anavatanı Güney Afrika olmakla beraber Fransız Guyanası ve Breazilyanın Amazonların da da yetişmektedir.

İlk kesim zamanında kırmızımsı bir renkte olan  Yılan Ağacı havayla temasıyla kahverengimsi ve kırmızı bir renge döner.

Kendi cinslerine göre oldukça sert olan bu ağaca şekil vermek,işlemek ve çalışmak zordur ancak çok iyi cilalanabilir

Ortalama özgül ağırlıgı 0.82-1.10gr/cm3 tür.25m kadar boy yapabilen bu ağaçın gövde çapı 15cm yi geçmez.

Yılan Ağacı adını  yılana benzeyen desenlerinden almıştır.Egzotik bir ağaç olmasından dolayı bu ağaçla çalışırken solumadan dolayı alerjik reaksiyonlara neden olabilir,bu yüzden Yılan Ağacı ile  çalışılırken maske kullanılmalıdır,öz ağacı mantarlara ve böceklere karşı oldukça dayanıklıdır.

Yılan ağacı diğer ağaçlara göre kurutulması en zor olan ağaç türüdür.Kurutma sırasında genellikle problemler yaşanır ve çekme yaptığı bilinir bu yüzden Yılan Ağacı küçük parçalar halinde kurutulur.

Odunu tatsız,damarları düzdür,öz ağacı hassas ve kırılgandır,çok nadir bulunduğundan ve gövde çapları küçük olduğundan gitar yapımında kullanılamaz,bunun yerine sapta kafa kaplaması olarak,köprü yapımında,akort burgu kafalarında kullanılabilir.

Başlıca kullanım alanlarından bazıları ise genellikle Tesbih yapımında kullanılması.Ahşap torna makinesin de işlenildiğin de çok güzel tesbihler yapılabiliyor. Diğer kullanım alanları ise,baston ,şemsiye ,kalem ,flüt yapımı,tabanca ve bıçak sapı yapımı ve arşe yapımıdır.

Bu kadar hassas ve nadir bulun Yılan Ağacı İşlemesi ve kurutma gibi işlemleri de zor olunca haliyle yapılan ürünlerde pahalı oluyor.

Yılan Ağacı
Yılan Ağacı
Yılan Ağacı
Yılan Ağacı

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

İngiltere Çalışma Vizesi

İngiltere çalışma vizesi , İngiltere’de uzun süre çalışacak insanların alması gereken vize türüdür. İngiltere’de ne kadar …

2 yorumlar

  1. Yaptığınız torna makinesi ile bu tespih yapılabilir mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir