ahşap fener boyama

Uygun Fiyata Ahşap Fenerler İle Evinizi Süsleyin

Dekorasyon mağazalarında karşımıza çıkan ahşap fenerleri birçoğunuz görmüştür. Bizim için hazır hale getirilen fener fiyatları hepimizin gözüne çarpmıştır. Bir dekoratif ürüne o miktarı vermeden, nasıl sahip olabiliriz? Bu yazımızda ahşap fener boyamanın inceliklerini anlatacağız bu sayede hep fenerleri kendi zevkinize göre dekore edebilecek hem de çok makul bir fiyata sahip olmuş olacaksınız.

Süslenecek Ahşap Fener Nereden elde edilir?

Ahşap fenerleri dilerseniz bir marangoz ile anlaşarak veya el beceriniz bu işlere yatkınsa oyma yöntemi ile istediğiniz hale getirebilirsiniz. Ancak ahşap fenerleri bir tek nu yöntemle elde etmenize gerek yok boyanmamış halleri internet sitelerinde, ahşap satan dükkânlar da, hobi dükkânlarında yine sizleri beklemekte. Buradan çok cüzi miktarlar ödeyerek ham ahşap fenere sahip olabilirsiniz.ahşap fener nasıl boyanır

Ahşap Fenerler Nasıl Boyanır?

Eskitme yöntemi ile çok daha güzel duracağını düşündüğümüz ahşap fenerler, su bazlı akrilik boyalar ile boyanabilir. Tabi boyaya başlamadan önce hiçbir mobilyamıza bulaşmayacağından emin olmak için boyayacağımız yeri eski bir örtü serebiliriz. Su bazlı akrilik boyamızı çok iyi bir şekilde çalkamalıyız, sıvının ve boyanın birbirine homojen şekilde dağılması için bu işlemi gerçekleştiririz. İlk katı istediğimiz boya ile boyuyoruz. Dış boyayı güzelce boyadıktan sonra biraz iç boyaya geçmeden önce biraz kuruması için beklemeliyiz. İç boyaya geçmeden önce bu işlemi yapmalıyız ki boya da herhangi bir iz kalmasın. Boyamız matlaştıktan sonra iç tarafı da boyayabiliriz. İç kısmı dışından daha farklı bir renk veya aynı renk ile boyayabilirsiniz. Ancak farklı bir renk ile boyama yapıyorsanız eğer dış boyaya karışmaması için ince bir fırça kullanmanızı tavsiye ederiz.

Ahşap Fenerlere Nasıl Eskitme Yapılır?

Boyama işlemimizi tamamladıktan sonra sıra da eskitme işlemi gelmektedir. Eskitme işlemine başlarken aldığımız eskitme jelini normal bir fırça yardımı ile tüm yüzeylere sürmeliyiz. Beyaz bir renk gibi dursa da sürdüğünüzde şeffaf bir görünüm alacaktır. Eskitme jelini kullanmamızın nedeni bir alt katmanda kullanmış olduğumuz boyaya bir zarar gelmesini önlemek. Bu yüzden fenerimizin her yerine mutlaka sürmeliyiz. Jelimizi sürdükten sonra yaklaşık olarak 20 dakika bekleme süresi bulunmakta. Bu süreyi aştıktan sonra siyah boyamızı bir kaba alarak fenerimize sürmeye başlamalıyız.  Boyamızı yalnızca fenerimizin dış yüzeyinde kullanıyoruz. İnce bir fırça ile boyamanız detaylar için size yardımcı olacaktır. Siyah boyamızı sürdükten sonra kuruması için yaklaşık olarak 45 dakika bekliyoruz. Daha sonrasında zımpara ile veya evde kullanabileceğimiz ıslak mendilimizle eskitme işlemine başlıyoruz. Eskitme işlemimizde alttaki renk ortaya çıkacak ve güzel görünecek kadar bastırarak yüzeye sürtüyoruz. Bu işlemi tamamladıktan sonra ayaklarını boyamaya geçiyoruz. Ayaklarını bitirince burada kullandığımız boya ile kuru eskitme işlemine başlıyoruz. Bu boyayı sert uçlu bir fırçaya alıyoruz daha sonrasına aldığımız miktarı biraz azaltarak kullanabilir hale getiriyoruz. Ve yumuşak hareketle ile boyamızı yüzeyimize dağıtıyoruz. Her bölgeye olmasına gerek yok ara ara fırçayı sürebilirsiniz. Boyalarımızın kuruması ile yapım işlemimiz bitmekte.

Ahşap Fenerlerin İçine Ne Konulabilir?

Tebrikler ahşap fenerlerinizi bitirdiniz. Artık içine ne koyup fenerleri evinize yerleştireceğinize geldi mesele. İsterseniz ampul ekleyerek bir avize halinde kullanılır isterseniz de mumlar ile odanızı süsleyebilirsiniz. Her türlü şekilde çok güzel görünecektir.

Hakkında: hbilgic

Ayrıca Kontrol Et

Eski Sandalyeler Nasıl Yenilenir

Merhaba arkadaşlar, Bu yazımızda sizlere eski sandalyelerinizi nasıl yenileyebileceğinize dair hem kısa bilgiler vereceğim hemde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir