türkiyeyi etkileyen yerel rüzgarlar
türkiyeyi etkileyen yerel rüzgarlar

Türkiye’yi Etkileyen Yerel Rüzgarlar ve Etkileri

TÜRKİYE’Yİ ETKİLEYEN YEREL RÜZGÂRLAR

Rüzgâr

Rüzgârlar basınç farklılıklarından kaynaklı ortaya çıkan yatay yönde hareket eden  hava akımıdır. Rüzgârlar her zaman yüksekten alçak basınç yönünde hareket etmektedirler. Türkiye’yi etkileyen yerel rüzgârlar  hakkında birkaç bilgi paylaşmak gerekir ise;

yerel rüzgar etkileri
yerel rüzgar etkileri

Türkiye’de Etkili Olan  Rüzgârlar Ve Etkileri

Karayel, Yıldız, Poyraz,  Samyeli, Lodos, Günbatısı, Gün doğusu, Etezyen, Tükiye’yi etkileyen yerel rüzgârlar olarak bu şekilde sıralanmaktadır.

Karayel  rüzgârı:  Balkanlardan türkiyeye giriş yapan soğuk ve yağışlı hava akımıdır. Daha çok kışları etkili olmaktadır. Kar yağışı, ya da karla karışık yağışlara sebep olmaktadır.

Yıldız rüzgârı: Yıldız rüzgârı en çok yağışlara neden olmaktadır. Soğuk bir hava akımıdır. Yıldız rüzgârı etkili olduğu dönemde deniz ulaşımları sorunlu olabilmektedir.

Poyraz rüzgârı: Poyraz  kış döneminde, soğuk ve sert bir hava akımına neden olurken yaz aylarında ise, serin ve kuru bir hava akımına neden olmaktadır.

Samyeli (keşişleme) rüzgârı: Samyeli  rüzgârı etkili olduğu yerler, yoğun bir sıcaklığa neden olmaktadır. Özellikle  yeşillikler üzerinde yakıcı ve kurutucu bir etki bırakmaktadır. Samyeli rüzgârı buharlaşmayı aşırı derecede yükseltmektedir. Samyeli rüzgârı, Türkiye geneli etki etmektedir. Güneydoğu Anadolu’da sıcaklığın yüksek olmasında doğrudan etkilidir.

Lodos rüzgârı: Esme hızı en yüksek rüzgârlardan biridir. Lodos estiğinde deniz ulaşımı sıkıntılı olmakta ve genellikle yağış şeklinde etkili olmaktadır. Genel manada kışın lodos etkili olursa çok sert  bir hava akımı meydana gelirken yazları da  sıcaklık derecesini yükseltmektedir.

Lodos genelde ani sıcaklık artışına neden olduğundan, hızlı kar erimesine bağlı sel ve su taşkınları meydana gelebilmektedir. Lodos, kış aylarında olduğundan soba zehirlenmelerine neden olmaktadır. Türkiye’yi etkileyen rüzgârlar arasında en etkili olan rüzgârlardan biridir.

Gün batısı: Gün batısı Türkiye’nin batı tarafından giriş yapar ve sıcaklıkları etkilemez

yerel rüzgarlar
yerel rüzgarlar

Gün doğusu:  Bu rüzgâr da Türkiye’ye doğudan giriş sağlar ve sıcaklıklara etki etmez

Etezyen rüzgârı: Yazları etki eden  bu rüzgâr, Azor dinamik yüksek basınç yönünden, Basra termik alçak basınç yönüne doğru hareket eden bir rüzgârdır. Yunanistan kıyıları, Ege denizinin güney kısmı ve Orta Doğu’ya doğru esmesinden kaynaklı, yunan gemiciler arasında ticaret rüzgârı diye adlandırılmaktadır. Gemiciler bu rüzgârı kullanarak ticaret yaparlardı.

 

Konu: Yerel rüzgârlar kısaca özet bilgi 9. sınıf, Yerel rüzgarlar, Türkiye yerel rüzgarları,Coğrafya yerel rüzgarlar,Yerel rüzgarların etkileri,Türkiyedeki yerel rüzgarlar

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

Feminist Ne Demek?

Feminist Ne Demek?

Son zamanlarda çok sık kullanılan feminist kelimesini duydunuz ve anlamını merak mı ediyorsunuz. O zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir