ekim alanı geniş ürünler

Türkiye’de Ekim Alanı Geniş Ürünler

Her köşe cennet misali olan Türkiye, sahip olduğu yer altı ve yer üstü kaynaklarıyla oldukça zengin bir ülkedir. Bu yazımızda dört mevsimin yaşandığı Türkiye’de ekim alanı geniş ürünlerden bahsedeceğiz. Bahsettiğimiz bu ürünlerden de kısa şifreler yapacağız ki hatırlamanız gereken yerlerde kolay çok kolay bir şekilde hatırlayın.

a. Buğday : Besin sanayisinin ana maddesi olan buğday, yetişme zamanında yağış, hasat zamanında ise kuraklık isteyen bir üründür. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yetişen buğday kıyı Karadeniz ve Erzurum-Kars civarlarında diğer alanlara göre üretimi oldukça sınırlıdır.ekim alanı geniş olan ürünler
b. Elma : Kışın vazgeçilmezlerinden biri olan elma soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır. Üretim alanı da oldukça geniş olan elma, özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde yoğun olarak yetiştirilir.
c. Tütün : Sigaranın ana maddesi olan tütün oldukça emek isteyen bir üründür. Kaliteyi korumak için devlet kontrolü altında olan tütün Türkiye’de en çok Ege Bölgesi’nde yetiştirilir.
d. Üzüm : Birçok alanda kullanılan üzüm pekmez ve şarabın ana maddesi olarak kabul edilir. Yetişme alanı oldukça geniş olan üzüm Türkiye’de en çok Ege Bölgesi’nde yetiştirilir.
e. Şeker Pancarı : Sulama ile oldukça geniş bir alanda yetiştirilebilen şeker pancarından şeker, küspe ve ispirto elde edilir. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yetişebilen bu ürün çok fazla yağış aldığı için Doğu Karadeniz Bölgesi’nde ve daha kazançlı ürünler yetiştirildiği için kıyı bölgelerde az yetiştiriliyor.Bu ürünün en çok İç Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilir.

Ülkemizde ekim alanı geniş olan ürünleri yazdığımız bu yazımızdaki ürünleri daha kolay hatırlayabilmeniz için BETÜŞ şeklinde bir şifreleme yapabilirsiniz. Bu şekilde bu ürünleri çok daha kolay bir şekilde hatırlamanız mümkün olacaktır.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

bor nerede çıkarılır

Bor Nerelerde Çıkarılır, Kullanım Alanları Nelerdir?

Ülkemizin dünyada söz sahibi olduğu madenlerden biri de bor madenidir. Dünya bor madeninin %80’i Türkiye’de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir