Türkiye Ekim Alanı Dar Ürünler
Türkiye Ekim Alanı Dar Ürünler

Türkiye’de Ekim alanı dar olan ürünler

TÜRKİYEDE EKİM ALANI DAR OLAN ÜRÜNLER

Türkiye’de Ekim alanı dar olan ürünler arasında, çay, fındık, muz, pirinç, pamuk, gül, Antep Fıstığı, Keten, Turunçgiller, Kenevir, Yer Fıstığı, Soya Fasulyesi olarak şekillenmektedir.  Bu ürünlerden birkaçının neden ekim alanının dar olmasını açıklamaya çalışalım;

Türkiye’de Ekim Alanı Dar Olan Ürünler Ve Yetiştiği Alanlar

çay ekim alanı dar ürünler
çay ekim alanı dar ürünler

Çay: Çay sadece doğu Karadeniz’de olduğundan, yetişme alanı en dar ürünlerden biridir. Bu durum göz önüne alındığında çay, Türkiye’de yetişmeye müsait bir bitki değildir. Çay yağış alan bölgede yetişir kanısına sahip olsak bile, çayın doğduğu topraklarda muson iklimi etkili olmaktadır. Yani çay yazları sıcak ve bol yağışlı, kışları ise kurak geçen bölgelerde yer edinmektedir.  Çayın Karadeniz Bölgesinde yer bulmasının nedeni yağışların düzenli olması değil bol olması, sıcaklığın ve nemin çok olmasından kaynaklıdır. Türkiye’de Ekim alanı dar olan ürünler başı çekmektedir

antep fıstığı ekim alanı dar ürünler
antep fıstığı ekim alanı dar ürünler

Antep fıstığı: Antep fıstığının yetiştiği bölgeler iklim koşullarına bağlı değişebilmektedir. Ülkemizde en çok güneydoğu Anadolu bölgesinde yetiştirilmektedir.  Ayrıca İç Anadolu ve Marmara bölgesinde de sınırlı olarak üretilebilmektedir.  Antep fıstığı ülkemizde en çok Gaziantep, Siirt, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman gibi Doğu illerinin iklim koşullarında yetişmeye müsait bir yapısı bulunmaktadır.

zeytin ekim alanı dar ürünler
zeytin ekim alanı dar ürünler

Zeytin: Zeytin ağacı sağlam ve uzun ömürlü olmasından dolayı her mevsimde yeşil kalmayı başaran çok önemli bir bitkidir. Zeytin sıcak iklim koşullarını sevmektedir. Hangi topraklarda olduğu çok önemli değildir. Zeytin için iklim koşulları önemlidir. Üretimi dar alanlara sahip olan zeytin en çok ege bölgesinde yetişmektedir. Aydın ilinde ve çevresinde çok fazla yetişme alanına sahiptir. Bunun yanı sıra Marmara bölgesinde Gemlik de yetişen zeytin, Kahramanmaraş, Hatay ve Gaziantep bölgelerinde de yetişme alanına sahiptir.

ekim alanı dar ürünler muz
ekim alanı dar ürünler muz

Muz: Muz yetişme alanı en dar ürünlerden başı çekmektedir. Muz, Akdeniz bölgesinde yetişme alanı bulabilmektedir. Antalya – Mersin ve Anamur’da büyük bir kısmı yetiştirilmektedir. Bol yağışlı ve sıcak bölgelerde yetişebilmektedir. Türkiye’de Ekim alanı dar olan ürünler arasındadır.

fındık ekim alanı dar ürünler
fındık ekim alanı dar ürünler

Fındık: Türkiye’de fındık Karadeniz bölgesinde yetiştirilebilmektedir. Diğer ekim mahsullerine uygun olmayan ve yüksek eğimli alanlarda yetişmektedir. Toprak erozyonunu önlemektedir. Ordu, Trabzon, Rize, Giresun, Artvin, Samsun, Sinop, Kastamonu, Düzce, Sakarya, Zonguldak ve Kocaeli gibi illerde yetişme alanı bulabilmektedir.

 

Konular: Türkiye’de Ekim alanı dar olan ürünler, Ekim alanı dar olan ürünler,Türkiye Ekim Alanı Dar Ürünler

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

Feminist Ne Demek?

Feminist Ne Demek?

Son zamanlarda çok sık kullanılan feminist kelimesini duydunuz ve anlamını merak mı ediyorsunuz. O zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir