topuk dikeni nedir

Topuk Dikeni nedir? Tedavisi var mı?

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni topukta bulunan kemiğin hemen altında zamanla kalsiyum birikir bu birikmeden dolayı topuk dikeni denilen dikensi bir şekil oluşur. Örnek vermek gerekirse topuk dikeni bulunan bir ayak aşağıdaki gibi olur. Topuk dikeninin tedavisi var mı diye soracak olursanız tabi tedavisi var ve ilerlemesine göre tedavi uygulanır. Gittiğiniz hastahaneye göre de tedavi değişebiliyor.

topuk dikeni topuk

 

Topuk Dikeni Kırdırılır mı?

Tam olarak topuk dikeninin kırılmadığını söylemek daha doğru olur. Topuk dikeni zamanla eritilmeye çalışılır. Topuk dikeni eridikçe ağrılar azalır ve zamanla tamamen iyileşir.

 

Topuk Dikeni İlacı var mı?

Topuk dikeninin direk çözüme giden bir ilacı yok.  Verilen ilaçlar daha çok ağrıyı azaltmaya yönelik ilaçlar. Topuk dikenini geçirmek istiyorsanız topuk dikeni tabanlık kullanmanız gerekiyor. Eczaneler de satıldığı gibi reçete gerektirmeyen bir üründür. İnternet üzerinden bir çok çeşidi bulunuyor.

Topuk dikenini geçirmek için aşağıdaki egzersizleri uygulayabilirsiniz. Egzersizlerin yanında kaliteli bir tabanlıkta kullanırsanız kısa zamanda topuk dikeninden kurtulabilirsiniz.

 

Topuk Dikeni Bitkisel Tedavisi var mı?

Bazı kesimlerce uygulanan bitkisel bir yöntem mevcut ve bunu kendim daha önce uyguladım ve faydasını da gördüm bir zaman sonra tamamen iyileştim.

Yöntemi merak edenler için kısaca anlatayım. Limonu ikiye bölüyorsunuz ve içini çıkartıyorsunuz. Daha sonra boş limon kabuğunu topuğunuza yerleştirip streçle sıkıca sarıyorsunuz. Bu işlemleri akşam yapıp sabah tekrar çıkartıyorsunuz. Bunu iki üç gün uygulayabilirsiniz ben bu yöntemin faydasını gördüm sizde de işe yarayacağını düşünüyorum.

 

Topuk Dikeni Belirtileri nelerdir?

-Dinlendiğiniz de bile geçmeyen topuk ağrıları
-Sabah kalktığınız da ilk adımlarınız da olan şiddetli batma ağrısı
-Aşil tendonunda ve baldırlarda hassas ağrılar
-Topuktaki şişlik
-Hareket halindeyken veya dururken ayaklarda uyuşmalar olabilir
-Ayağın topuk veya kemerinde ağrı, hassasiyet, yanma
-Ayak tabanını ani gerdiğiniz de ağrı oluşması

Topuk Dikeni Egzersizleri

Topuk dikeni çıkan kişiler için faydalı ve topuk dikenini geçirebilecek kadar etkisi bulunan topuk dikeni egzersizleri bulunuyor. Bu egzersizleri uygulayarak hastalığınıza çare bulabilirsiniz.

topuk dikeni egzersizleri

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

Evde Köpek besleme

Evde Köpek Besleme ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle çocuklarımız evde köpek besleme konusunda biraz inatçı olabiliyorlar. Ama onların anlamayıp sizlerin anlayabileceği bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir