tonerlimi kartuşlu yazıcımı

Tonerli lazer Yazıcımı Kartuşlu Yazıcımı Kartuşlu Püskürtmeli Yazıcımı Alınmalı ?

Merhaba printer severler,

Bu yazımda çoğu kullanıcının epey zorluk çektiği bir konu hakkında deneyim ve izlenimlerimi aktarmak istiyorum

Tonerli lazer Yazıcımı Kartuşlu Yazıcımı Kartuşlu Püskürtmeli Yazıcımı Alınmalı ?

Bu sorunun cevabını vermeden önce öncelikle kullanım alanını ve ne yapılacağını belirtmek gerekiyor.

Öncelikle toner ve kartuş arasındaki farkı anlatalım.

Kartuşlu yazıcılarda sistem şu şekilde.

Her kartuşda olduğu gibi bu yazıcılara ait kartuşlardada bir depo kısmı oluyor. Kartuş kısmının içerisinde su bazlı sıvı mürekkep bulunmaktadır. Bu mürekkep kartuşun ince kanalları arasında elektrik akımı ile mürekkebin kağıt üzerine küçük noktacıklar halinde püskürtülmesi ile istenilen belge yazdırılabiliyor. Bu kartuş sürekli kullanıldığında bir sıkıntı yaratmaz. Çünkü kartuş üzerindeki mikro kanallardan sürekli sıvı akışı olduğu için bir problem olmaz. Ancak uzun süreli kullanım olmadığı takdirde kartuş ağzındaki kanallarda kuruma meydana  gelir. Buda kartuşu yenisiyle değiştirmenizi gerektirmektedir. Kanalları açıcı yöntemler mevcut(sıcak su vs) ama her zaman işe yaramıyor.

Kartuş sürekli kullanıldığında problem yaratmıyor demiştim ancak şöylede bir sorun açığa çıkıyor mürekkep haznesi fazla olmadığı için çıktı sayısı kullanıma göre 100-200 sayfa arasında değişiyor.

Peki bittikten sonra ne yapılmalı?  Çoğu kişi yenisi alıyor ama kendisi doldurabilen veya ucuza dolduranda mevcut. Sağlıklımı bu yöntem tartışılır.

Bu kartuşun avantajı neler, bu sisteme sahip küçük çaplı yazıcılar daha ucuz oluyor. Ancak baskı kalitesi tartışılmaz Kartuşlu yazıcı diyebilirim.

Geçelim tonerli yazıcılara.

Bu tonerli kartuşta mantık şu şekilde. Bundaki mürekkep likit değilde toz şeklinde. Matbaa makinası mantığı gibi yazdırılacak kısım silindir bir alan üzerine baskılanıp toz mürekkep ile kağıt üzerine baskı halini aldırtırılıyor.

Bu kartuş diğer püskürtmeli kartuşa göre daha uzun ömürlüdür. Çünkü mürekkep zaten toz olduğu ve mikro kanal gibi kısımları olmadığından çok ekstrem durumlar olmadığı takdirde bir sıkıntı olmaz.

Kaç sayfa çıktı alıyoruz ? tonere göre değişir ama ortalama küçük çaplı olarak 2000 ile 5000 sayfa arasında alınır.

Bittiğinde ne yapılıyor? Bittiğinde toz mürekkebi kendiniz bile tıpasını açıp doldurabilirsiniz. Ancak bunlardada şöyle bir durum var .

Dram çipi diye bir durum. Mürekkep bittiğinde toz doldurulur ancak mürekkep seviyesini hafızasında turan çipin değiştirilmesi gerekir. Buda yerine göre maaliyet demektir. Bzı tonerlerde ise Çipin değiştirilmesi gerekmeden resetleyerek durumu kurtarabiliyorsunuz.

Peki fiyatları neler, orta boyutlu bir yazıcı düşünürseniz 160 tl den başlıyor diyebilirim.

Gelelim sorumuza ?

Tonerli lazer Yazıcımı Kartuşlu Yazıcımı Kartuşlu Püskürtmeli Yazıcımı Alınmalı ?

Çok fazla çıktı alacaksanız kesinlikle tonerli,

çocuğum dev yapacak derseniz püskürtmeli kartuşlu yazıcı derim.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

İngiltere Çalışma Vizesi

İngiltere çalışma vizesi , İngiltere’de uzun süre çalışacak insanların alması gereken vize türüdür. İngiltere’de ne kadar …

3 yorumlar

  1. çiğdem çildağ

    yorumdan daha cok sorum olacaktı.
    epson l386 model yazıcı aldım ancak a4 kagıdına aldıgım cıktılardan hiç memnun değilim. renkler hep soluk ve cansız . fotograf kagıdı ise cok daha düzgün zaten kagıt parlak oldugu ıcın sanırım. yazıcıyı alalı 1 hafta olmadı acaba ben mi bir kullanım hatası yapıyorum yoksa yazıcı hep boyle mi çıktı verıyor ? lazerli yazıcı mı almalıydım ? yardımcı olursanız cok sevınırım

    • Kağıt parlak ise ona göre baskı yapmanız lazım. Bence öncelikle normal bir a4 kağıdında deneyin baskıyı ondan sonra tekrar parlak kağıda deneyin.

  2. Çağla taşkın

    Merhaba ben kartuşlu almak istyrm HP markası ikinci el alcgm ama daha garantisi bitmemiş sizce almali mym?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir