tip 1 ve tip 2 diyabet

Tip 1 ve Tip 2 Diyabet Arasındaki Fark Nedir?

Vücutta kan şekeri düzenlemesi pankreas adı verilen organ tarafından yapılır. Pankreasta bulunan beta hücreleri insülin hormonu salgılayarak kandaki şeker oranını düşürür.

Tip 1 diyabette pankreasta bulunan beta hücrelerine vücuttaki bağışıklık hücrelerinin saldırması ve zarar vermesi söz konusudur. Buna otoimmün pankreatit diyoruz. Tip 1 diyabette zarar gören beta hücreleri nedeniyle oluşan organ yetmezliğine bağlı mutlak insülin eksikliği mevcuttur. Böylelikle kan şekeri yükselir.

Tip 1 diyabette tedavi dışardan insülin desteğiyle yapılır.

Bağışıklık hücrelerinin pankreastaki beta hücrelerini neden bir mikroorganizma gibi algıladığı ve yok etmeye çalıştığı henüz bilinmemektedir.

Tip 2 diyabetin tamamen genetik olduğu düşünülmektedir. İnsanların ortalama %7 si diyabet geni taşır. Anne babadan herhangi biri ya da ikisi birden diyabet hastası ise bu oran artar. Diyabet genleri 30 lu yaşlarda aktif olmaya başlar. Bu yaşa kadar insanlar genellikle sağlıklı yaşarlar.

Tip 2 diyabette ( erişkin tip diyabet) pankreastan yeterli miktarda insülin üretimi vardır. Ancak doku ve organlarda yeterli etkiyi gösteremez. Çünkü diyabet genlerinin etkisiyle doku ve organlarda insülin direnci başlar.

Tip 2 diyabette tedavi diyet, ilaç, insülin ve metabolik cerrahidir.

tip 1 ve tip 2 diyabet
tip 1 ve tip 2 diyabet

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

hametan krem yüze sürülür mü

Hametan Krem Yüze Sürülür mü?

Hametan krem yüze sülür mü? Şimdiye kadar hametan kremin bu faydalarını duymadıysanız, bu güzel kremin …

2 yorumlar

  1. Diyabet sadece genlerinin etkisiyle değil geri kalan %93 beslenme ve fiziksel inaktivite etkisiyle doku ve organlarda insülin direnci başlar. Yani beslenme ve fiziksel aktiviteyi düzenlerseniz %93 risk azalıyor. Şuan ki bilinen bu bilgiler tamamen yanlış ve hakikati gizlemek ve insanları ilaçlara bağımlı hale getirmek için yapılan araştırmalardır. Bu araştırmalar dogmatiktir. Bu bilgiler dogmatiktir. Bu araştırmalara kesinlikle inanmıyorum.

    • Hocam inanın tüm bu yazıları geniş araştırma yaparak yazıyorum. hatta bazen bir doktora bile sorduğum oluyor. kimseyi yalnış bilgilendirmek istemem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir