Termal Etiket Nedir?

Termal etiket olarak ya da kısaca barkod olarak bilinen ve kullanımı zorunlu olan etiketler, ürünlerin seyrini belirleyen kısımlardır. Kullandığınız tüm ürünlerin belirli yerlerinde yer alan termal etiketler yani barkodlar, siyah ve beyaz örneklerin kullanımıyla oluşturulan teknolojik birer basımdır. Piyasada tüm marka ve modeller için kullanımına yer verilen barkodlar, ürünler hakkında bilgi vermek için bire bir olarak kullanılıyor. Çizgiler ile oluşturulan ve çizgilerin birbirine paralel şekilde yerleştirildiği, kalın ve ince olarak oluşturulan barkotlarda ürünlere ait referans numaraları yer alır. Bu numaralar sayesinde, ürünlerin hangi ülkeye ait olduğu, hangi firmaya ait olduğu ve özellikle de hangi kontrol noktasına ait olduğu net bir şekilde öğrenilebilir.

Direkt Termal Baskı Nedir?

Termal etiketlerin iki çeşidi mevcuttur. Barkod yazıcıları kullanılarak basılan bu barkodlar, direkt termal baskı tekniğiyle basılır ya da termal transfer baskı yöntemiyle basılır. Direkt termal baskı modelinde, ısıya dayanıklılık ön plandadır. Makinelerden kâğıt şeklinde alınan baskı işlemi, oldukça kısa sürer. Bu kısa süre sayesinde de istenilen ve ihtiyaç duyulan tüm barkodlar ve termal etiketlere erişim sağlanır. Direkt termal baskı yönteminde, kâğıt yakılır. Kâğıt yakılarak siyah rengi alır ve barkod hazır hale gelir. Buradan anlayacağınız üzere, direkt termal baskı yönteminde mürekkep, toner ve benzeri ürünlerin kullanımına yer verilmez. Ribon ve kurdele gibi renkli ürünlerin kullanımına da termal etiket basımında yer verilmiyor.

Termal Transfer Baskı Tekniği Nedir?

Direkt termal baskı tekniğinin yanı sıra, bir de termal transfer baskı yöntemi mevcuttur. Bu yöntem de ise mürekkep, toner, ribon, kurdele ve benzeri çeşitli ürünler ile baskı yapılıyor. Yakma işlemine yer verilmeyen transfer baskı tekniğinde ribon masrafı göz önünde bulundurularak baskı yapılır. Aynı zamanda her türlü etikete ve her türlü renk kullanılarak da baskı yapılabilme özelliği mevcuttur. Transfer baskı ile yapılan barkod ve etiketlerin ömrü, diğer çeşitlere oranla çok daha uzundur. Noktalı yani iğneli vuruşlar kullanılarak, mürekkep yani deskjet olarak bilinen püskürtmeli vuruşlar kullanılarak, lazer yani toner vuruşlar kullanılarak ya da tamamen yakarak vuruşlar kullanılarak barkod ve etiketlerin basılmasına devam ediliyor.

Termal Etiket Ve Barkodlar Neden Tercih Ediliyor?

Termal etiket ve barkodlar, ürünlerin sağlığı ve selameti açısından oldukça önemlidir. Tüm ürünlerde yer alan barkodlar ve termal etiketler sayesinde, ürünlerin alışveriş hızı da artar. Kullanımları oldukça kolay olan ve yalnızca tek hareketler barkod okuyucular tarafından okunan termal etiket ve barkodlar sayesinde, bir üründen yüzlerce, onlarca hatta binlerce kısa sürede temin edilebilir. Termal etiket ve barkodların nasıl basıldığına dair bilgi ve hizmet almak istediğinizde ise https://www.barkodonline.com/ adresi sizlere 7 gün 24 saat boyunca hizmet vermeye hız kesmeden devam ediyor.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

Su Sebili Temizliği

Su Sebil Temizliği insan sağlığının etkili şekilde korunabilmesi ve sağlıklı temiz tüketilebilir suya erişim sağlanması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir