Şeker hastalığı nedir, diyabet nedir
Şeker hastalığı nedir, diyabet nedir

Şeker hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Şeker hastalığı nedir, diyabet nedir
Şeker hastalığı nedir, diyabet nedir

İlmi ismi ile diyabet halk arasında şeker hastalığı olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre her 12 kişiden birisine şeker hastalığı tanısı konulmaktadır ve bir okadarda tanısı konulmamış hasta olduğu bilinen bir gerçekliktir. Yani her 6 kişiden biri şeker hastalığı teşhislerini taşımaktadır. Bu kadar çok kişinin rahatsızlığını çektiği bir hastalığa değinmeden edemedim. Bu yazımda siz değerli okuyucularıma şeker hastalığı hakkında yaptığım araştırmada öğrendiğim şeker hastalığının ne olduğunu, belirtilerini vede neden yaranabileceğini açıklamaya çalışacağım.

Şeker hastalığı nedir?

Şeker hastalığı olarak bildiğimiz diyabet nedir? İlmi olarak açıklamaya çalışırsak kandaki şeker(yani glukoz) seviyesinin normalin üzerinde olması ve bununla birlikte normalde hiç şeker barındırmaması gereken idrarın şeker içermesidir. Diyabet ülkemizde ve dünyada en çok rastlanılan hastalıklardan birisidir.

Şeker hastalığı belirtileri

Şeker hastalığı, kişilerde en çok üç şekilde kendini belirtir. Bunlar yiyebileceğinizden daha fazla yemek yeme isteğinin yanısıra açlık hissi, sıklıkla idrara çıkma isteği, ağızda tatlılığa dayalı kuruluk hissi ile birlikte su içme isteği. Eğer saydığım bu temel diyabet belirtileri sizde de varsa hemen bir doktora görünmenizde fayda var. Bu saydığım belirtiler dışında şeker hastalığı belirtileri  şu şekilde sıralanabilir:
• Halsizlik ve aşırı yorgunluk hissi
• Çok yenmesine rağmen hızlıca kilo kaybı
• Bulanık görmek
• Ayaklarda uyuşma
• Yaraların daha geç iyileşmeye başlaması
• Ciltte yaranan kuruluk ve kaşıntı
• Ağızda hissedilen asetona benzeyen koku

Şeker hastalığı neden başlar?

Ebeveyinlerinizin şeker hastalığı taşıması sizinde bu hastalıktan eziyet çekmenize neden olabilir. Ama genellikle orta yaşlarda sağlıksız yiyeceklerin tüketilmemesi sonucu obezite hastalığının oluşmasıyla vede haraketsiz kalmanıza bağlı olarak başlayabilir.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

hametan krem yüze sürülür mü

Hametan Krem Yüze Sürülür mü?

Hametan krem yüze sülür mü? Şimdiye kadar hametan kremin bu faydalarını duymadıysanız, bu güzel kremin …