şarj aleti neden bozulur

Şarj Aleti Neden Bozulur?

Mobil cihazların insan hayatında her geçen gün daha çok yer kaplaması ile birlikte ortaya çıkan sorunlar da artık farklılık gösteriyor. Günümüzde pek çok insanın en büyük sorunu mobil cihazların şarj sorunudur. Sürekli olarak bozulan şarj kabloları ve adaptörleri meydana getirdikleri zaman kaybından öte ekonomik kayıpların da yaşanmasına neden oluyor.

Ucuz Adaptör Kullanmak

Şarj adaptörünün bozulmasında etkili olan en önemli faktör kullanılan cihazın kalitesidir. Yan sanayi olarak adlandırılan şarj adaptörleri fiyatlarının düşük olması sebebi ile pek çok kişi tarafından tercih edilir. Ancak düşük fiyatlara sahip olan bu adaptörler, çok kısa bir kullanım ömrüne sahiptir. Genellikle birkaç ay içinde bozulan bu aletler şarj adaptörü neden bozulur sorusunun en net cevabı niteliğindedir.

Düzensiz Elektrik Akımı

Şarj adaptörlerinin bozulmasındaki ikinci etken ise elektrik akımıdır. Adaptörün takıldığı prizdeki akımın düzensiz bir şekilde gelmesi sonucu meydana çıkan yüksek güç adaptörlerin kullanım ömrünü olabildiğinde kısaltmaktadır. Bu nedenle elektrik akımının düzenli şekilde geldiğinden emin olunan prizlerde adaptörlerin takılı olması uzun bir kullanım ömrü için gerekli olan faktörlerden biridir. Bunun yanı sıra adaptörlerde biriken toz parçaları da bozulma sürecini hızlandıran etkenlerdendir. Bu gibi durumlarda adaptörlerin sürekli olarak temizlenmesi ve tozlu ortamlardan uzak tutulması alınabilecek en iyi korunma yöntemidir.

Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi şarj adaptörlerinin bozulmasında etkili olan birkaç faktör vardır. Bu faktörlerin tümü ortadan kaldırılabilecek ya da önlemi alınabilecek olan durumlardır. Bu kapsamda kaliteli malzemeden üretilmiş adaptörlerin kullanılması, kullanılan adaptörün belirli periyotlarda temizlenmesi ve kullanılan ortamdaki elektrik akımına dikkat edilmesi çok daha uzun bir kullanım ömrü sağlayacak ve meydana gelebilecek zararları tamamen ortadan kaldıracaktır.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

huawei y9 prime

Huawei Y9 Prime 2019 Özellikleri ve Türkiye Satış Fiyatı

Huawei Y9 Prime 2019 Özellikleri ve Türkiye Satış Fiyatı Geçtiğimiz günlerde Türkiye ye giriş yapan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir