saksıda marul yetiştirme

Saksıda Marul Nasıl Yetiştirilir? Püf Noktaları Nelerdir?

Salataların vazgeçilmez yeşili olan marulu saksıda kolayca yetiştirebilirsiniz. Saksıda marul yetiştirme işi oldukça kolay ve çok kısa bir zamanda büyüdüğünü görmek mümkündür. Üstelik marul  çok kısa zamanda ve zahmetsiz yetiştirebildiğiniz gibi uzun bir süre boyunca verimini alabileceğiniz bir bitkidir. saksıda marulu nasıl yetiştireceğiniz ile ilgili bilgi sahibi değilseniz paylaşacağımız bilgiler oldukça işinize yarayacaktır.

Saksıda Marul Nasıl Ekilmelidir?

Saksıda marul ekimi oldukça basittir. Marul fidesini direk olarak toprağa ekebilirsiniz. Buna ek olarak marul fidelerini saksının büyüklüğüne göre 3 veya daha fazla yan yana ekebilirsiniz.

Marul Toprağı nasıl Olmalıdır?

Marul gübre seven bir bitkidir. Dolayısıyla marul için gübresi bol olan bir toprak seçmelisiniz. Marul humuslu toprakta oldukça hızlı gelişim gösteren bir bitkidir. Dolayısıyla seçeceğiniz toprak çok önemlidir.

Işık Nasıl Olmalıdır?

Saksıda marul yetiştiriyorsanız ışık kavramı sizin için önemli olmalıdır. Marulu yaz aylarında hafif gölge olan bir yerde kışın ise güneş ve bol ışık alan yerlere koyulmalıdır. Bu şekilde yaparsanız çok kısa bir zamanda güzel verim alabilirsiniz.

Sulama Nasıl Yapılmalıdır?

Aslında marul suyu seven bir bitkidir ama aşırı sulandığında da çürüyen bir bitki olduğu için aşırı derecede sulamamak gerekir. Bitkinizi aşırı sulayıp sulamadığınızı öğrenmek için elinizle kontrol edebilirsiniz. Eğer çamurumsu bir kıvamı varsa hafif nemli hale gelene kadar sulama yapmamalısınız.marul saksıda yetiştirme

Saksıda marul yetiştirmenin püf noktalarını kendimizce bildiklerimiz dahilinde anlatmaya çalıştık. Umuyorum ki paylaştığımız bilgiler işinize yarar.

 

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

saksıda biber yetiştiricliği

Saksıda Biber Nasıl Yetiştirilir, Püf Noktaları Nelerdir

Yaz aylarını uğurlayışımızla birlikte evimizde ki salata malzemelerinde de eksiklikler başladı. Bu aylarda hala pazardan …