Saksıda Ispanak Nasıl Yetiştirilir Detaylı Anlatım

Merhaba arkadaşlar daha önce buradaki yazımızda saksıda domatesin nasıl yetiştirileceğinden bahsetmiştik bu yazımızda ise evde saksıda nasıl ıspanak yetiştirebileceğinizi anlatacağım.

Birçok yemekte sıkça kullandığımız ıspanak saksıda yetişebilen ideal bir sebzedir.Fazla güneş almayan balkonlarda ve düşük sıcaklıktaki alanlarda rahatlıkla yetiştirilebilir.Tek yapmanız gereken uygun bir saksı alıp ıspanak tohumunu ekmek ve yetişmesini beklemektir.

Evde saksıda ıspanak yetiştirmek için aşağıya yazdıklarımı adım adım uygulayın.

  • Öncelikle 15 ile 20 cm arası bir derinliğe ve yaklaşık 35 cm genişliğe sahip olan bir saksı alın.Bu derinlik ve genişlik ıspanağın yetişmesi için idealdir.Bu ebatta bir saksı bulursanız 3 , 4 tohum ıspanak ekebilirsiniz.
  • Ardından organik toprak alın ve biraz da doğal gübre ile karıştırarak saksınızı ıspanak yetiştirmek için hazırlayın.Drenajı tıkayan toprak kullanmaktan kaçının.Toprağın pH değerini kontrol edin.Ispanak , pH’ı 6.5 ile 7.5 arasında olan hafif alkali toprakta büyür.Asitik değeri 6.0’ın altına düşerse , ıspanak bitkisinin yaprakları ve sapları sararabilir.PH değerini manuel olarak ayarlamak için toprağa kireçtaşı ekleyin.Ayrıca topraktaki PH seviyesini ayarlamak için ince kırılmış yumurta kabukları ve odun külleri ekleyebilirsiniz.
  • Ispanak tohumlarını ekmeden önce saksıdaki toprağı gevşetin.Saksıdaki toprağı küçük bir bahçe küreği ile kazın ve biraz ağaç yaprağı ve gübre ile doldurun.Bu hava ve su girişini daha da kolaylaştıracaktır.Ispanak tohumunu kışın ekiyorsanız 1.5 cm derinliğe , yazın ekiyorsanız 2.5 cm derinliğe ekip üzerini toprakla kapatın.Ayrıca ıspanak tohumlarını toprağa ekmeden önce kapalı bir kapta yaklaşık 3 hafta bir süre ile çimlenmeye bırakabilirsiniz.Ispanak -9 dereceye kadar düşük sıcaklıklara dayanabilir.Ancak ıspanak tohumları henüz yeni ekildiyse filizlenene kadar tohumların bulunduğu ortamda sıcaklığın 4 derecenin altına düşmemesine dikkat edin.
  • Ispanak yetiştiriciliği için en uygun toprak sıcaklığı 10 – 25 derece arasıdır ve ısıya karşı çok hassas olan ıspanak bitkisinin bulunduğu ortamda sıcaklığın 24 derecenin üstünde olmaması için özen gösterin.
  • Ispanak tohumlarının uygun bir şekilde büyümesi için tohumlar arasında 2.5 cm boşluk bırakın.
  • Toprağın kurumasını önlemek için ıspanak bitkilerinizi sık sık sulayın.Saksıda yetişen bitkiler bol miktarda neme ihtiyaç duyar.Toprağın kurumaması için düzenli olarak kontrol edin.Ancak sulama konusunda aşırıya kaçmayın çünkü bu da bitkilerin büyümesine zarar verebilir.
  • Ispanak bitkisinin toprağını düzenli olarak gübreleyin. Gübre konusunda bol miktarda azot içeren ürünler kullanın.
  • Ispanaklarınız yaklaşık 10 cm uzunluğa geldiğinde hasat edebilirsiniz.Dış yaprakları kesmek için ve ıspanağın saksıda büyümeye devam etmesi için bahçe makası kullanın.Ispanağı çiçek açmadan hasat edin zira ıspanağın çiçeklenmesi yapraklarını acı ve yenmez hale getirir.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

çeri domates nasıl ekilir

Çeri Domates Nasıl Ekilir

Çeri ( cherry ) domates, günümüzde oldukça tercih edilen etli ve lezzetli bir domates çeşididir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir