saksıda domates yetiştirme
Saksıda Domates

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir Püf Noktaları

Merhaba bostan severler,

Bu yazımda sizlere saksıda domates nasıl yetiştirilir ve püf noktaları nelerdir bunlardan bahsedeceğim.

Öncelikle domates tohumlarını nereden ne nasıl temin edebilirsiniz.

Domates tohumlarını hazır paket almaktansa bildiğiniz Anadolu domatesinin çekirdeklerini bir peçete veya kağıt havluya sarıp kurumasını bekleyin. Çünkü en güzel tohumların ekim ayı mart ortasıdır.Anadolu domatesinden kastım hem organik hemde GDO suz domates olması yetiştireceğiniz domatesin verimliliği açısından önemlidir.Saf temiz bir ırk domates olursa daha faydalıdır. Tabiki isteyen çeri veya orjinal adıyla cherry de yatiştirebilir.

Tohumlarınızı kağıt havlu veya peçeteye sarıp kuruttuktan sonra ekmek istediğiniz zaman tohumları direk alabilirsiniz. Etrafında kurumuş peçete artıkları fazla bir sorun oluşturmaz.

Öncelikle tohumları çimlendirebileceğiniz  bir kap ayarlamanız gerekmekte. Bu nasıl olur, isterseniz büyük marketlerde bunları için küçük kuyucuklardan oluşan hazır olanları var. Bana göre fazla masraf yapmaya gerek yok. Bakkaldan elinizdeki tohum adedi kadar plastik veya köpük bardak alabilirsiniz. Daha ucuz.

Her bardağın altına kalın yorgan iğnesi ile 2-3 adet delik açıyoruz.

Daha sonra kaliteli bir torf yani orman toprağını elinizdeki plastik bardakların yarısını biraz geçene kadar dolduruyoruz.

Önceden hazırladığınız tohumları her bardağa bir adet gelecek şekilde toprağın üstüne bırakıyoruz. Daha sonra üzerine 1 cm yi geçmeyecek şekilde toprak daha döküyoruz.

Tohum ekme yöntemini daha farklı da yapabilirsiniz. Her bardağın 3/4 üne kadar toprak doldurup, parmağınızla 1 cm derinliğinde çukur açıp tohumu içine de atabilirsiniz. Buradaki amaç tohum çimlenmeye başladığında toprağın üstüne çıkamayacak kadar ne derinde olsun , nede çok yukarılarda olsun. 1 cm iyi bir tohum ekme mesafesidir.

Bu işlemlerden sonra tohumlar üste çıkmayacak şekilde bardaklarınızın üzerinden su döküyoruz ve karanlık bir ortamda tohumlarımızın çimlenmesini bekliyoruz. Aslında karanlıkta kalmasa da olur. Ben gün ışığında çok fazla tohum çinlendirdim.

Tohumlar ortalama bir hafta içerisinde çimlenmeye başlar ve 10. günün sonuna doğru hemen hemen her tohum çimlenmiş olur.

Bu zamanlar tohumun cinsine, ortam sıcaklığına, nemine göre değişiklikler gösterebilir.

Tohumlar çimlenene kadar gün aşırı toprağın nemine bakıp azar azar sulama yapabilirsiniz.

Domates tohumları çimlendikten sonra yaklaşık 3-4 cm boy uzunluğuna erişmeleri 2-3 haftayı alır. Bu aşamadan sonra tohumların rüzgar, soğuk ve diğer dış etkenlere karşı daha dirençli olabilmesi için bulunduğu plastik bardaktan çok fazla köklerine zarar vermeden yerinden alıp daha geniş ve derin bir saksıya veya saksı işlevini görebilecek bir kaba dikiyoruz.

Burada önemli olan fideleri dikerken eğer imkanınız var ise her saksıya bir adet olmak üzere teker teker fideleri dikmektedir. ada büyük saksıya fidenin her bir yanından 15-20 cm en az mesafe ile diğer fideleri dikmektir.

Buradaki amaç domates diğer fide ile fazla yakında olmayı sevmez. Biraz boşluk bırakmanız, hatta tek başına ekmeniz domatesten alacağınız verimi üst noktalara taşır.

Domates fidelerinizi ektikten yaklaşık bir kaç ay sonra 20-25 cm boy uzunluğuna erişmeye başlarlar. Bu arada unutmadan domates sürekli olarak belirli zamanlarda sulanmayı sever ve mutlaka gölgede sulayın. Örneğin her sabah 7 de veya her akşam 7 gibi.

Önemli olan sulama zamanınızın aynı olması ve gölgede olması.

Domates fideleriniz ekimden yaklaşık 2 veya 3 ay içerisinde çiçek açmaya başlar. Bu kısım çok önemli. Domateslerinizi gün aşırı takip edin. Çiçek açmaya başlayacağı zaman mutlaka gübre vermelisiniz. Çünkü verimi en çok etkileyen faktörlerden birisidir.

Domates fidelerinize çiçek açmaya başladığından itibaren ve sonraları belirli aralıklarla gübre vermelisiniz.

Peki gübre nasıl olmalı ve nereden temin edebiliriz.Gübre ; genellikle otla beslenen hayvanların katı atıklarıdır.

Örneğin mal gübresi, koyun gübresi,tavuk,kuş gübresi gibi.

Ben en çok kullandığım yöntemden bahsetmek istiyorum.

Ben genellikle az olarak tavuk ve daha büyük kısmını da kuş gübresinden kullanıyorum.

Kanatlı hayvanların idrar atma gibi bir durumları olmadıkları için tüm atıklarını katı atık olarak atarlar ve bitkilerin ana besin kaynağı olan N Azot yönünden çok zengindirler. Azot ise bir protein artığıdır.

Gelelim bu kuş gübresi nereden temin edilir ve nasıl kullanılır;

Kuş gübresi varsa komşunuzun veya sizin bir muhabbet kuşu ondan, balkonunuza gelen ve köşelere dışkılarını bırakan güvercinlerden, kümesleri olup da tavuk besleyenlerden.

Bu saydıklarımın hepsinin gübresi olur ve çok işe yarar.Bu elde ettiğiniz gübrelerin kullanımı çok önemli.  Domates fidelerine verdiğiniz gübre miktarı fazla olursa hepsini yakabilirsiniz.

Onun için benim belirlediğim bir ölçü var. Yarım litrelik bir pet şişesinin içerisine 1 cm yüksekliğe ulaşana kadar kuş gübresi doldurun ve ağzına kadar su ile doldurun. Daha sonra gübreler iyice ıslanıp dağılana kadar çalkalayıp bir gün bekletin.

Ertesi gün suyun yeşil bir renk aldığını göreceksiniz. Bu suyu 2-3 günde bir domates  fidelerinizin toprağına çalkalayarak döküyorsunuz.

Bu işlemi domatesten verim aldığınız sürece yapabilirsiniz. Hiç bir sıkıntı olmaz.

Gübrelerin kullanımıyla ilgili diğer bir yöntemde , gübreleri biraz ezip çok az olacak şekilde toprağın üzerine bırakmak. Her sulamada azar azar o gübre toprağa işleyecektir.

Domates fidelerinize bu işlemleri uyguladıktan sonra, her salkımdan 4-5-6 adet domatesin çıktığını göreceksiniz.

Domateslerinizi el ile değilde bir makas ile dallarına zarar vermeden almanız domatesin strese girmemesini sağlayacaktır.

Umarım faydalı bir makale olmuştur.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

çeri domates nasıl ekilir

Çeri Domates Nasıl Ekilir

Çeri ( cherry ) domates, günümüzde oldukça tercih edilen etli ve lezzetli bir domates çeşididir. …

129 yorumlar

 1. Faydalı bilgiler.. paylaşım için teşekkürler.. çeri domates için de aynı yöntemler mi geçerlidir?… kolay gelsin

  • Evet, domatesin karakteristik özelliği olduğu için. Ama bazı konularda biraz daha esnektir. Gübre vs. gibi.

  • Selamun Aleyküm fideyi saksıya ektikten sonra kaç günden güne sulamalyım? Çiçek açtıktan veyahut meyve vermeye başladıktan sonra sulama periyodu değişir mi?

 2. Merhaba. Paylaşım çok yararlı olacağa benziyor bunun için şimdiden teşekkür ederim. Ben çeri domates tohumu aldım bu bilgileri aynen ona da uygulayacapım kafat her bardağa bir tohum demişsiniz birkaç tane atabilir miyim ve benim muhabbet kuşlarımın gübresi işe yarar mı yoksa daha esnek olduğu için gerek kalmaz mı gübreye ? Şimdiden teşekkür ederim

  • tabiki çimlendirmek için birden fazla atabilirsiniz. Muhabbet kuşunun gübresi birebir olur. yalnız gübreyi önce pet şişede su ile ıslayıp öyle dökün. resimlerini çekip yollarsanız adınıza yayınlayabilirim. Teşekkürler.

 3. Bora Kürekçi

  Selamlar. Benim merak ettiğim tek bir nokta var. Saksıda (ben pencere pervazına sığacak genişlikte peynir veya zeytin tenekesi kullanmayı düşünüyorum) domates kökleri çok derine inmek ister mi? Saksı veya teneke derinliği en az kaç cm. olmalıdır? Sanırım saksı genişliği veya çapı konusunda çok fazla sınırlama söz konusu değil verim açısından.
  Teşekkürler …

  • Domates kökleri saçak köktür ve sürekli derine ve sağa sola ilerler, zeytin tenekeside olur tabiki, burada önemli olan fazla su tahliyesi ve kaliteli topratır. Toprakta alacağı mineral azalınca gübre ile bunda destek olmalısınız. Diğer tüm sorularınız için lütfen çekinmeyin. Teşekkürler.

 4. Mrb ben bugün tohum ektim biber sırık dometesi salatalık patlican birde kırmızı biber bunları balkonda muhafaza etsem ne kadar bi sürede çimlenme olur hava şartlarınıda göz önünde bulundurursak bide bu dediğiniz gübre sadece domates içinmi geçerli yoksa diğer sebzeler içinde geçerlimidir

  • Öncelikle elinize sağlık, çimlenmeye başladığında mutlaka resimlerini bekliyorum, sitemizde yayınlayalım. Hangi ildesiniz bilmiyorum ama hava sıcaklığı güzel şu aralar, 20 derecenin altına düşmesin, çimlenecektir sonuçta . Gübre hepsi için olur. Sonuçta özünde azot kaynağı. Başka sorularınız için lütfen yazın.

 5. İstanbul sultangazide ikamet ediyorum geçen sene başladı bu bahçe meraķım yani daha acemiyim geçen sene bi verim alamadım rüzgar fidelerimi kuruttu bu sene bakalım nasıl olacak tabi sizinde yardımlarınızla iyi bir hasat verecek inşlah tohumları ektikten sonra saksıların üstünü streçle kapatsam bi zararı olurmu bir kısmınıda pet bardaklara ektim tabi 2şer 3 er tane

  • Üstünü çok fazla kapatmayın, hatta kapatmasanızda olur, sadece çok açıkta kalmasın,nemini kaybetmesin yeter. Fideler büyüdükten sonra mutlaka rüzgar ve kuşlardan koruyun. Ama fideler büyüyüp tomurcuklandıklarında rüzgara tozlaşma olması sebebiyle ihtiyaç duyacaklardır.

   • Merhaba Ben plastik kasaları laylon ile kapattım içine toprak koydum ve fideleri diktim delikte açmadım sıkıntı olur mu? Güvercin gübresini nasıl kullanırım su ile karıştırıp döküyüm mü yoksa ezip üstüne mi serpeyim birde gübre miktarı ne kadar olmalı. Teşekkürler

 6. Birde benim kullandığım toprak hazır toprak yani torf toprak bunun içinde gübre gerekiyormu çimlenme olduğu zaman resimlerini çekip yollarım size

  • Hazır toprak besin kaynağı yönünden biraz zayıf olabilir. Toprağı güzel bir toprak alandaki toprakla hazır toprak %60-70 olacak şekilde karıştırmanız faydalı olacaktır.

 7. Mrb ben bugün üre gübre aldım ve toprağı yere serdim üstüne gübre serptim nasıl bi faydası olur toprak hazır toprak

  • Tabiki faydalı olur. Ancak üre gübreyi fazla tutmayın yakar bitkileri, hatta gübreyi derin bir kaba koyup üzerine su doldurduktan sonra 1 gün bekletip o şekilde de olabilir.

 8. Tam olarak anlamadim konuyu tam olarqk birazdaha açarmısın admin

 9. Evet suni gübre

  • Tamam suni gübreyi istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam üzerindede yazar. Mutlaka faydası olur. Ürenin kaynağı azot, azotta bitki için muhteşem bir besin yapı taşı olduğu için güzel güzel boy verecektir.

 10. İnşallah bu sene güzel olur cvplarınız için tsk ederim

  • Ben teşekkür ederim, eğer fiderler çıkar, büyümeye başlarlarsa mutlaka resimleri bekliyorum, web sitemizde sizin isminize yayınlayalım 😀

 11. bende bir konu hakkında bilgi almak istiyorum dün peynir tenekesine 2 tane domates fidesi diktik tenekelerin altına ya da yanına delik açmalımıyız?

  • Tenekenin alt kısmına en az 3-4 adet 0.5 cm çapında delik açmalısınız. Delik olmazsa sulama suyu sürekli olarak altta birikip bitkinin fizyolojik olatak boğulmasına neden olacaktır. Yani domatesiniiz kuruyup ölür. Tesekkurler.

 12. kolay gelsin ben adıyamanda oturuyorum. 17 yaşındayım bende tarım la bahçeyle uğraşma gibi hobiler var suan domates ekmeyi kafama koydum domates için tohum aldım saksının çok geniş veya derin olmalı mı ? ve saksıyı balkonda mı bırakayım veya içerde pencere kenarına mı koyayım birde saksının yerini gün içinde değiştireyim mi güneşe göre yardımınızı bekliyorum kolay gelsin

  • Saksı derin ve aynı zamanda geniş olursa iyi olur, gün içerinde saksının yerini değiştirmenize gerek yok, belirli aralıklarla güneş alıyorsa yeterli olacaktır. Birde sürekli bitkinin yerini değiştirmek, onu strese sokabilir. Düzenli aralıklarla gölgede sulayın, geniş ve derin bir kap olsun ve mümkün olduğunca çok sık dikmeyin yeterli olacaktır. Gübreyide unutmayalım.

 13. Merhaba, ben yaklaşık bir hafta önce domates, biber ve salatalık ekmiştim balkondaki saksılarımıza. Maşallah şimdilik bir sorun yok gibi ancak domateslerim çiçeklenmeye başlamış şimdiden. bu normal mi? bir de sadece 4 tane çiçek var henüz gelişmeye başlayan 4 fide arasında, gübrelemeye şimdiden mi başlamam gerekir, yoksa ne zaman başlamalıyım? Şimdiden teşekkürler 🙂

  • Öncelikle elinize sağlık, 1 hafta önce ektikleriniz sanırım hazır fide olsa gerek, tohum bu kadar sıra sürede çiçek açmaz. Eğer çiçek açtıysa gübre vermeye başlayabilirsiniz. Eğer resmini çekip yollarsanız sizin için web sitemizde yayınlıyabilirim. info@sanalicerik.com adresine mail atabilirsiniz.

 14. selam ben 5 numara saksıya bir adet salatalık 4 numaralı saksıya bir adet çeri domates ve yine bir adet sırık domates diktim. bir de 400 gramlık konserve kutularına da birer adet biber diktim. şu anda hepsi de çiçek açmakta. salatalıkların yapraklarında sarı sarı lekeler oluyor. geçen yıl da salatalıklar çok çiçek açtı ama meyvelerini boğdu. kullandığım toprakta zayıf ama yarı yarıya hayvan gübresi ile karışık vaziyette. fidanlar tohum satan ziraatçilerden fide olarak aldım. ne yapmamı tavsiye etmektesiniz.

  • Öncelikle elinize sağlık, çiçek açmış ama sanırım döllenme olmamış. Mümkünse biraz rüzgar alabilecek bir yere koyun saksıları birde toprakla yarı yarıya gübre biraz fazla gibi. Gübreyi azaltmanızda fayda var.

   • Bu bahsettigim geçen sene idi çiçek açma durumu. Rüzgarlı bir yerde idi. Tutan meyvelerde zayif kaldı. Fidanlarin boyu iyi durumda idi. Yeni bir gübreleme yapmam gerekir mi

 15. Bu bahsettigim geçen sene idi çiçek açma durumu. Rüzgarlı bir yerde idi. Tutan meyvelerde zayif kaldı. Fidanlarin boyu iyi durumda idi. Yeni bir gübreleme yapmam gerekir mi

 16. Merhaba ben geçen sene saksıya domates diktim ama fazla suladım sanırım hemen hemen her gün suladım. Çiçek açtı açtı döktü daha sonra da kurudu bir yerden domatesin fazla suyu sevmediğini öğrendim haftada bir koymaya çalıştım bu seferde yaprakları soluyor. Domateslerimin su olayını bir türlü ayarlıyamıyorum. Bana yardım ederseniz memnun olurum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim…

  • Fazla sulama derken, saksıya sürekli foşur foşur su koymadınız sanırım. Çiçek açıp solması muhtemel fizyolojik boğulmadan olabilir ama gübreyide dikkate almak lazım.

 17. selam, yaklaşık iki ay önce uzunca 3 saksıya 4 er tane fide diktim ve hepsi tuttu. herbirinde 20-30 ar tane çiçek ve 5 er 6 şar tane domates çıktı ancak 3 -5 gündür tüm yapraklar sararmaya ve cansızlaşmaya başladı. bir ay önce gübre vermiştim, suyunu her akşam veririm ancak göl giibi yapmışım, sanırım saksıların altında delik yok. ne yapabilirim bundan sonra. teşekkürler..

  • Saksilarinizin altinda delik olmamasi cok kotu bir durum.Fazla suyu direne edemedigi icin ne yazikki domatesleriniz fozyolojik bogulmaya ugramis.

 18. Oturak tipi çeri domatesi fidesi aldım yaklaşık olarak 15-20 civarı mahsul topladım ancak şimdi çiçekleri dökmeye başladı.2 günde bir sabah erken saatlerde sulama yapıyorum çok olmamak kaydı ile..neden olduğunu anlayamadım.

  • Ilk mahsulu aldiktan sonra bu sekilde olmasi besin yetersizligini yani gubre eksikliginni aklima getiriyor. Ya saksiya toprak ekleyin yada saksiyi buyutun. Olmadi gubre takviyesiyapin. Resimlerini yollarsaniz domateslerin sitemde yayinlarim.

 19. DOMATESLERİM ÇİMLENDİ GÜNEŞE ÇIKARMALIMIYIM

 20. merhabalar. ben izmirde yasıyorum bu mevsimde marketten aldıgım domateslerin çekirdeklerini kurutsam çimlendirebilir miyim, domates cekrdeklerini kac gun kurutmalıyım ve bu mevsmde çimlenen domateslerden ürün alabilir miyim? simdiden cevabnz için tesekku ederim

  • tabiki dediklerinizi yapabilirsiniz. domateslerin cekirdeklerini bir havku kagida sarin 1 hafta da kurur zaten. daha sonra cimlendirebilirsiniz. İzmir sicak bir il oldugu icin tahminimce kasim sonuna kadar irun alabilirsiniz. yalniz marketten aldiginiz domatesin cinsine bagli olarak belki tohumlari kisir olabilir. yinede deneyin. tesekkurler ilgi icin.

 21. meraba,ben mart ayında marketten aldığım domateslerin tohumlarından ayırıp, sizin yazınızda belittiğiniz aşamalar ile domates tohumumu ektim. Bu ektiğim ilk tek tohum 10 gün içerisnde çimlendi ve yine sizn belirtgniz aşamalara göre bakımını yaptım. agustos ayında yapraklarında bazı beyazımsı yol şeklinde şeritler oluşmaya başladı. kontrolünü yaparken beyaz minik sinekler gördüm üzürinde. bu doğrultuda da sarı renk yapışkanlı kağıtlardan asdım saksımın yakınına, o sinekleri toplaması için. ve bu yapışkanı koyduktan sonra yeni oluşan üst yapraklarda herhangi bir şerit leke olmadığını farkettim. agustoz sonu- eylül ayının başında çiçek açmaya başladı. şuan da yaprakların arkasında o beyaz sineklerin olduğunu görüyorum. ve domatesimin kök tarafındaki esas gövde sapının üzreine yapışmış beyaz siyah çizğili gbi böcekler. tek tek bu böcekleri topladım üzerinden. sizce ne yapmalıyım, ilaç kullnmalımıyım ? ve kuş gübresini 2-3 günde bir hangi miktarda vermeliyim? şimdiden çok teşekkürler

 22. Ev ortaminda yetiştirilicek en iyi ceri domates i hangisi

 23. Merhaba. Ben ramazandan bu yana domateslere evde bakıyorum. Ramazan boyunca sabah akşam güneşle beslendiler. Camın önünde boyları büyüdü hergün takip ettim. Hala camın önünde bakıyorum. Balkonda böceklenip çürümesinden korkuyorum bu sebeple şimdiye kadar camn önünde baktm. 🙂 bi ara güneş e koymadm bu yaz çok sıcaktı ve yaprakları güneş öldürdü kala kala iki dal kaldı onlarda güneşte boy atıyorlar 🙂 ve aynı saksıda peygamber kılıcı ve Medine hurması var 3ü beraber büyüyorlar 🙂 camın önüne sabahleyin koyup bi süre burakıy yu rüzgara snra geri içeri alıyorum . 🙂 bakalım domates yiyebilecekmym nasp :))

  • Öncelikle elinize sağlık, ama domatesin yanındaki bitkiler biraz fazla olmuş ama hayırlısı diyelim. Ayrıca domatesi içeride bırakmanız döllenme için gerekli olan rüzgar, böcek vb gibi etkileri ekarte edeceği için çiçek açsa dahi döllenmeye olmayabilir. Buna dikkat edin.

 24. Merhaba. ben bursada yaşıyorum çeri domates fidesi aldım 3 adet geniş bir saksıya ektim boyları çok kısa olmasına ragmen toplam 41 tane çiçek açtılar bu normalmi acaba isterseniz resimleri atabilirim ama nerden atacagımı bilmiyorum bu arada saksıya ekeli 5 gün oluyor aldıgımda çiçekler yoktu

 25. hayır daha kullanmadım kullanacagım zamanda kuş dışkısı kullanacagım yapraklar kuruyor fakat yeni yapraklarda eriyor onu farkettim şimdi fotograflarıda yolladım inşallah gelmiştir

 26. Merhaba,
  Tarif ettiğiniz şekilde domates tohumlarını bardak içinde çimlendirdim. Bir bardak içinde birden fazla tohum çimlendi. Şimdi onları saksıya nasıl alabilirim yani belli bir yöntem var mı? 3-4 cm uzunluğundalar ama çok narinler saksıya alırken zarar görecekler diye korkuyorum bir de saksılarım çok büyük olmadığından her saksıya bir tane ekeceksem bardaktakileri zarar görmeden nasıl ayırabilirim?

  • Öncelikle ilginiz için teşekkürler,
   Bardaktaki domates fidelerini çıkarmak için bardağı kesip toprağı avucunuz içine alın ve yavaşça toprağı ufalayın. Domates fidelerini yavaşça ayırın. Domates fidelerinin köklerinde hafif kopmalar olacaktır ama korkmayın bu domatesin güçlenmesini sağlayacaktır.

 27. Çok teşekkür ederim. Bugün anlattığınız gibi yapacağım.

 28. merhaba benim domatesler baya büyüdü fakat bugun sabah baktıgımda böceklendigini fark ettim üzerinde küçüklü büyüklü beyaz ve yeşil olmak üzere böcekler var ne yapmam lazım acilll

  • Merhaba, fidelerin böceklenmesi gerçekten kötü bir durum, muhtemelende yaprak bitidir. Eğer varsa yakın çevrende yeşil sinekler için ziraai ilaçlar oluyor. Bunlardan az miktarda alıp sulandırdıktan sonra camsil yardımıyla yaprakların üzerine uygulayabilirsin.
   Diğer yöntemler,
   1/10 oranında arap sabununu su ile karıştırıp sper yani camsil ile üzerine uygulayabilirsin.
   Diğer bir tarif;
   – 4 diş sarımsak dövülerek ezilir.
   – Üzerine 2 çay kaşığı sıvı yağ ilave edilir ve karıştırılır.
   – Daha sonra bir çay kaşığı acı toz biber ilave edilerek tekrar karıştırılır.
   – 1 lt suya bu karışım dökülerek karıştırılır ve ağzı kapalı bir kapta bir gün bekletilir.
   – Kullanılacağı zaman 4 lt suya bu karışım tülbentten süzülerek dökülür.
   – Pombayla bitkiye uygulanılır.

 29. domatese şeker gübresi kullanılırmı

 30. Verdiginiz bilgiler cokguzel Allah razi olsun bnde balkonumda saksida salatalik cilek ve sirik cinsli kucuk domates yetistiriyorum fakat fidelerim boy atip cicek verme zamanina geldiginde yapraklarinda kirmizi kirmizi bocekler var bunlardan nasil kurtulabilirim. Konuyla alakasi yokama cileklerim de de beyaz boceklerden var bilgilendirirseniz cok sevinirim. Hatta resimlerimde var fakat nasil gonderecegimi bilemedim .

 31. merhaba,
  2 gün önce saksılara 5 adet domates fidesi diktim. fideler hazır fide ve çiçekleri açmış durum da hatta 1 tanesinde küçük bi domates de var yeşil renkte. diktiğim fideler bodur çeri domatesi. Sizden ricam bunları gübrelemek için verdiğiniz tarifteki 0,5 pet şişedeki suya 1 cm kadar kuş dışkısı karıştırıp hazırlama aşamasın dan sonra her saksıya ne kadar vermeliyim. (1 saksıda 3 fide var diğerin de 2 )(kaşık bardak ölçüsü gibi ) birde bi kaç yerde olmayacağını duymuştum ama emin olmak istiyorum hazırladığımız gübreyi saklayıp daha sonra da tekrar tekrar 1 hafta arayla versek olurmu. yoksa her seferinde yeni gübre mi hazırlamalıyım.son olarak da muhabbet ve güvercinler dışın da diğer evcil kuşların dışkıları da olabilir mi örneğin kanarya saka gibi.
  İlgi ve yardımlarınıza simdiden çok teşekkürler.

  • Öncelikle yorumlarınız için teşekkürler, Güvercin dışında muhabbet kuşu veya kümes hayvanları bile olur, hazırladığınız karışımı haftada bir dökmeniz yeterli olacaktır. Normal sulamanız gibi ama biraz daha az dökerseniz daha iyi olur, herhangi bir gelişmede tekrar yazın yardımcı olalım.

 32. akif taşkıran

  hocam slm benim saksılarda biber çeri domates mevcut saksılar ince uzun 1 milyoncudan alınan dar uzun saksılardan bana sanki derinliği yetersiz gibi geliyor bunları damacanaya benzer şişelere alsam bu büyklükte şuan yeşil domates vermiş durumda domates vermeyi kesermi yerini değiştirsem hatta yeri buyuyunce daha verimlimi olur

 33. Farkli Bir saksida buyudukten sonra baska bir saksiya dikerken nelere dikkat etmeliyiz.simdiden tessekurler.

  • Fideler çok fazla büyüklükte iseler mümkün olduğunca köklerine fazla zarar vermeden toprağıyla birlikte taşımanız iyi olacaktır.

 34. iyi gunler bugun uzun dikdortgen bi saksi aldik icine domates salatalik biber ektik hepsi hazir tohum acaba yanlismi yaptik

  • Hazır tohumlar genellikle verim ve dayanıklılık açısından genetiği değiştirilmiş olabilme ihtimali var. Sıkıntı yok ama tam organik derseniz köylerden tohum almanızı öneririm.

 35. Bugün hazır aldigim ceri fidelerini dikdörtgen bir saksiya iki adet diktim topragini humuslu toprak kullandim. Bu sene ürün alirmiyim dersiniz.

  • Tabiki mayısa kadar fideler iyice büyür, haziran gibi çiçek açarlar.Bu arada çiçek açmaya yakın gübrelemeyi unutmayın.

 36. Oncelikle ilgi ve alakaniz için teşekkür ederim. Minik fidanlarimda küçük cicekler olustu. Tarif ettiginiz sulu gubreyi yapma zamani geldi sanırım. Biraz buyusunler resimlerini mail olarak aticam.her sabah gunese cikariyorum aksam üzeri esintiden korkup kuytuya alıyorum. Umarim dagru bir şey yapıyorum dur. Bu ara izmirin havası çok degisken çünkü.

 37. Dun hazir üzerinde cherry domatesler olan (salkimdada baya fazla 7-8 domates var) saksilar aldim. Kimi domatesler kirmizi koparmaya hazir kimisi hala yesil. Fakat alt yapraklar cansiz yanmis gibi büzüsmüs ve koyu renkli. Ust yapraklarda delikler yirtiklar sari lekeler var. Acaba problem ne olabilir yasatmak uzun sure verim almak istiyorum. Tavsiyeniz icin simdiden tesekkur ederim. Aslinda fazla su, gübre (besin azligi) gübre fazlasi yaniklarinin nasil ayirt edilebilecegini resimlerle eklerseniz herkese cok yararli olacagini dusunuyorum.

  • Üst yapraklardaki delikler böcek yemesi olabilir.Toprağa veya saksısına dikkat edin böcek var mı?. Birde alt yaprakların sararması dikkatli olunması lazım, bazen boy verdikçede sararıyor ama gübre yanmasıda olabilir.

 38. Merhaba,

  5 gun once buyuk bir saksiya 5 cherry domates fidesi diktim ama sadece torf hazir toprak almistim farkettim kiyapraklar sararmaya basladi buruşmaya basladi bu yuzden 2 gun once kirmizi toprakla %50 %50 karisim yaptim. Simdi sorum su olacak; Antalya’da ikamet ediyorum balkonum sabah ogle aksam gunes goruyor belirli zamanlarda gunesten korumali miyim ? Birde yapmam gereken herhangi bir detay var midir? Sulamada gubrelemede tozlasmada vb?

 39. Merhaba,

  5 gün önce cherry domates fidanlarımı geniş bir saksıya diktim ama sadece hazır aldıgım torf toprak kullandım. Yapraklar sararmaya başladı buruşmaya başladı kırmızı toprak ile karıştırmalısın dediler, %50 %50 bi karışım yaptım. Şimdi sorum şu olacak; Antalya’da ikamet ediyorum bitkilerim ne kadar güneş görmeli? balkonum sabah ve öglen güneş görüyor sürekli güneşte kalmasının bir sakıncası var mıdır? Birde şu anda yapmam gereken herhangi bir detay var mı? Gübrelemede sulamada toprakta vb? teşekkkürler

 40. merhaba,

  ben de antalya’da balkonda cherry yetiştiriyorum. Öncelikle ben fidelerimi nisan’ın ilk günlerinde diktim ve şimdi büyüdükleri için sıcak fazla etkilemiyor. Eger fideleriniz çok küçükse sabah güneşini alacak fakat öğlen en sıcak saatlerinde gölgede kalacak biryere alabilirsiniz. Biraz büyüdüklerinde ise mümkünse tüm gün güneş alsınlar.
  Her bir fideyi buyuk ve derin saksılara dikmelisiniz, kökleri hızla yayılacak ve köklendiği zaman bitki kendine gelecektir.
  Siz yazalı 10 gün olmuş muhtemelen bitkileriniz sağlıklı hale gelmiştir.
  Ben her saksıya 2 günde bir sabahları yarım litreden az su veriyorum, sıcaklar arttıkça biraz arttırmayı planlıyorum.

 41. Bende balkonda domates yetistirmeye calisiyorum. Acaba kac gunde bir ne kadar sulanması gerekiyo bilemedim

  • Nemini kaybetmediği sürece ,gördüğü güneşide göz önünde bulundurarak 2-3 günde veya her gün yeterli olur bence.

 42. Selamunaleyküm. Ben de dün domates çekirdeklerini pet şişeden keserek hazırladığım kaplara ektim. Bazılarını kuruttum bazılarını kurutmadım. Yazınız çok faydalı fakat benim birkaç sorum var. Kapların altını delmedim. Delmek çok gerekli mi? Onun yerine kapakları hafif açık bıraksam aynı işlevi görür mü acaba? Bir de balkonda ve biraz fazla güneş alan bir yerde duruyorlar. Gölge bir yere alsam daha mı iyi olur? Ayrıca hava sıcak (27˚C)sizce bu şartlarda kaç günde çimlenir? Şimdiden teşekkürler.

  • Öncelikle elinize sağlık ve teşekkür ediyorum.Delmeniz gerekli, küçük olmak koşuluyla 23 tane delik açabilirsiniz.

 43. Merhabalar bende saksıda sebze işine merak saldım fakat bakımları ve sulamaları hakkında pek fikir sahibi değilim hazır fide almayı düşünüyordum bende yoksa tohum kurutmamı daha iyi olur ve diğer bir sorum biber patlıcan ve salatalık dikimleri artı bakımı nasıl olmalı ?bu saydıklarımı da saksıda yetiştirmeyi düşünüyorum bilgilendirirseniz sevinirim.

 44. Merhaba bugun cherry domates fidelerimi ektim gun asırı sulamam gerektigi soylendi oyle yapacagim. Daha önce böceklenme sorunu olmustu umarım bu sefer olmaz. Sorum şu: fideler domates verince nasıl toplamalıyım ve topladıktan sonra tekrar cicek acıp tekrar domates verir mi? Cicek actıktan sonra domates ortalama kac gun gecince toplanır? Tesekkurler

  • Domatesleri dalından makasla keserek alabilirsiniz, kopararak zarar verebilirsiniz. Farklı dallardan sürekli domates vereceği için heran domatesiniz olabilir.

 45. İyi günler. Bir saksıda 4 domates fidesinin fazla olduğunu düşünüyorum.Fideleri köklerine zarar vermede nasıl çıkarabilirim ? (Fideler 4 kurşun kalemi uzunluğunda)

  • Fideleri saksıdan köklerine zarar vermeden çıkarmak için , domatesin sap kısmından başlayıp köklere doğru toprağı hafif hafif eşerek yan toprağı gevşeterek fideleri çıkartabilirsiniz. Yada saksı kenarlarından mala veya ıspatula gibi malzeme yardımıyla toprağı sıyırıp da alabilirsiniz.

 46. Bende şeker gubresi var fidelere uygulasan olur acil yardim

 47. Merhaba ben domates yetiştirmek istiyorum ama geç mi kaldım tohum kurutup saksıya eksem cok mu gec kalmış olurum

  • Biraz geç kaldınız bunun için, eğer çok istiyorsanız ev içinde yapın ama çiçeklerin tozlaşması zor olabilir o zamanda.

 48. İlk defa saksıda domates yetiştireceğim. Ve bu yetiştirme sürecinde yazdıklarınızdan faydalanacağım. Teşekkürler

 49. Sulama hakkında da bilgilendirir misiniz…

 50. merhaba benim bir sorum olacaktı. domateslerimdeki çiçeklerin olduğu dal uzamıyor kısa kalıyor sebebi nedir acaba

  • Merhaba, çiçeklerin olduğu dallar genellikle öyle olur, diğer yapraklı dalar uzar diplerinde çiçeği verecek olan dallar büyür ve hemen hemen kısa bir boyda olur. Çok faz uzadığında domatesler büyür ve dalı dibinden koparır. Zaten buda bir sorun değil domatesin anatomik yapısı böyle.
   Değerli yorumlarınız için teşekkürler.

 51. Merhaba peki balkonda domatesler çiçek açınca tohumlamayi nasıl yapıyorlar arılar mı yapıyor yoksa iki domates olması felan mı gerekiyor .

  • merhaba, balkonunuz eğer açıksa her türlü tozlaşma olacaktır. Yani rüzgardan, gelen böceklerden,sineklerden özellikle de arılardan. Eğer kapalı yerdeyse çiöçek açmaya başladığında arada sırada havalandırmak iyi olacaktır.

 52. Merhaba ben domates salatalık çilek fidesi uzun saksı lara ektim ikişer tane ama salatalik fidesi nin bir tanesi ve Domates fidesi nin de bir tanesi soldu daha iki gün oldu canlanmadi neden acaba

  • Merhaba, değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Fidelerinizin solmasının bir sürü sebebi olabilir. Fazla sulama, az sulama, fideleri ekerken köklerinin zarar görmesi gibi. Eğer sarardılarsa geri dönüşü olmayabilir. Ama hafif boyunlarını büktülerse muhtemelen fideleri ekerken kökleri zara görmüş olabilir.

 53. Evet dediğiniz gibi kökleri zarar gördü sanırım ekerken fide nin kendi toprağı çok islak ti poşetler çıkarınca düştü bir kısmı kalan kısmını ektim peki ne yapmam gerek nasıl canlanır birde az önce farkettim çilek fideleri mde küçücük yeşil böcekler var yaprağın bitiminde ne yapmalıyım birde bu yardımlarınız için çok teşekkür ederim siz olmasanız nereye yazicaktik acaba

 54. Ben biber yetistiriyorum saksida yaklasik 10 12 cm oldular sulamasini kac gunde bir yapmaliyim ve gubresini nezaman vermeliyim

  • Merhaba, sulamasını toprağın su durumuna bakarak yapabilirseniz, nemini çok kaybetmeden sulayın, oda eğer çok güneş görüyorsa 2-3 günde bir olabilir. Gübreyide bu aralar verebilirsiniz. Kuş gübresi ise mutlaka önce 1-2 gün suda bekletip sonra veriniz.

 55. Sayın admin, sayfanızı ilgili takip ediyorum. Paylaşımların için teşekkür ederim. Balkonumda beş litrelik su kaplarında yetiştirmeye çalıştım domateslerimin boyları 60 santime geçti, ancak yapraklarında sararmalar var . Konu ile ilgili size resim ve mail gönderdim. Fikirlerinizi bekliyorum

  • Merhaba, öncelikle değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Resimlere baktım, öncelikle pet şişelerin altı delikmi. Sanki çok fazla sulama yapılmış veya aşırı gübre verilmiş gibi duruyor. Aslında bu boylarda alt yapraklarda sararma olabilir ama üst yapraklarda olması sıkıntı

 56. Benim bitkilerim çiçek açtı sulamalımıyız

 57. Gönül ömür

  Faydali olacak bir yazi umarim domateslerimde hakli cikarir beni ama bir sorum olacak domates cekirdeklerini bir kac gün icerisinde kurutup ekersem sonuc alirmiyim yoksa bosa emek harcamis olirmuyum simdiden tesekürler

 58. Merhabalar,
  Saksıda ve evin içerisinde çeri (cherry) domates yetiştirmek istiyorum, ufak bi araştırma sonucunda Red Robin ve Tiny Tim cinslerinden hangisini önerirsiniz; en dayanıklı en verimli olan hangisi acaba? bir de merak ettiğim bir sorum var, bu saksıdaki çeri 12 ay boyunca verim verebilirmi? ayrıca 1 adet fide den kaç kg ürün alabiliyorsunuz. Değerli cevaplarınızı bekler saygılar Sunarım.

 59. Samet yıldız

  Meehaba Çeri domatesi saksıda buyutucem ,çiçek açmış fide aldım ,hazır toprak aldım birde organik solucan gübresi var ,gübre açısından yeterlimidir

 60. Peridot Peridot

  Peki Ben Çeri Domates ektim çimlerde ve 5 cm falan oldu da bunlar için destek için sırık dikmen lzm mı ??

 61. Cherry domates tohumu çimlendirdik saksıya diktim 15-20 santim olunca başka bi kasaya diktim
  evin içinde camın önünde
  Ama sıcaklıklar aniden arttı iki kere balkona çıkardım yaprakları soldu hep içerde tutarsam güneş almaz balkonumda sadece öğlen 12 ye kadar güenş alıyor ne yapmalıyım ne zaman balkona çıkarmalıyım balkonda biraz güzgarda vardı ondan mı acaba

 62. İyi günler kolay gelsin.Ben dün çeri domates fidesi aldım,elimdeki saksımın küçük olduğunu düşündüğüm içim hemen dikemedim.fideleri balkona bırakmıştım,şimdi dikmek için baktığımda fidelerim malesef cansızlaşmış solmuş gibi görünüyolar.yinede diktim ve suladım,toprağını bol koydum.acaba fidelerim tekrar canlanırım,yoksa boşunamı uğraştım:( cevap için teşekkür ederim şimdiden..

  • Çok fazla solmadıysa kendisini hemen toparlayacaktır. Burada susuz kaldığını farzederek yazıyorum.Saksı küçük olup büyük saksıya geçirdiyseniz sıkıntı olmaz. Bu durumlarda kök uçları bazen zarar görebiliyor, cansızlaşmasıda normal. sıkıntı yok yani.

 63. içeriğiniz gerçekten kafamdaki bazı sorulara çözüm bulmamı sağladı cok teşekkürler. bende iki hafta önce çeri domates fidesi aldım 2 adet ve 2 ayrı saksıya diktim. 20 kg hazır torf ve 5 kg gübreli toprak karıştırdım. hazırladığım bu toprağa diktim fidelermi. fidelerin birnin üstünde 1 diğerinde 2 adet yeşil çeri vardı. en alttaki yaprakları sararmaya başladı. muhabbet kuşlarımda var onların dışkılarıyla su hazırlayıp haftada bir dökmem gerekir mi? yaprakların sararmasını da nasıl önleyebilirim?

 64. güzel bilgiler teşekkürler. Ama saksı büyüklüğü ve seçimi ile ilgili bişey öğrenmek için okudum. Hiç bilgi yok bu konuda yazmamışsınız.

 65. Serap Yıldırım

  Merhaba… Chery domates i çöpe atacaktım ki sakalının köşesine gömdüm bı baktım bı tutam fide çıkmış resim atmak isterdim ama bilemedim şimdi ben o fideleri ayırıp nasıl dikmeliyim henüz 3 cm kadar ama köşede fazla su almıyor o çiçeği her gün sulamiyorum biran önce ayirmaliyim nasıl yapacagim

 66. Ben nisan ayinin basinda az filizlenmis domates aldim torflu topraga diktim salona koydum pencere onune toprak kuruyumaya yakin suladim 4 ayda baya uzadi ama bi turlu cicek acmadi sebebi ne olabilir bu arada yapraklarda sararmalar olusmaya basladi bilgi verirseniz sevinirim.

  • domates tohumundan kaynaklanıyordur büyük ihtimalle , bir dahaki sefere bir bahçe domatesi temin edip tohumlarını alarak kağıt havluya sarıp kurutun ve onları büyütün.

 67. Öncelikle her yoruma üsenmeden cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim benim sorum şu farklı domatesleri aynı alanda ekersek döllenmeden ötürü kırılma olup melez ırk olurmu

 68. Bütün yorumları cvp verdiğiniz için bravo

  • Yorumlarınız benim için değerlidir. Elimden geldiğince her yoruma cevap vermeye çalışıyorum. Ben teşekkür ederim böyle düşünüp yorum olarak paylaştığınız için.

 69. bugün fidede çeri domates aldım saksıya sadece torf toprak döksem ve her gün dazla kaçmayacak şekilde sulasam bitkim olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir