saksıda biber yetiştiricliği

Saksıda Biber Nasıl Yetiştirilir, Püf Noktaları Nelerdir

Yaz aylarını uğurlayışımızla birlikte evimizde ki salata malzemelerinde de eksiklikler başladı. Bu aylarda hala pazardan veya marketten alabileceğimiz ürünleri evimizde yetiştirebilseydik nasıl olurdu? Daha önceki yazımızda sizlere domatesi saksıda nasıl yetiştirebileceğinizden bahsetmiştik. O yazımıza da buradan: https://www.sanalicerik.com/saksida-domates-nasil-yetistirilir-puf-noktalari/ ulaşabilirsiniz. Bu seferde saksıda biber yetiştiriciliğini ele alacağız.

Saksıya Biber Nasıl Ekilir?

Saksıda biber yetiştirmeye başlamadan önce ekeceğiniz biberin tohum mu yoksa fide mi olacağına karar vermelisiniz. Eğer tohum ekecekseniz saksıya bitkiyi dikmeden önce çimlendirmenizi tavsiye ederiz. Peki, bunu nasıl yapacaksınız?

Biber tohumunu çimlendirmek için herhangi bir küçük kabın içine yapı marketlerden bulabileceğiniz torf türü toprağı ekliyoruz. Üzerine hafifçe bastırarak tohumlarımızı içerisine koyuyoruz. Tohumlarımızın üçten fazla olmamasına dikkat etmeliyiz ki küçük kabımızda çıkarken sorun yaşamasınlar. Daha sonrasında tohumların üzerini kapatacak kadar bir toprak daha koyuyoruz. Fısfıs yöntemi ile bitkilerimizi suluyoruz. Evin içinde sıcak bir ortam yakalayabilmek için streç film ile üzerlerini kapatıyoruz. Her gün toprağı yaklaşık bir saat kadar havalandırmaya özen göstermeliyiz yoksa sıcaklık dengesini ayarlayalım derken tohumlarımızdan olabiliriz. Islaklığını toprağı havalandırırken kontrol edebiliriz, kuru bir haldeyse toprak nemli bir hale gelecek kadar fısfıs ile sulayabiliriz. 3 hafta gibi bir sürede biberlerimiz çimlenmeye başlayacaklardır. Ancak bulundukları ortamın sıcaklık dengesine göre bu süre azalabilir veya artabilir.  Tohumlarımız çimlendikten sonra üzerindeki streç filmi kaldırmalı ve tohumlarımızı evimizin en güneşli yerine koymalıyız. Yaprakları çıkan fidemizi nihayet saksıdaki yerine yerleştirebiliriz.saksıda biber yetiştirmeSaksıya biberi ekmeden önce saksımızın derinliğinin en az 25 santimetre olduğundan emin olmalıyız. Köklerinin uzaması için fidemize yer bırakmalıyız. Ve biber yetiştirmenin püf noktalarından bir diğeri ise saksımızın türü ve rengi eğer plastik bir saksı kullanıyorsak her ne kadar sıcaklığı kolayca toprağa aktaracağından iyi olacağını söylesek de bu saksıların açık renk olanlarını kullanmakta fayda var. Koyu rengin ışığı soğurması nedeniyle bu toprağımızın fazla ısınmasına yol açabilir ve kökleri yakabiliriz. En son isteyeceğimiz şey bin bir emekle saksıda yetiştirdiğimiz biberleri kaybetmek olacaktır. Islak toprağın içerisine eklediğimiz doğal gübre ve torftan sonra fidelerimizi toprağın yarısına gelecek şekilde yerleştirmeliyiz. Bu durum onların köklerine büyümek için yer bırakacaktır. Can suyunu fidemize ekleyerek ilk gün gölge de dinlendirmeliyiz. Daha sonra fideleri evimizin güneşli bir yerinde günde altı saatten az olmayacak şekilde konumlandırmalıyız. Ve sulama işlemi toprağın durumuna bakılarak yapmayı unutmamalıyız. Sulama durumu havaya göre değişkenlik gösterebilmektedir ancak biber fideleri suyu çok seven bitkilerdir. Gerektiğinde toprağı doğal gübre ile destekleyebiliriz. Bu süre iki haftada bir olarak ayarlanabilir. Biber fidelerimiziz sekiz yaprağa ulaşması ile en üstteki iki tepe yaprağı yumuşak hareketler ile kopartmalısınız, bu hareket fidenizin dallanmasına olanak sağlayacaktır.

Bütün bu biber yetiştiriciliği püf noktalarına dikkat etmeniz ile biberleriniz çok güzel bir şekilde olgunlaşacaktır. Onları nazikçe kopartarak sofranıza buyur edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

çeri domates nasıl ekilir

Çeri Domates Nasıl Ekilir

Çeri ( cherry ) domates, günümüzde oldukça tercih edilen etli ve lezzetli bir domates çeşididir. …

2 yorumlar

  1. Çok güzel bilgiler vermişsiniz, çok sade ve hoş bir anlatım olmuş. Emeklerinize sağlık sürekli okuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir