Rahim Ağzı Kanserinin Ön Teşhisinde Thinprep Pap Testi

Merhaba sağlık severler.

Rahim ağzı (serviks) kanserlerinin önceden teşhisi yüksek bir öneme sahiptir. Bunun için de farklı testler ve yöntemler mevcuttur. En çok bilinen bir test yöntemi Geleneksel Smear Testidir. Ancak ben bu yazıda bu testten değilde yeni bir yöntem olan ve hemen hemen tüm Avrupada kullanılan ThinPrep Pap Testinden bahsetmek istiyorum.

ThinPrep Pap Testi’nin Farkı Nedir ?

Burada test yönteminde hücreler yine smear testinde olduğu gibi bir jinekolojik fırça ile rahim ağzı bölgesinden kazınıp alınır. Alınan örnek, cam lam üzerine direk olarak içinde hücreleri fikse edici (sabitlemek) ve koruyucu solüsyon bulunan bir kaba aktarılır.

Bu işlemde fırçada bulunan hücrelerin tamamı kapta bulunan koroyucu solüsyona geçtiğinden hücre kaybı önlenir ve daha güvenilir bir değerlendirme imkanı sağlanır. Bu örnek kabı bilgisayar direktifi ile çalışan otomatik bir cihaza konur. Cihaz kaptaki sıvıda bulunan hücreleri diğer artefaklardan temizleyip tek tabaka halinde cam lama aktarır. Bu metod ile alınan örnekteki hücrelerin tümü değerlendirilebildiği gibi en ufak hücresel anormallikler bile tespit edilir.

 

 

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

Evde Köpek besleme

Evde Köpek Besleme ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle çocuklarımız evde köpek besleme konusunda biraz inatçı olabiliyorlar. Ama onların anlamayıp sizlerin anlayabileceği bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir