Plates topu büyüklüğü neye göre seçilir?

Özellikle son zamanlarda herkesin yönelmeye başladığı pilates sporu popülerliğini giderek arttırıyor. Pilates’e olan ilginin artması neticesinde de bu spora dair bazı sorular yanıtlanmayı bekliyor. Pilates sporunun yapılabilmesi için farklı birkaç malzemeye ihtiyaç vardır. Bunlardan en önemli olanı ise pilates topudur. Pilates topları, markalarına, modellerine ve kalitesine göre farklılık gösteren, aynı zamanda farklı ebatlarda da olabilen bir spor aracıdır.

Pilates sporunda top vücudun daha çok hareket etmesi ve farklı bölgelerin hareket ettirilmesi için kullanılır. Pilates topu yapılan antrenman sırasında sınırların arttırılmasını ve hareket ettirilmesi zor olan yerlerin çok rahat bir şekilde aktif edilmesini sağlar. Bu bakımdan pilates sporunda oldukça önemli bir yere sahip olan topun seçilme aşamasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Pilates Topunun Seçimi

Pilates topunun seçiminde temel olarak dikkat edilmesi gereken 3 nokta bulunur. Dikkat edilecek bu noktalar aynı zamanda topun ölçülerinin de neye göre belirlenmesi gerektiğini ortaya çıkarır.

Boy uzunluğu: pilates topu seçimi sporu yapacak olan kişilerin boyları ile doğrudan alakalıdır. Boy uzunluğuna bakılarak yapılan top seçimi spordan her zaman çok daha fazla verim alınmasını sağlayacaktır.  Bu kapsamda 150 cm ve altında boya sahip olan kişiler için 45 cm, 150 ile 170 cm arasında boya sahip olan kişiler için 55 cm, 170 ile 185 cm arasında boya sahip olanlar için 65 cm ve 185 ile 200 cm arası boya sahip olan kişiler için 75 cm çaplarında topun tercih edilmesi gereklidir.

Dengeli ağırlık dağılımı: Pilates sporunun düzgün ve etkili yapılabilmesi için seçilen topun, sporu yapacak olan kişinin vücut yapısı ile anatomik anlamda uyumlu olması gereklidir. Aksi durumda top üzerinde düzgün bir pozisyon alınamaz ve spor başarıya ulaşamaz.

Deneyerek almak: Plates topu neye göre seçilir denildiğinde son olarak akılda olması gereken husus topun denenerek alınması gerekliliğidir. Bu sayede topun nasıl olduğu hava havasının ne durumda olduğu rahatça kontrol edilmiş olacaktır.

Konuyla alakalı bir başka yazımız olan pilates topu seçerken nelere dikkat edilmeli başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

Saç Gürleştiren Maske

Saç dökülmesi, saç hacminin zamanla azalmasına sebep olur. Altında yatan herhangi bir hastalık ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir