pilates topu seçerken

Pilates Topu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pilates ve pilates ile ilgili kavramlar her geçen gün ününe ün katarak önem kazanmaya devam ediyor. Özellikle pilates topu söz konusu olunca akan sular durur. Zira spor ve sağlık açısından oldukça önemli bir işlevi olan bir toptan bahsediyoruz. Peki pilates topu alırken nelere dikkat edilmeli? 

 

Her şeyden önce pilates topu alırken kesinlikle rastgele veya vay efendim ben bu rengi çok beğendim bunu alıyorum gibi bir hataya düşmemelisiniz. Belli başlı kriterlere göre hareket etmeli ve sizin için en uygun pilates topunu seçmelisiniz.

pilates topu seçimi

Gerek evde kullanabileceğiniz gerek spor salonlarında kullanabileceğiniz pilates egzersiz toplarının birçok rengi ve boyutu mevcuttur. Bu güzel renkli toplar albeni der gibi sizi kendilerine çekiyor olabilir ama sizin bunlara kanmamanız gerekiyor. Bazı toplar çok çabuk patlayabiliyorlar. Alacağınız pilates topun mümkün mertebe patlamama özellikli veya bu sağlam diyebileceğiniz bir top olmasına dikkat etmelisiniz. Yine kutu üzerinde yer alan firma ve garanti koşulları gibi önemli hususları da göz ardı etmemelisiniz.

Yaygın olarak kullanılan pilates toplarının boyları 45 cm,55 cm,65 cm,75 cm olarak söylenebilir. Bazı firmalar bu cm cinsinden değerleri renklerle belirtiyorlar. Bunları da göz önüne alarak top seçimini yapmalısınız. Size en uygun pilates topunun ölçüsünü belirlemek için topun üzerine oturun, kalçanız hafif bir şekilde dizlerden yukarıda kalacak şekilde bir top seçimi yapmalısınız.

 

Aşağıda kendi boyunuza göre seçebileceğiniz boy ve top ebatlarını vereceğim. Bunlara bakarak kendinize en uygun pilates topu seçimini yapabilirsiniz.

 

150 – 165 cm boyu olanlar için ideal top büyüklüğü 55 cm’dir.
165 – 180 cm boyu olanlar için ideal top büyüklüğü 65 cm’dir.
180 – 190 cm boyu olanlar için ideal top büyüklüğü 75 cm’dir.

Aldığınız topu da aşırı gergin olacak şekilde şişirmeyin. Üstüne oturduğunuzda veya denge çalışırken bir miktar içine geçmeli ve hafif çukurlaşmalıdır. Topu şişirdikten sonra da hemen en zor hareketlere geçmeyin. Öncelikle dengenizin ne durumda olduğunu kontrol edin. Basit hareketlerden başlayarak kendiniz güzel bir şekilde deneyin. Çünkü egzersiz topu hareketleri de kendi içerisinde seviyelerine göre zorluk dereceleri mevcuttur.

Pilates topu alırken nelere dikkat etmek gerekir ile ilgi bilgi ve tecrübemizi paylaştığımız bir yazının daha sonuna geldik. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

kedi gözü makyajı nasıl yapılır

Kedi Gözü Makyajı Nasıl Yapılır?

Makyaj birçok kadının vazgeçemediği bir tutku haline gelmiştir. Çok fazla kişi tarafından kullanılıyor olması da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir