Ekmek Fırını Baca

Pide Lahmacun Ekmek Köy Fırını Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere pide lahmacun lokantalarının kullandığı ve çoğumuzun köy evinde bulunan başka tabirlerle, Pide Fırını, Köy Fırını, Ekmek Fırını nın yapımını anlatacağım.

Ekmek Fırını Nasıl Yapılır?

Ekmek fırını çeşitli büyüklüklerde olup kullanım amacına göre çapı değişiklik gösterebilir.

Mesela küçük bir pide lahmacun lokantası ise 2,5  metrekarelik bir alan yeterli olabilir. Kendi eviniz için yapıyorsanız 1 metrekare bile çok gelebilir.

Pide fırınının yapımında kullanılan malzemeler;

– Ateş tuğlası

– Kırık Cam parçaları

– Isıya dayanıklı çamur sıva harcı

– Cam yünü

– Tuz

tuğla , harç vb gibi malzemeler.

Yukarıdaki malzemeleri fırının yapım şekline göre değişiklik gösterebilir.

Buradaki mantık fırının içindeki ısıyı olabildiğince korumaktır.Fırının taban zeminine döşenen cam kırıkları veya tuz ısıyı tamamen tutma amaçlıdır. Çünkü yanan ateş aynı zamanda zemini de ısıtmaktadır.

Fazla uzatmadan şekillerle birlikte fırının yapımına başlayarak devam edelim.

Ekmek Pide Köy Fırını
Ekmek Pide Köy Fırını

Yanda görülen şekilde;

En alt kısım zemin. Bu kısmı taş, yığma tuğla, beton vs ile yapabilirsiniz. Buradaki amaç zemini yüksekliğini ve yalıtımda kullanılacak olan cam ve tuzun zeminin ayarlamak.

Bir üst kısım cam kırıklarının döşenmesi.

Cam çok iyi bir ısı yalıtım aracıdır. Burad da olabildiğince fazla cam kırığı ile döşen melidir. Örneğin 15-20 cm yükseklikte.

Bir üst kısım ise tuz. Burayı da yine 4-5 cm yüksekliğinde kaya tuzu ile döşeniyor.

Buradaki tüm katmanların arasına ince bir beton atabilirsiniz. Yada en alt zemin yapıdan sonra, cam ve tuzu birlikte koyup üzerine de beton atabilirsiniz.

Gelelim diğer aşamaya.

En son tuzu da ekledikten sonra bir üst kısma zemin ateş tuğlasının döşenmesi. Burada zemin tuğlası çok dikkatli ve birbirlerine sıfır hata ile döşen melidir. Çünkü aralarındaki açıklık ne kadar az olursa ısı kayıbı da o kadar az olur. Çünkü fırınınızı yaktıktan sonra fırın içerisindeki ısı en az 2-3 saat kendini korumalıdır.

Zemin ateş tuğlası da döşendikten sonra sıra fırının kubbesinin yapılmasında. Kubbe şeklinde olmasının sebebi, yanan ateşin dumanının pişen hamura değmeden çıması hemde kubbeyi dolanıp bacan uzaklaşması ve fırınıda bu şekilde ısıtması.

Kubbenin yapımı için üst kısımlarını isterseniz ateş tuğlası isterseniz de yığma yani eskiden evlerin yapıldığı küçük içi dolu kahverengi tuğlalardan yapabilirsiniz.

Kubbe yapımı iyi işçilik ister. Çünkü ilerde ısıyı aldığında aralarındaki harç birbirini bırakıp çökmemesi gerekiyor.

Ekmek Fırını Baca
Ekmek Fırını Baca

 

Şekilde de gördüğünüz gibi yanan ateşin dumanı zemine değmeden bacadan çıkıyor.

Kubbenin yapımı için, kubbe şeklinde bir karton, köpük yada içerisini saman gibi malzeme ile doldurup tuğlaları bu şekil üzerine örerek kubbeyi yapabilirsiniz.

Aşağıda eklenen resimlerde zaten farklı şekilde yapıldıklarını görebilirsiniz. Kubbe yapımı için kullanılan ateş harcı bazı yerlerde var mevcuttur ama daha önce deneyip hiç sıkıntı yaşamadığımız bir yöntem vermek istiyorum. Kırmızı toprak ile samanı karıştırıp yaptığınız harç mükemmel bir mukavemet sağlıyor. Kubbe yapımında bunu kullanabilirsiniz.Daha sonra şekilde olduğu gibi bacayı ekledikten sonra fırının kapısını yine bir demircide içine ateş tuğlası koydurarak bir demir kapı yaptırabilirsiniz. Buradaki amaç ısıyı korumak.

Yalnız yukarıda şekilde olduğu gibi baca fırının kapısından önce olmalı. Fırının kapağını kapattığınızda duman bacadan çıkacaktır.

Kubbeyide tamamladıktan sonra yine isteğe bağlı olarak fırının üst ve yan kısımlarını ister samanla karışık çamur ile, ister cam yünü ile kaplayıp tekrar sıvayabilirsiniz.

24 saat sonra kubbe iyice pekişir ve içinde kullandığınız maddeyi çıkartabilirisiniz. Gerisi sizin damak zevkinize kalmış.

Fırınınızın içine meşe odununu atıp ortada ateşi yakın, ateş közlendikten sonra fırının bir köşesine közü çekin ve ekmek, pide, lahmacun yemek neyi pişirmek istiyorsanız fırınınıza atın.

Umarım faydalı olmuşumdur. Fırın yaptırmak isterseniz de İletişim için yorum yazmanız ve cep numaranızı bırakmanız yeterlidir.

ekmek-pide-firini-yapimi (1) ekmek-pide-firini-yapimi (2) ekmek-pide-firini-yapimi (3) ekmek-pide-firini-yapimi (4) ekmek-pide-firini-yapimi (9) ekmek-pide-firini-yapimi (8) ekmek-pide-firini-yapimi (7) ekmek-pide-firini-yapimi (6) ekmek-pide-firini-yapimi (5) ekmek-pide-firini-yapimi (10) ekmek-pide-firini-yapimi (11) ekmek-pide-firini-yapimi (12) ekmek-pide-firini-yapimi (13) ekmek-pide-firini-yapimi (14) ekmek-pide-firini-yapimi (19) ekmek-pide-firini-yapimi (18) ekmek-pide-firini-yapimi (17) ekmek-pide-firini-yapimi (16) ekmek-pide-firini-yapimi (15) ekmek-pide-firini-yapimi (20) ekmek-pide-firini-yapimi (21) ekmek-pide-firini-yapimi (22) ekmek-pide-firini-yapimi (23) ekmek-pide-firini-yapimi (24) ekmek-pide-firini-yapimi (29) ekmek-pide-firini-yapimi (28) ekmek-pide-firini-yapimi (27) ekmek-pide-firini-yapimi (26) ekmek-pide-firini-yapimi (25) ekmek-pide-firini-yapimi (30) ekmek-pide-firini-yapimi (31) ekmek-pide-firini-yapimi (32) ekmek-pide-firini-yapimi (33) ekmek-pide-firini-yapimi (34)

 

 

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

İngiltere Çalışma Vizesi

İngiltere çalışma vizesi , İngiltere’de uzun süre çalışacak insanların alması gereken vize türüdür. İngiltere’de ne kadar …

32 yorumlar

 1. Küçüklüğümden beri merak etmişimdir 🙂 Güzel yazı teşekkürler.

 2. Sayın ustam bende bi fırın yapacam evimin önüne kendim pideciyim evimin önünde bitane olsun misafirlerimi ağırlamak için belki pide felan yaparım diye düşünüyorum bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim

 3. Elineze saglik bende suanda firin yapiyorum baca isi dusunduruyor nereye nasil yapsam daha iyi olur diye

  • Bacayı tam şekilde olduğu gibi yaparsanız en iyisi tabikide. Yaptığınızda video veya resimleri yollarsanız yayınlarım web sitemizde 😀

 4. yılmaz karagul

  kastamonu araç ilçesine bir köyde ekmek pişirme fırını yaptırmak istitorum bana nasıl yardımcı olursunuz teşekkurler

 5. Doğalgazlı pide fırınını içini nasıl omalıdır nasıl çalışır iyi olurmu teşekürlr cevap verirsen memnun olurum

  • Şu anda mevcut bir doğalgazlı fırınınız var ve onu odunluyamı çevirmek istiyorsunuz. Tam anlayamadım. Detaylı anlatırsanız cevap veririm tabiki.

 6. sarı bir toprak harcı var gördüğüm kadarıyla bu malzemeyi nerede bulabiliriz ve adı nedir.teşekkür ederim şimdiden

  • Sarı toprak , toprağın çeşidine göre değişir. Çevrenize baksanız belki rahatlıkla bulabilirsiniz.

 7. İBRAHİM KAFADAR

  Fırın kapağı yapımı , ölçüleri ve yerine nasıl monte edileceği hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

  • Fırın kapağı için ölçü veremem ama siz hangi boyutlarda yaparsanız ona göre bir demir sacdan kapı yapabilirsiniz.

 8. İBRAHİM KAFADAR

  Pide fırını kapağının ölçüsü ve montajı hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

 9. Teşekkürler Güzel Anlatmışsınız Ağzınıza Sağlık Fırını kubbe değil de kare şeklinde yapsak olmaz mı.

  • Merhaba, kubbe şeklindeki olmasının amacı dumanın herhangi bir kesintiye uğramadan kaçış yolu olan bacaya ulaşması gerekiyor. Oval olmasıyla herhangi bir kesintiye uğramaz ve bacaya doğru ilerle. Kare olduğunda dumanda hem birikme olacak hemde sürekli iç kısımda bir yerlere çarpacaktır.Kare yapım kolay ama biraz emek verip ovali yapmak en doğru tercih olacaktır.

 10. ÇOK sağ ol teşekkürler.

 11. Şemsettin duş

  Selam bahçeme fırın yapmaya başladım yerden yüksekliği yani fırının kapak alt yüksekliği ne kadar olması lazım

 12. Bende firin istiyorum bahceme ćok mliyetli birsey olsun istemiyorum ön tarafinda hem mangal arka kubbedede ayni zamanda patlican patates pisirmeyi hayal ediyorum firida bir tepsi baklava pisirsem bir guvec tenceresi koysam yeter dedigim gibi firinin ön tarafini biraz uzun yapsam izgara yapmak icin acaba firinin performansi dusermi

 13. Merhaba;
  Köye yeni ev yaptım. Bahçeme 1,2 M2 taş fırın yapmak istiyorum. Duvarlarına Dolu Tuğla, Tabanına kaç tane tuğla gider? Bu konuda yardımcı olur musunuz?

 14. Ustam iyi günler dilerim bende BATMAN nın bir köyünde taş pide lahmacun fırını açmak istiyorum bana nasıl yardımcı olabilirsiniz

  • Merhabalar Osman bey. Siteyi yeni satın aldım. Bu konuyu eski sahibi paylaşmıştı. Yardımcı olmak isterim ama maalesef konu ile alakalı benimde fazla bilgim yok. Ama konuda anlatılanları uygularsanız ortaya güzel bir şey çıkacağına eminim. Yardımcı olamadığım için çok üzgünüm.

 15. Köy evide hobi olarak yaptıgım ekmek fırını var içinde sorun yok dışını neyle sıvasam dökülüyor ne malzeme kullansam dökülmez ayrıntılı yazarmısınız teşekkürler

 16. muammer şakiroğlu

  degerli kardeşim bende bag evimin önüne bir küçük fırın yapmak istiyorum günlerdir inceliyorum fakat bir türlü aklım almıyor yapacagım fırın 1,2m kare büyüklügünde yuvarlak kubbeli şeklinde olacak siden ricam kubbe yüksekligi kapak ölçüleri en önemlisi baca deligi iç taraftanmı konuyor yoksa duman ön kapaktanmı çıkıyor yardımcı olursanız menmun olurum şimdiden teşekkür ederim

 17. Merhaba , baca neden fırının önüne koyulur arkada olsa olmaz mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir