Pide Lahmacun Ekmek Köy Fırını Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

tarafından
878
Pide Lahmacun Ekmek Köy Fırını Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere pide lahmacun lokantalarının kullandığı ve çoğumuzun köy evinde bulunan başka tabirlerle, Pide Fırını, Köy Fırını, Ekmek Fırını nın yapımını anlatacağım.

Ekmek Fırını Nasıl Yapılır?

Ekmek fırını çeşitli büyüklüklerde olup kullanım amacına göre çapı değişiklik gösterebilir.

Mesela küçük bir pide lahmacun lokantası ise 2,5  metrekarelik bir alan yeterli olabilir. Kendi eviniz için yapıyorsanız 1 metrekare bile çok gelebilir.

Pide fırınının yapımında kullanılan malzemeler;

– Ateş tuğlası

– Kırık Cam parçaları

– Isıya dayanıklı çamur sıva harcı

– Cam yünü

– Tuz

tuğla , harç vb gibi malzemeler.

Yukarıdaki malzemeleri fırının yapım şekline göre değişiklik gösterebilir.

Buradaki mantık fırının içindeki ısıyı olabildiğince korumaktır.Fırının taban zeminine döşenen cam kırıkları veya tuz ısıyı tamamen tutma amaçlıdır. Çünkü yanan ateş aynı zamanda zemini de ısıtmaktadır.

Fazla uzatmadan şekillerle birlikte fırının yapımına başlayarak devam edelim.

Ekmek Pide Köy Fırını

Ekmek Pide Köy Fırını

Yanda görülen şekilde;

En alt kısım zemin. Bu kısmı taş, yığma tuğla, beton vs ile yapabilirsiniz. Buradaki amaç zemini yüksekliğini ve yalıtımda kullanılacak olan cam ve tuzun zeminin ayarlamak.

Bir üst kısım cam kırıklarının döşenmesi.

Cam çok iyi bir ısı yalıtım aracıdır. Burad da olabildiğince fazla cam kırığı ile döşen melidir. Örneğin 15-20 cm yükseklikte.

Bir üst kısım ise tuz. Burayı da yine 4-5 cm yüksekliğinde kaya tuzu ile döşeniyor.

Buradaki tüm katmanların arasına ince bir beton atabilirsiniz. Yada en alt zemin yapıdan sonra, cam ve tuzu birlikte koyup üzerine de beton atabilirsiniz.

Gelelim diğer aşamaya.

En son tuzu da ekledikten sonra bir üst kısma zemin ateş tuğlasının döşenmesi. Burada zemin tuğlası çok dikkatli ve birbirlerine sıfır hata ile döşen melidir. Çünkü aralarındaki açıklık ne kadar az olursa ısı kayıbı da o kadar az olur. Çünkü fırınınızı yaktıktan sonra fırın içerisindeki ısı en az 2-3 saat kendini korumalıdır.

Zemin ateş tuğlası da döşendikten sonra sıra fırının kubbesinin yapılmasında. Kubbe şeklinde olmasının sebebi, yanan ateşin dumanının pişen hamura değmeden çıması hemde kubbeyi dolanıp bacan uzaklaşması ve fırınıda bu şekilde ısıtması.

Kubbenin yapımı için üst kısımlarını isterseniz ateş tuğlası isterseniz de yığma yani eskiden evlerin yapıldığı küçük içi dolu kahverengi tuğlalardan yapabilirsiniz.

Kubbe yapımı iyi işçilik ister. Çünkü ilerde ısıyı aldığında aralarındaki harç birbirini bırakıp çökmemesi gerekiyor.

Ekmek Fırını Baca

Ekmek Fırını Baca

 

Şekilde de gördüğünüz gibi yanan ateşin dumanı zemine değmeden bacadan çıkıyor.

Kubbenin yapımı için, kubbe şeklinde bir karton, köpük yada içerisini saman gibi malzeme ile doldurup tuğlaları bu şekil üzerine örerek kubbeyi yapabilirsiniz.

Aşağıda eklenen resimlerde zaten farklı şekilde yapıldıklarını görebilirsiniz. Kubbe yapımı için kullanılan ateş harcı bazı yerlerde var mevcuttur ama daha önce deneyip hiç sıkıntı yaşamadığımız bir yöntem vermek istiyorum. Kırmızı toprak ile samanı karıştırıp yaptığınız harç mükemmel bir mukavemet sağlıyor. Kubbe yapımında bunu kullanabilirsiniz.Daha sonra şekilde olduğu gibi bacayı ekledikten sonra fırının kapısını yine bir demircide içine ateş tuğlası koydurarak bir demir kapı yaptırabilirsiniz. Buradaki amaç ısıyı korumak.

Yalnız yukarıda şekilde olduğu gibi baca fırının kapısından önce olmalı. Fırının kapağını kapattığınızda duman bacadan çıkacaktır.

Kubbeyide tamamladıktan sonra yine isteğe bağlı olarak fırının üst ve yan kısımlarını ister samanla karışık çamur ile, ister cam yünü ile kaplayıp tekrar sıvayabilirsiniz.

24 saat sonra kubbe iyice pekişir ve içinde kullandığınız maddeyi çıkartabilirisiniz. Gerisi sizin damak zevkinize kalmış.

Fırınınızın içine meşe odununu atıp ortada ateşi yakın, ateş közlendikten sonra fırının bir köşesine közü çekin ve ekmek, pide, lahmacun yemek neyi pişirmek istiyorsanız fırınınıza atın.

Umarım faydalı olmuşumdur. Fırın yaptırmak isterseniz de İletişim için yorum yazmanız ve cep numaranızı bırakmanız yeterlidir.

ekmek-pide-firini-yapimi (1) ekmek-pide-firini-yapimi (2) ekmek-pide-firini-yapimi (3) ekmek-pide-firini-yapimi (4) ekmek-pide-firini-yapimi (9) ekmek-pide-firini-yapimi (8) ekmek-pide-firini-yapimi (7) ekmek-pide-firini-yapimi (6) ekmek-pide-firini-yapimi (5) ekmek-pide-firini-yapimi (10) ekmek-pide-firini-yapimi (11) ekmek-pide-firini-yapimi (12) ekmek-pide-firini-yapimi (13) ekmek-pide-firini-yapimi (14) ekmek-pide-firini-yapimi (19) ekmek-pide-firini-yapimi (18) ekmek-pide-firini-yapimi (17) ekmek-pide-firini-yapimi (16) ekmek-pide-firini-yapimi (15) ekmek-pide-firini-yapimi (20) ekmek-pide-firini-yapimi (21) ekmek-pide-firini-yapimi (22) ekmek-pide-firini-yapimi (23) ekmek-pide-firini-yapimi (24) ekmek-pide-firini-yapimi (29) ekmek-pide-firini-yapimi (28) ekmek-pide-firini-yapimi (27) ekmek-pide-firini-yapimi (26) ekmek-pide-firini-yapimi (25) ekmek-pide-firini-yapimi (30) ekmek-pide-firini-yapimi (31) ekmek-pide-firini-yapimi (32) ekmek-pide-firini-yapimi (33) ekmek-pide-firini-yapimi (34)