ölen kişinin kredi borcu ne olur

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur

Bankalardan kredi çeken birisinin, kredinin taksitleri bitmeden ölmesi olması durumunda borcun ne olacağı merak edilen bir konudur. Ölen kişinin kredi borcu ne olur şeklinde sorular soran insanlar, duruma göre farklı cevaplara ulaşırlar.

Ölen Kişinin Hayat Sigortası Var Mı?

Bilindiği gibi bankalar müşterilerine kredi verirken hayat sigortası yaptırılmasını tavsiye eder. Hatta bazı bankalar uzun vadeli kredilerde bunu mecburi tutar. İnsanların önemli bir kısmı ise bunu gereksiz olarak görürler. Gereksiz olarak görülen bu hayat sigortası, kişilerin kredi borcunu bitirmeden ölmesi durumunda geriye kalan borcu ödemektedir. Böyle önemli bir işlevi olan hayat sigortası konusuna kredi kullanan kişilerin daha fazla özen göstermesi gerekir.

Hayat Sigortası Kredi Borcunu Kesin Olarak Karşılar Mı?

Ölen kişinin kredi borcu ne olur konusunda sorulan sorulardan bir tanesi de budur. Hayat sigortası kredi borcunun tamamını karşılar. Fakat kredi borcu olan kişinin intihar etmesi ya da şüpheli bir şekilde ölmesi durumunda sigorta şirketi ödeme yapamayabilir ya da ölen kişi için otopsi yapılmasını isteyebilir. Bunun dışında ölen kişi sigorta yaptırırken hastalıklarını tam olarak söylemez ise de durum değişebilir. Bundan dolayı hayat sigortası yaptırırken hastalıkların tamamının eksiksiz olarak söylenmesi gerekir.

Hayat Sigortası Ödenen Taksitlerin Geri Alınmasını Sağlar Mı?

Hayat sigortası olan bir kişi öldüğünde kredi borcunun tamamı bu sigorta tarafından ödenmektedir. Böyle bir durumda ödenen taksitlerin geri alınması eğer sözleşmede aykırı bir madde yok ise mirasçılar tarafından alınabilir.

Ölen Kişinin Hayat Sigortası Yoksa Borç Ne Olur?

Kredi yaptırırken insanlar hayat sigortası yaptırmak istemiyorlar. Bunu genellikle ekstra masraf olarak görüyorlar. Hayat sigortası yaptırmadan kredi kullanan ve taksitlerin tamamı ödenmeden ölen kişinin kalan borcu mirasçılarına kalır. Mirasçılarının bu borcu ödemeleri gerekir. Fakat mirasçıları mirasın tamamını reddederse bu yükümlülükten kurtulabilir.

Varislerin mirası reddetmesi durumunda bu defa da kredinin kefili var ise onunla irtibat kurulmaya çalışılır. Kefil de yok ise kredi batık olarak kayıtlara geçer. Ölen kişinin kredi borcu ne olur sorusunun bir başka cevabı da bu şekildedir.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

enpara cebe havale

Enpara Cebe Havale Nasıl Yapılır

Enpara Cebe Havale Dijital bankacılık her geçen gün gücüne güt katıyor. Ülkemizdeki dijital bankacılığın öncülerinden …