Nargile Kullanımında Bilmeniz Gerekenler

Evde nargile yapmak oldukça basittir. Yalnızca dikkat etmeniz gereken hususlar vardır bunlara dikkat ettiğiniz sürece evinizde ekonomik bir şekilde nargile keyfinizi sürdürebilirsiniz.

Marpuc Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

En önemli hususlardan birisi temizliktir. Marpuçların, nargile kavanozsunun lülenin koyulduğu borunun iyice temizlenmesi gerekmektedir. Suyla içleri yıkanıp temizlendikten sonra mutlaka peçete yardımıyla kurutulmalıdır. Islak veya nemli kalmış bir marpuçla nargile içmeniz sağlıklı olmaz. Ciğerlerinize duman çekmenize yardımcı olan marpucun içinde kalan su taneleri ciğeriniz açısından tehlikeli bir durum yaratabilir.

Tütün Seçimine Titizlik Gösterin

Tütün seçimi de bu konuda önemlidir. Orijinal olmayan sahte markaların tütünlerinden olduğunca uzak durmanız tavsiye edilir.  Nargilenizin istenilen tatta olması için tütününüzün kalitesi de yüksek olmalıdır. Lüleyi doldururken  tütün miktarını iyi ayarlayıp basık ve sıkı olmasını engellemelisiniz.  Hem dolu olacak hem de basık olmayacak. Çok basık ve sıkı olursa içinden hava geçemeyecektir. Bu yüzden de nargileyi içemezsiniz.

Köz Seçimi Nasıl Olmalı?

Köz seçiminde hazır paketlenmiş kömürler kullanılmaması tercih edilir. Hazır kömürler baş ağrısına sebep olabilir. Bu yüzden  odun kömürü kullanmanız tavsiye edilir. Suyun miktarını da iyi ayarlamanız gerekmektedir. Eğer su fazla olursa çekim etkisi buna göre değişir. 1 tane nargileyi en fazla 2 kişi içmelidir.  Nargile içmenin belli adapları vardır. Halk arasında şöyle söylemlerle belirtilir; sağda padişah dahi otursa nargile her zaman soldan döner.

Nargilede İstenilen Tatlar

Nargilenizin tadını kendi damak zevkinize göre çeşitlendirebilirsiniz. Bunun için belirli yöntemler vardır. Bunları öncelikle tütünle sağlayabilirsiniz. Tabi burada tütünün kalitesi çok önemlidir. Ucuz tütünlerden istediğiniz tadı alamayabilirsiniz. Bu yüzden parayı biraz gözden çıkarmanız gerekmektedir. Ama şunu unutmayın evinizde yapacağınız nargile her zaman daha ekonomik olacaktır. Suyunuzu çeşitlendirerek de farklı tatlar sağlayabilirsiniz. Su yerine süt, enerji içeceği, meyve suyu, kola vb gibi içecekler ekleyebilirsiniz. Bu durum nargilenizin tadını değiştirecektir. Kırmızı meyveler olan tütüne su haznesine doğranmış meyveler ekleyerek keyfinizi arttırabilirsiniz. Süt kullanımında suyu mutlaka kullanın yoksa süt kendi başına her çekişte köpürerek nargilenin çekimini bozacaktır. Tütün nemlenecek ve nargile içilemez hale gelecektir. Aromatik yağlarla da nargilenizin tadını değiştirebilirsiniz. Yeşil elmalı bir tütününüz var diyelim. Hazırlamış olduğunuz lülenin içine nane yağı damlattığınız da elma nane tadına ulaşabilirsiniz. Aromatik yağlar tütüne oranla daha ekonomik olduğu için çeşitliliği daha uygun bir fiyata sağlayabilirsiniz.

Nargilede Buz Kullanımı

Nargilenizin su haznesine buz ekleyebilirsiniz. Nargileye herhangi bir zarar vermez. İçiminizi daha ferah, soğuk bir hale getirir. Su haznesi dışında nargilenizin marpucunu değiştirebilirsiniz. Buna özel buzlu marpuçlar satılmaktadır. Bu marpuçları buzluğa atıyorsunuz ve içindeki su donduktan sonra marpucunuzu nargileye takıyorsunuz. İçiminizin ne kadar rahat ve ferah olduğunu hissedeceksiniz.

Nargilenizin içimini tamamladıktan sonra mutlaka marpucunuzu çıkarıp içinde kalan dumanı dışarı üfleyiniz. Orda kalan dumanın toz taneleri marpuca yapışır bu da sağlık açısından problem yaratır. Suyunuzu mutlaka her nargile yapımında yenileyin. Beklemiş ve  kullanılmış suyu kullanmanız önerilmez.

Kaynak: https://www.nargilex.com/

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

Su Sebili Temizliği

Su Sebil Temizliği insan sağlığının etkili şekilde korunabilmesi ve sağlıklı temiz tüketilebilir suya erişim sağlanması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir