Müziğin Tarihi ve Notaların Gelişimi

Hayatın ritmini yakalayanlar için müzik her şeydir aslında. İnsanlık yaşamında dil becerisi gelişmeye başladıktan sonra herhangi bir din fikrinin bile oluşmadığı ilkel toplumlarda o dönemin insanları tabiattaki sesleri taklit ederek ilk müzik örneklerini ortaya çıkarmışlardır. Ellerine aldıkları araç ve gereçler ile doğanın seslerini, dillerinin yetmediği noktalarda sesler çıkararak anlaşma yoluna gitmişlerdir. İlk çağlardan günümüze kalan ilk müzik aleti örnekleri kalmamış olsa bile o dönemde yapılan müziklerin neye benzediğini araştırma merkezleri halen araştırmaktadır.

Müzik Adı Nereden Gelir?

Yunan mitolojisinde Tanrı Zeus, Mnemosyne ile birlikte herkesten uzakta 9 gün ve gece süren aşk kaçamağı yapmıştır. Bu gecelerin her biri için Mnemosyne bir kız çocuğu vermiştir Zeus’a. Zeus, Mnemosyne’ten yaptıığı peri kızların hepsine Muse ismini vermiştir. Antik Yunan Mitolojisinde bu kızların her birisi değişik bilgi ve sanat alanlarının savucusu olarak bilinirler. Müzik ismi de buradan gelmektedir. Museike, Antik Yunan Mitolojisinden kalma resim, heykel ve o dönem ile alakalı kaynaklar araştırıldığında müziğin tanrısı olarak bilinen Apollon tanrılar meclisinde lir ile çalınıp, diğer tanrıları eğlendirmiştir.

Bu Kızların İsimleri ve Görevleri:

EUTERPE, FLÜT-MÜZİK
ERATO, AŞK ŞİİRLERİ
KALLİOPE, DESTAN-EPİK ŞİİR
KLEİO, TARİH
MELPEMONE, TRAGEDYA
POLYMNİA, MUKADDES ŞİİRLER
TERPSİKHORE, DANS
THALİA, KOMEDYA
URANİA, GÖK BİLİMİ

Temel Müzik Kavramları

Yazının alfabesinin harflerden oluşurken Müziğin alfabesini de Notalar oluşturur. Nota, Seslerin yükseklik oranlarını, incelik ve kalınlıklarını, sürelerini gösteren işaretledir. Müziğin notalarını tıpkı alfabeyi öğrenirken ki gibi yavaş yavaş ve farklı çalışmalar yaparak öğrenip ezberleyebilirsiniz.

Temel Müzik Kavramlarının bir diğeri ise Solfejdir. Solfej, Her bir notayı adıyla, sesi ve süresiyle okumaya denir.

Bona: Notaların sadece isimleri ve süreleriyle okunmasına denir.

Ritim, notaların bir araya gelerek, en geniş anlamda müziğin zaman içersinde yükselip alçalarak akışına denir.

Temel Armoni Bilgileri

Müziklerin ortaya çıkması aynı anda birden fazla enstrümandan çıkan değişik sesin bir araya gelmesiyle oluşur. Örneğin Batı müziğinde en az üç veya dört farklı ses ile müzik yapılır. Aynı anda akorlar ve notalar ile ortaya çıkan bu sesler, Armoniyi oluşturur.

Porte (Dizek) (ing. staff): Yazı yazarken çizgili, çizgisiz veya kare defterler kullanılırız. Fakat müzik notalarını kağıda dökerken, Portre aracını kullanmamız gerekiyor. Portre, Beş paralel çizgi ve 4 aralıktan oluşan bir şekildir. Notaları portredeki çizgilerin üstüne, altına ve tam çizgiye denk gelecek şekilde yerleştirebiliriz. Notalar aşağıdan yukarıya doğru yükseldikçe sesleri de tiz olur.

Sol Anahatı: 2. Çizginin üzerinde yer almaktadır. insan sesiyle aynı frekanslarda ses vermektedir.

Müzik ve Teknoloji

Müzik yapmak için bu temel bilgilerin yanında bazı internet siteleri aracılığıyla daha hızlı bir şekilde ilerleme kaydedebilirsiniz. Birçok Youtube Kanalı, Birçok İnternet sitesi eskilerden günümüze neredeyse tüm şarkıların ve müziklerin notalarını paylaşmaktadır. Bu sitelerden bir tanesi de www.sarkinotasi.net isimli internet sitesidir. Bu site içerisinde, Bağlama Notaları, Türkü Notaları, Piyano Notaları başta olmak üzere birçok kategoride notalar yer almaktadır. Sitenin kullanımı ise oldukça basittir.

Örneğin sitede yer alan, Caddelerde Rüzgar Do Re Mi Notaları (https://www.sarkinotasi.net/caddelerde-ruzgar-do-re-mi-notalari-1180/) sayfasına baktığımızda öncelikle şarkının nota kağıdına yazılmış notalarını görüyoruz. Tıpkı yukarıda anlattığımız şekilde notalar portrenin üzerine eklenmiştir. Ayrıca biraz daha alt kısma inince şarkının Do Re Mi Notaları eklenmiş ve harfleri okuyarak ritim tutmanız sağlanmıştır.

Ayrıca Caddelerde Rüzgar Notalarının nasıl çalındığını gösteren bir Youtube Videosu da eklenmiş ve canlı olarak size şarkının nasıl çalınacağını açıklamış.

Siz de SarkiNotoasi.net adresini takip ederek diğer şarkıları nasıl çalacağınızı öğrenebilirsiniz.

 

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

Kaliteli ve Uygun Fiyatlı Cami Halıları

Bizler için manevi değeri çok büyük olan camilerin her zaman iş ve dış mimarilerine çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir