ms hastalığı nedir

MS Hastalığı Nedenleri? İlk Belirtileri

MS Hastalığı Nedenleri? İlk Belirtileri

 

MS Hastalığı Nedir?

MS hastalığı diğer bir adıyla Multiple Skleroz merkezi sinir sisteminden kaynaklı bir hastalıktır. Merkezi sinir sistemi dört bölümden oluşur. Merkezi sinir sistemi vücudun düzgün çalışmasını sağlayan önemli ve hayati kısmını oluşturur. Vücudun hareket sistemini çalışmasını sağlayan yani basit fiziksel faaliyetleri bile düzenleyen önemli bir kumanda merkezidir. Merkezi sinir sistemi sadece fiziksel hareketleri değil aynı zamanda hayati önem taşıyan solunum, dolaşım, sindirim sistemi gibi organların çalışmasını da sağlar. Bunun dışında görme ve işitme gibi duyuların algılanmasının da merkezi sinir siteminin kontrolü altındadır. Merkezi sinir sisteminin her bir parçasının ayrı görevleri bulunmaktadır.

 

Bu merkezi sinir sisteminde meydana gelen herhangi bir problem sağlık açısından bireyde kötü sonuçlara sebep olmaktadır. Bu sorunlar kalıcı ve ölümcül bir şekilde sonuçlanabilmektedir. MS hastalığı merkezi sinir sistemimde meydana geldiği yere göre verdiği hasarın derecesi de değişmektedir. Nörolojik bir hastalık olan MS hastalığı sinir sisteminde myelin de meydana gelen hasar sonucunda oluşur. Omurilikte beyaz cevher hastalanır. Beyaz cevher beyinden vücuda vücuttan beyne giden haberleşmeyi sağlar. Beyaz cevherin hasta olması durumunda bu durum sekteye uğrar.

 

MS hastalığının ilk belirtileri nelerdir?

MS hastalığının en önemli belirtilerinden olan işitme, görme, konuşma duyularında problemler ve zamanla hastalığın derecesine göre vücudun belirli bölgelerinde karıncalanma, uyuşma, iğnelenme gibi sorunların görülmesidir. Bunun dışında çabuk yoruma, depresyon, kısa süreli bellek probleminin de olmasıdır.

 

 MS Tedavisi

Hastalığın büyüklüğü insanlarda farklı şekillerde görülebilmektedir. Sinir sisteminde meydana gelen hasara göre değişen bu durumun tedavisi için araştırmalar sürmektedir. MS’nin ortaya çıkmasında kalıtımsal ve genetik faktörlerin yanında çevresel etkenler de görülmektedir. Daha çok 40-60 enlemlerinde görülen hastalık Ekvatora doğru gidildikçe görülme sıklığı azalmaktadır. Hastalık kişiden kişiye göre değiştiği için uygulanan tedavi de kişiye özel olmadır.

Nöroloji uzmanı tarafından ilaç tedavisi uygulamanın yanında yapılan fizik tedavi ve rehabilitasyon desteğiyle daha etkili sonuçlar elde edilir. Hastaya uygulanan fizik hareketleri hastanın yaşam kalitesini artırmanın yanında kişinin daha bağımsız yaşamasına olanak sağlar. Başkasına bağımlı hale gelmeden kişi özel bir program uzmanlar tarafından hazırlanmalıdır.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

hametan krem yüze sürülür mü

Hametan Krem Yüze Sürülür mü?

Hametan krem yüze sülür mü? Şimdiye kadar hametan kremin bu faydalarını duymadıysanız, bu güzel kremin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir