mobil seo nasıl yapılır

Mobil SEO nasıl Yapılır

Akıllı cep telefonlarının yaygınlaşması klasik SEO anlayışında değişikliklere yok açıyor. Genellikle Masa üstünde görüntülenen web sitelerinizin iyi bir SEO’ya sahip olması, Mobil dünyada da iyi bir SEO’ya sahip olacağı anlamına gelmiyor. Mobil dünya için ayrı bir SEO anlayışı sergilemek gerekiyor.

Mobil SEO Nedir?

Mobil dünyada internet kullanımı oranının yaygınlaşmasıyla birlikte, Google mobil aramalarda gösterdiği sonuçların içeriklerini değiştirmeye başladı. Böylece Mobil SEO’ya önem veren web siteleri daha öncelikli bir hale geldi. Mobil SEO’su artık mobil platformda gösterilen sitelerin daha optimize olması manasına geliyor. Mobil ortamı için geliştirilmiş SEO temelde aynı özelliklere sahip olsa da bir takım farklılıkları da beraberinde getiriyor.

MOBİL SEO Kriterleri

Bir takım kriterler normal SEO özellikleriyle paralellik sağlasa da içeriği incelendiğinde daha öne çıktıklarını görmekteyiz. Bizler de sizler için bu daha öne çıkan özellikleri sıralamaya çalıştık.

Sayfa Hızı

Klişe gelebilir ancak sayfa hızı Mobil Siteler için masaüstü platformlardan çok daha önemli. Nereden mi biliyoruz? Çünkü Google amca bize bunu söylüyor 🙂 Mobil platformların hız gereksinimi diğer platformlara göre daha yüksek, çünkü herkes kısıtlı zaman dilimi içerisinde cep telefonlarına bakıp işini halledip bitirmeyi umuyor. Google da kullanıcıların beklentilerine göre hızlı sitelere öncelik sağlıyor. Bu yüzden siz de web sitenizin hız durumunu kontrol etmeli, hem yazılımsal hem de tasarımsal sorunlarına çözüm getirmelisiniz.

CSS, Javascipt ve Resimler Artık Serbest

Eskiden mobil cihazlar tüm web sitesi elementlerine destek vermezdi. Ancak artık böyle bir sorun yok. Eskiden SEO yapanlar mobil sitelerinde resim, css ve javascipt desteği vermezlerdi. Ancak artık google hem web sitesinde hem de mobilde benzer içeriği görmek istiyor. Yani web sitenizde var olan resimlerin mobil içeriğinizde olması artık fayda değil zarar getiriyor.

Mobil İçin Ayrı Dizayn Yapın

Evet bu durum birazcık iş yükü anlamına gelmekte, ancak mobildeki seo başarısının getirisi de büyük olacaktır. Yapmanız gereken, hem daha düşük boyutlu hem de kullanıcılara kullanım rahatlığı getirecek bir tasarım ortaya koymak. Eğer ayrı bir iş yükü ile uğraşmak istemiyorsanız, responsive dizayn ile tek bir tasarımla bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Asla Flash Kullanmayın!

Evet mobil dünya flash sevmiyor, bu yüzden flash içeren siteler geri plana atılıyor.

Ve Tabii ki Pop Up asla olmamalı!

Pop upları seven tek bir kullanıcı dahi olduğunu düşünmüyoruz, tabii ki arama motorları da kullanıcıların bu durumlarını bildiklerinden pop up kullanan sitelere pek de iyi gözle bakmıyorlar.

Kocaman parmakları olan kişileri asla unutmayın!

Mobil dünya için site tasarlarken amcalarımızın teyzelerimizin de bu siteleri kullanacaklarını unutmayın ve bir yere tıklamak isterken başka yerlere tıklamaları sonucu oluşacak sinir krizlerini de

bir düşünün derim. Kullanım kolaylığı, yani “user friendly” olarak da anılan unsuru layığıyla yerine getirdiğinize emin olun.

Başlık ve Açıklama kısımlarını mobil siteye göre düzenleyin.

Unutmayın mobil dünyada her şey daha küçüktür. Uzun başlık ve açıklamalar mobil görünümde sığmayacak, sıkıntı yaratacaktır. Mobili de düşünerek başlıklarınızı ve açıklamalarınızı kısaltmanızı öneriyoruz, zira google da öneriyor.

Schema.org Yapısal Veri özelliğini kullanın.

Mobil cihazlardaki sınırlı görüntüleme alanından ötürü rich snippet kullanarak zengin bir görünüm sunabilirsiniz.

Yerel Özelliklerinizi Unutmayın

Bu site türüne göre değişen bir özellik, ancak eğer işletme ve benzeri yerel bir hizmet veren web sitesiyseniz, yerel bilgilerinizi başlıklara ve açıklamara eklemeyi unutmayın. Bunun mobil ile alakası nedir diyorsanız, mobil cihazlardaki konum bilgisi sayesinde bölgenizdeki insanlar arama yaptığında google’ın öncelikli göstereceği sonuçlar o bölgedeki insanlar olacaktır

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

ionCube PHP Loader Hatası ve Çözümü

Merhaba php severler, php scriptlerinizi localhostunuzda çalıştırıyorsanız lisans veya şifreli scriptlerde karşılaşabileceğiniz bir sorun olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir