Mangonun Faydaları Nelerdir?

Tropik bir bitki olan mangoya olan aşinalığımız, çok uzun bir zamana dayanmasa da, bu muhteşem aromalı meyveyi sevmeyen yok gibi… Bu meyvenin muhteşem kokusu ve güzel lezzetinin yanında vücuda pek çok faydası var.

Vitamin Deposu İle Kırışıklıklara Savaş Açın

Mangonun içinde yer alan vitaminler, metabolizmayı hızlandırma özelliğine sahip. Metabolizma hızlandığında vücut kendisini yenilemeye ve yeni hücreler üretmeye başlıyor. Bu durum da vücuttaki yaşlanmanın önüne geçilmesini sağlıyor. Çünkü yaşlanma, yavaş metabolizmada daha hızlı gelişen bir olgudur.

Mango Meyvesinin Cilde Faydaları

Ciltteki kırışıklıklar, yaşlanmanın en belirgin etkisidir. Mango bitkisinin içinde bulunan C vitamininin yanında A ve B vitaminleri cildin yenilenmesini sağlayan vitaminlerdir. Ayrıca bu meyvede bulunan beta karoten maddesi de, cilt dostu bir özelliğe sahiptir. Tüm bu maddeler, ciltteki yaşlanmanın gecikmesini ve giderilmesini sağlamakla birlikte, ciltte oluşan sivilce, pütürlü görünüm ve hatta siyah noktaların da üstesinden gelmekte başarılıdır.

Nasıl Kullanılmalı?

Mango meyvesi tek başına yenebileceği gibi, lezzetli meyve salataları hazırlayarak da tüketilebilir. Hatta kek ve pastaların içerisine konularak da farklı bir alternatif elde etmek mümkündür. Günde yenecek bir adet mango ile cildinizi pürüzsüz bir hale getirmeniz mümkündür. Bu meyve sadece cilde değil, saçlara da olumlu etki yapmakta ve içerdiği maddelerle saç dökülmesini durdurmaktadır.

Mangoyu yemenin dışında, bu meyve ile hazırlanacak pek çok cilt maskesi de bulunmaktadır. Bunlar arasında en yaygın olan maske şudur: Yarım adet mangoyu rendeleyip, içerisine bir tatlı kaşığı bal, bir çorba kaşığı süt eklenir. Maskenin peeling etkisi yapmasını isterseniz, bu karışıma bir çorba kaşığı esmer şeker veya bir çorba kaşığı yulaf ezmesi de ekleyebilirsiniz. Bu maskeyi cildinizde 20 veya 25 dakika kadar bekletip yıkadığınızda, tek bir kullanımla bile cildinizin ne kadar yumuşadığını hissedeceksiniz.

Cildin yaşlanmasını durduran mango, aynı zamanda mükemmel bir cilt temizleyicisidir. Ciltteki tıkalı gözenekleri açarak, cildin nefes almasına yardımcı olan mango, uzun süreli kullanımlarda ciltteki lekeleri de gidermektedir. Bunu sağlamak için mango suyunu her gün yüzünüze uygulayabilirsiniz. Bu, doğal bir tonik etkisi yaratacak ve cildinizi temizleyecektir.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

Antioksidan Nedir Nelerde Bulunur

Antioksidan Nedir Nelerde Bulunur?

Antioksidan Nedir Nelerde Bulunur? Antioksidan, vücut hücreleri tarafından üretilebildiği gibi, daha çok gıdalardan alabileceğimiz bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir