kuantum bilgisayar ile bilgisayar farkları

Kuantum Bilgisayarı Nasıl Çalışır?

Kuantum Bilgisayarı Nasıl Çalışır?

Kuantum bilgisayarları, Kanada Başbakanı Justin Trudeau tarafından bile dile getirilmiş, herkesin ismini duyduğu fakat çoğu teknoloji meraklısının tam olarak nasıl çalıştığını anlayamadığı bir geleceğin işlemci teknolojisi. Bu makaleyi, kuantum fiziği hakkında hiç bir fikri olmayan birisi için bile anlaşılabilir kılmak için elimizden geleni yapacağız.

Kuantum işlemci yani “qubit” teknolojisinden önce kısaca günümüz bilgisayarlarının “bit” teknolojisinin nasıl çalıştığına bir bakalım; Günümüz işlemcilerinin ana prensibi, işlemci üzerinde bulunan transistörlerin, elektriği durdurması yahut geçirmesi 0 ve 1 kodlarını oluşturur. Oluşturulan milyonlarca 0 ve 1 kombinasyonu, bilgisayarlarda yaptığımız tüm işlemlerin temelidir. Bu sayede çok güçlü işlemciler ürettiğimizi düşünsekte, qubitlerin yanında bu prensip oldukça hantal kalacaktır. Çünkü bitlerin aksine qubitlerde hem 0 hem 1 durumu aynı anda işlenebilir güçtedir. Yani bir kuantum işlemcisine gelen foton, aynı anda hem 0 hem 1 durumunda olabilir bu da bize muazzam derecede bir işlemci gücü sağlayacaktır.

kuantum bilgisayar ile bilgisayar farkları

Peki nasıl olurda bir foton aynı anda hem 1 hem 0 durumunda olabilir? Eğer bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, kuantumun gizemli dünyasına hoş geldiniz demektir. Klasik fiziğin aksine parçacık fiziğinde insanoğlunun bu sınırlı beyninin kavramayacağı olaylar gerçekleşmektedir. Bu garip kuantum olaylarının en bilineni süperpozisyondur. Süperpozisyon, bir parçacığın aynı anda bir çok durumda olabilme olayıdır. Dolayısıyla kuantum işlemcisine gelen süperpozisyon durumundaki fotonlar, akıllara durgunluk verecek bir şekilde hızlı ve güçlü işlem yapma yeteneğine sahip olacaktır.

Hakkında: hbilgic

Ayrıca Kontrol Et

Feminist Ne Demek?

Feminist Ne Demek?

Son zamanlarda çok sık kullanılan feminist kelimesini duydunuz ve anlamını merak mı ediyorsunuz. O zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir