Komünist Ne Demek?
Komünist Ne Demek?

Komünist Ne Demek?

Türk Dil Kurumu Sözlüğü bu kelimeyi komünizm yanlısı olan kimse olarak tanımlamıştır. Bu tanımı anlayabilmek için komünizm kelimesinin anlamını bilmek gerekir. Bu kelime özel mülkiyetin olmadığı, bütün malların, üretim araçlarının topluma ait olduğu, bunları herkesin ortaklaşa kullandığı toplum düzeni demektir. Bu düzene uyulduğunda devletsiz ve parasız bir düzen oluşur. Tüm meslek sahipleri ve işçiler aynı kazancı elde eder. Ekonomik olarak herhangi bir birey diğerinden üstün değildir. Çalışanlar karınlarını doyurmak için çalışırlar. Daha fazlası bireylerin elde ettiği gelir devlet tarafından ihtiyaca göre dağıtılmaktadır. Toprak, doğal kaynaklar ya da fabrikalar özel kişilerin değil, devletindir. Devlet bu üretim araçları kullanılarak elde edilen zenginliği halk arasında eşit olarak paylaşmaktadır. Sömürülmeye karşı çıkan bu sistemde mülkiyet edinmeye tümüyle karşı çıkılmaz. Komünist toplumda araba, beyaz eşya gibi tüketim ürünlerinin alındığını görebilirsiniz. Burada karşı çıkılan daha önce de söylediğimiz gibi üretime doğrudan etki eden fabrika, toprak gibi şeylerin özel mülkiyet edinilmemesidir.

Komünizm Tarihi

Bu kavramdan ilk bahseden kişiler Karl Marx ve Friedich Engels’tir. Bu kişiler 1848 yılında yayımladıkları “Komünist Manifesto” adlı eserle anılırlar. Manifesto ile kapitalizme dayalı toplum anlayışından sıyrılmak gerektiği düşünülmüştür. Toplumdaki problemlerin çoğunun zenginlik adaletsiz dağıldığı için olduğu söylenmiştir. Bu kavramın savunduğu fikirlerle oluşturulacak düzenin ütopik olduğunu düşünenler vardır. Bunun nedeni farklı meslek gruplarında olanların bile aynı maaşı almasıdır. Zengin bireylerin mevki ve paralarını isteyerek bırakmayacağı düşünüldüğünde, işçi sınıfı olarak da geçen fakirlerin devrim yapması gerekir. Ancak bu kavramın zorla uygulanması toplumda karmaşaya yol açacaktır. Tarihte 1871 yılında Paris’te Paris Komünü böyle bir sistemi kurabilmiş ilk topluluktur. Ancak bu durum 2 ay kadar kısa sürmüştür.  İlerleyen yıllarda 1917’deki Ekim devriminden sonra Sovyetler Birliği kurulmuş ve bu sistem uygulanmıştır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Çin, Doğu Almanya, Küba ve kuzey Kore bu fikirden etkilenmiştir. Günümüzde devletlerarasında sosyalist ve kapitalist olmak üzere iki karşıt görüş mevcuttur. Komünizm uygulanmak istediğinde teorideki gibi gerçekleştirilememiştir. Bu düşünceyle yönetilen Küba gibi ülkeler sefalet ve yoksulluk içerisindedir.

Bu yazımızda sizlere komünist ne demek sorusunun yanıtını açıkladık. Sitemizde yayınlayacağımız en yeni kavramlardan haberdar olmak için takipte kalın!

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

en zehirli yılanlar

Dünyanın En Zehirli 10 Yılan Türü

Dünyanın En Zehirli 10 Yılan Türü Makalemizin başlık kısmında da belirttiğimiz üzere dünyanın en zehirli 10 yılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir