Kolesterolü Düşüren Yiyecekler

Kolesterolü Düşüren Yiyecekler

Kolesterolü Düşüren Yiyecekler

Günümüzde insan yaşamını etkileyen birçok sağlık sorunları bulunmaktadır. Bu sağlık sorunları birçok kez beslenme alışkanlıklarımız ve çevresel faktörler gibi nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Bu sağlık sorunlarından biri olan kolesterol, beslenme biçimlerimiz dolayısıyla yaygın olarak karşılaşılan bir hastalık şeklidir. Bu konuda kolesterol problemi ile karşılaşanlar için tavsiyede bulunmadan önce konunun daha iyi anlaşılabilmesi açısından kolesterolün tanımlamasını yapmak yerinde olacaktır.

 

Kolesterolün Tanımı ve Neden Olan Faktörler

Kolesterol hayvansal gıdalar yoluyla vücutta sentezlenen ve bu hayvan hücrelerinin zarında bulunarak kan plazması yoluyla taşınan ve vücut fonksiyonları açısından endokrin seviyesinin düzenlenmesi ve sindirim sisteminin çalışmasına dair opsiyonlara sahip olan bir çeşit yağ dokusuna benzer bir maddedir. Hayvansal gıdalarla beslenme yoluyla vücuda giren bu madde genel olarak böbrek üstü bezleri, bağırsaklar, karaciğerler ve üreme organlar gibi birçok vücut kısımları üzerinde etki gösterebilen bir madde olma özelliğini taşımaktadır. Hemen hemen her vücut bölümü üzerinde etkili olabilen bu kolesterol adlı madde hücre zarının da temel fonksiyonlarından birini icra eder ve bunun haricinde genel vücut sistemi üzerinde de birçok etken özelliğe sahiptir. Bu nitelikli vazifesinin yanı sıra kanda çokça bulunması durumunda kardiyolojik hastalıklar ve safra kesesi üzerinde rahatsızlanmalar yaratabilir. Yine kanda fazlaca bulunması durumunda damar tıkanıklıklarına da yol açabilmektedir. Yine kolesterolün de işlevsel yönlerden çeşitleri bulunmaktadır.

 

Kolesterolün İşlevsel Özelliklerine Göre Sınıflandırılan Çeşitleri

Genelde kolesterolün kendi adıyla anılmakta olan sınıflandırmalara karşın tıp literatüründe lipoproteinler yoluyla tanımlanmaktadır. İyi kolesterol (HDL) ve kötü kolesterol olarak anılan (LDL) lipoproteinler üzerinden tanımlanan türler genel anlamda yaygın olarak kullanılmaktadır. İyi kolesterol olarak anılan tür damar ve dokular vasıtasıyla karaciğerde gösterdiği olumlu tepkime ile kalp ve damar tıkanıklıklarına karşı önleyici bir önem taşımaktadır. Buna karşın kötü kolesterol ise kanda fazlaca birikme neticesinde damar tıkanıklıklarına sebep olabilmektedir. Bunlar dışında da kolesterolün farklı türleri mevcuttur.

 

Kolesterolün Diğer Çeşitleri

VLDL,

– Şilomikronlar,

– Trigliseridler,

– Lipidler.

 

Buna karşılık etkili beslenme yoluyla kolesterole karşı mücadele etme fırsatımız bulunmaktadır. Kolesterole karşı tüketebileceğimiz besinleri belli başlıklarda aktarmak mümkündür.

 

Kolesterole İyi Gelen Yiyecekler

Balık,

– Tam tahıllar,

– Sebzeler ve meyveler,

– Yağlı tohumlar,

– Kuru baklagiller.

 

Sonuç olarak günümüzde beslenme alışkanlıklarımıza ve spor hayatımıza dikkat etmek suretiyle kötü huylu kolesterol dediğimiz sağlık sorunlarına dair etkili korunma sağlayabilir ve buna mukabil oluşacak birçok probleminde önüne geçebiliriz.

 

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

hametan krem yüze sürülür mü

Hametan Krem Yüze Sürülür mü?

Hametan krem yüze sülür mü? Şimdiye kadar hametan kremin bu faydalarını duymadıysanız, bu güzel kremin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir