japonya kiraz çiçeği festivali

Kiraz Çiçeği Festivali – Japonya

Japonya, kiraz çiçeği festivalleri için dünya çapında bilinir. Japonyada, hanami olarak bilinen, kiraz çiçeği festivali Japonya kültürü için önemli bir yer tutar. Nereye giderseniz gidin, her yer olabildiğince kiraz ağaçları ile kaplıdır. İlkbaharda ülkeye bir gezi planlıyorsanız, hanami geleneği hakkında bilmeniz gereken bilgileri sizler için derledik.

Hanami’nin Anlamı

Hanami parklarda ve Japonya’da kırsal boyunca kiraz çiçekleri ( sakura ) ve bazen erik çiçekleri ( ume ) ile süslenen çok eski bir gelenektir. Japon kiraz ağacının en popüler türü sakura, ülkenin her yerinde bulunabilir. Bu ağaçlar Botanik çevrelerinde somei-yoshino ağaçları veya yedoensis olarak da adlandırılır.

Hanami kelimenin tam anlamıyla “çiçekleri görüntüleme” anlamına gelir, ancak genellikle kiraz çiçeği görüntülemeyi gösterir. Hanami’nin kökeninin, aristokratların güzel kiraz çiçeklerine bakmaktan zevk aldıkları ve onlardan esinlenen şiirler yazdıkları 1000 yıldan fazla bir süredir olduğu söyleniyor.kiraz çiçeği festivali

Kiraz çiçeklerinin sembolik önemi

Kiraz çiçekleri güzel ve kısacık olduğu için-çiçekler genellikle iki haftadan fazla sürmez. Güzelliğin geçiciliğini sembolize eder.

Kiraz çiçekleri Japonya’da ne zaman çiçek açar? 

Kiraz çiçekleri normalde Ocak ayında Okinawa’da çiçeklenmeye başlar ve kiraz çiçekleri Mart ayı sonlarında Honshu bölgesinde Nisan ayına kadar zirveye ulaşır. Hokkaido’da, kiraz çiçekleri genellikle Mayıs ayında tam çiçeklidir. Ancak, kiraz çiçeği tarihlerini önceden tahmin etmek gerçekten zor, bu yüzden önceden bir gezi planlamak zordur.

Kiraz çiçekleri genellikle yılın başlarında iklime bağlı olarak, Mart ve Nisan arasında bazen Tokyo ve Kyoto görünür. Altın hafta, Japonya’da seyahat için en yoğun zamandır. Genellikle çiçek açan kiraz çiçekleri ile bazı yerlerde çakışmaktadır. Altın hafta Nisan ve dört ardışık Japon resmi tatil ile Mayıs ayında ilk hafta sonunda denk gelir.

Kiraz çiçeği festivalleri ülkenin farklı bölgelerinde gerçekleşir. Çoğu, Mart ayından Mayıs ayına kadar düzenleniyor, ancak diğer bölgeler, yerlerine bağlı olarak Ocak, Şubat ve Haziran aylarında festivaller düzenliyor. Festival tarihleri genellikle kiraz çiçeği tahminleri referans ile belirlenir ve yıldan yıla değişir.

Dünyanın başka yerlerinde kiraz çiçeği festivalleri

Tartışmasız hiçbir ülke Japonya heyecanıyla kiraz çiçeği festivali kutlamıyor. Hanami ayrıca Çin, Kore ve Tayvan’da daha az ölçüde kutlanmaktadır. ABD ve Avrupa’da daha küçük kutlamaların tadını çıkarabilirsiniz.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

Guetemala Gezi Rehberi

Guatemala bir orta Avrupa ülkesidir. Tarihi mayalara kadar dayanmaktadır. Tam adı Guatemala Cumhuriyeti olarak geçmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir