UPS BATARYASI

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAKLARINDAN BEKLENEN ÖZELLİKLER

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAKLARINDAN BEKLENEN ÖZELLİKLER

Gerilim Kararlılığı

Burada yükü besleyen gerilimin türlü şartlarda değerinin hiç değişmemesi anlatılmaktadır:

i) Giriş Gerilimine Göre Çıkış Gerilimi Regülasyonu: Türkiye şartlarında şebekenin ±%20 değişmesinde Kesintisiz Güç Kaynağının çıkış geriliminin değişimidir. Modern bir Kesintisiz Güç Kaynağında bu değer ±%1  den küçüktür. (±2% kabul edilebilir bir değerdir.) 

i.i.) Yüke Göre Çıkış Gerilimi Regülasyonu: Kesintisiz güç kaynağının çıkışına bağlanan yükler sıfırdan %100 yüke kadar

UPS GÜÇ KAYNAĞI
UPS GÜÇ KAYNAĞI

değiştirildiğinde çıkış geriliminde meydana gelen değişmedir. Bu değer ±%1 den küçük olmalıdır.

Frekans Kararlılığı

Yüke verilen gerilimin ikinci özelliği de frekansıdır. Şehir şebekesinde üretim teknolojisinin yapısından dolayı frekans oynamaları mevcuttur. Bilgisayarın işleyişini bozmamak için, bu frekans oynamalarının belirli seviyelerde tutulması gerekir. Şehir şebekesinin 49.5 Hz ve 50.5 Hz arasındaki değerleri kabul edilebilir sınırlardır. İyi bir Kesintisiz Güç Kaynağı bu sınırlar içerisinde şebekeyle senkron olmalıdır ve bu sınırların dışında kendi ürettiği son derece kararlı %0.01 ‘ lik 50 Hz’e geçmelidir. Bu geçişin çok hızlı oluşu sakıncalıdır. 1 Hz/sn’lik bir frekans değişim hızı uygundur.

Ani Yüke Cevap Verebilme (Dinamik Regülasyon)

Çıkış yükünün ani olarak sıfırdan %100 yüke kadar değişmesi, şebekenin kesilmesi veya geri gelmesi anında, çıkış geriliminde meydana gelen değişmedir. Bu oynama  ± %10 dan küçük olmalı ve bir periyotta statik regülasyon bandına girmelidir.

Çıkış Gerilimi Toplam Harmonik Distorsiyonu (THD)

THD, çıkış gerilimlerinin içerdiği harmoniklerin bir  ölçüsüdür. Lineer yükte %5’den küçük, lineer olmayan yüklerde %7,5’den küçük olması gerekir. Modern Kesintisiz Güç Kaynaklarında %3 seviyesindedir. Büyük L ve C elemanları ile kare dalga bile süzülerek %3 distorsiyona düşürülebilir, fakat böyle bir Kesintisiz Güç Kaynağının çıkış empedansı çok büyük ve dinamik regülasyonu çok kötüdür. Bu nedenlerden dolayı, modern Kesintisiz Güç Kaynaklarında yüksek frekanslarda PWM yapılır. Böylece düşük frekanslı harmonikler üretilmez ve THD küçültülür.

 

Aşırı Yük Ve Kısa Devre Koruma

Bütün önlemler alınsa bile KGK uzun ömrü süresince aşırı yüklere ve kısa devrelere maruz kalacaktır. İyi bir Kesintisiz Güç Kaynağı bu tip etkilerle başbaşa kaldığında arıza yapmamalı, sistemi beslemeye devam etmelidir. Bunun için verilebilecek değerler:

%150 aşırı yükte gerilim regülasyonu sınırları içinde kalarak enaz  1 dakika çalışmalıdır.

Kısa devre ise çıkışın tamamen korunması ve kısa devre kalktığında dışarıdan müdahale gerekmeksizin çalışmanın devam etmesi aranan özelliklerdir.

 

Yüksek Verim

KGK bünyesinde çeşitli enerji birimleri oluşturmaktadır. Sistemde bir kaybın olmaması imkansız olacağından bir verim söz konusudur. Komple sistem verimi önemli bir unsurdur. Yani 10kW üretmek için 15kW enerji tüketilmesi garip bir durumdur. Bununla birlikte %85 verim (yani 8,5 kW üretmek için 10 kW enerji harcanması) kabul edilebilir bir değerdir.

Aküler

Akü teknolojisi son yıllarda büyük ilerleme kaydetmiştir. Birçok yabancı firma amansız bir teknoloji savaşı içindedir. Tam bakımsız, kapalı kurşun asit aküler hemen hemen tüm KGK üreticileri tarafından kullanılmaktadır. Burada küçük hacmin ve kapalı kutunun getirdiği bir dezavantaj akülerin derin  deşarja maruz kaldıklarında bozulmalarıdır. Diğer bir özellik de akünün şarj süresidir (deşarjdan sonra belirli bir kapasiteye ulaşması için gereken süre).  Bunlar üretici firma tarafından belirtilen büyüklüklerdir. Mümkün olduğu kadar, derin deşarjdan etkilenmeyen ve hatta kısa devre bile edilebilen, deşarj sonrası 2 saat içinde %80 kapasiteye ulaşabilen aküler kullanılmalıdır.

Kolay Tamir Edilebilmesi Ve Yedek Parça Teminini Kolaylığı:

KGK seçerken herhangi bir arıza durumunda arıza sağlıklı çalışabileceği süre (MTBF= Mean Time Between Failure), arızaya müdahale ve tamir süresi  (MTTR=Mean Time to Repair) değerleri dikkate alınmalıdır. Bu açıdan KGK’nın yerli üretim olması yedek parça temini ve müdahale süresini kısaltır. Ayrıca yerli üretim KGK yedek parçası fiyat olarak daha ekonomik olmaktadır. Bir diğer etmende geniş satış-servis ağıdır.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

Mini Basit Fm Verici Yapımı bc550 Transistörlü

Merhaba elektronik sever arkadaşlar, Bu yazımda sizlere bc550 NPN transistörü ile yapılan çok basit fm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir