Kefir nedir, nasıl mayalanır?

<h1>Kefir Nedir Nasıl Mayalanmalı ?</h1>

Merhaba arkadaşlar,

Bu sene çok soğuk geçmese de çoğumuz için hastalık mevsimidir kış. Peki hastalıklardan korunmak ya da daha hafif atlatmak için bazı yollarımız yok mu? Var elbette. Ben bu yazımda size bunlardan biri olan kefirden bahsedeceğim.Piyasada  hazır ürün şeklinde bulunsa da ben evde kendim mayalamayı tercih ediyorum ve herkese bunu öneriyorum.

Peki Kefir nedir?
Kefir, Kefir taneleri ile elde edilen Kafkas orjinli etilalkol ve laktik Asit fermantasyonlarının bir arada oluştuğu  bir süt içeceğidir. Kefir çok karışık mikrobiyolojik yapıya sahiptir. Boyutları 0,5-3 cm arsasında değişir ve  Buğday tanesi büyüklüğünde beyaz, beyaz-sarı arasında renklerde küçük karnabahar görünümündedir.Kefiri lokman hekimlerden kolaylıkla bulabilirsiniz.Fiyatı 7- 8 lira civarında. Mayalamak için süt kullanıyoruz. Hazır süt kullanacaksanız sütü ılık olacak şekilde ısıtıyoruz. Eğer hazır süt kullanmıyorsak sütü mutlaka kaynatıyoruz ve ılımasını bekliyoruz (Kaynatmaktaki maksat sütü sağılan hayvandaki zararlı mikroorganizmaları etkisiz hale getirmek) . Kefiri cam bir sürahi ya da kavanoza koyup üzerine istediğiniz miktarda sütü koyup ağzını kapatıyoruz.Etrafını sarıp sarmalayıp oda sıcaklığında 24 saat bekletip metal olmayan bir süzgeçle süzüp içiyoruz. Süzgeçte kalan kefir taneleri tekrar mayalama için kullanılır.Günlük mayalamanızı tavsiye ederim. Eğer mayalamaya ara verecekseniz kefiri az miktarda su veya sütün içinde ve buzdolabında bekletmeniz gerekir.

Hepinize sağlıklı günler dilerim..

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

hametan krem yüze sürülür mü

Hametan Krem Yüze Sürülür mü?

Hametan krem yüze sülür mü? Şimdiye kadar hametan kremin bu faydalarını duymadıysanız, bu güzel kremin …

5 yorumlar

  1. AHMET İDRİS ULUTAŞ

    KEFİR VE KOMBU KÜLTÜRÜ İSTEYENLERE GÖNDERİLİR. FİTOTERAPİST ECZACI AHMET İDRİS ULUTAŞ-05379353475-ADANA-MAİL:ahmetidrisulutas@gmail.com

  2. ücretsiz kefir mayası ve kombu çayı mantarı gönderebilirim mail atmanız yeterli zemlacoste@hotmail.com

  3. kombu mantarı temin edebilirmiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir