Kedi Cinsi Rehberi: Nebelung

Özet: Uzun gri tüyleri ile dikkatleri üzeri toplayan Nebelung cinsini daha yakından tanımak ister misiniz?

Gri kedi cinsleri arasında yer alan ve dünyanın en pahalı ırklarından biri olan Nebelung hayatımıza 80’li yıllarda girmiştir. Mavi Rus kedilerini anımsatan bu cins farklı olarak daha uzun tüylere sahiptir. Kürklerinin uzun ve dalgalı görüntüsü oldukça estetik ve zarif bir görünüme sahip. Bu kediler, Doğu Avrupa’da tanındıktan sonra Rusya’ya geçmiş ve Mavi Rus kedileriyle birlikte sayıları çoğalmıştır. Tanındığı günden beri zarafeti ve güzelliği ile ilgi odağı kediler günümüzde de oldukça popüler kedi cinsleri arasında yer alıyor. Peki, bu kediler ne zaman tanındı? Fiziksel ve karakteristik özellikleri neler? İşte Nebelung cinsi hakkında bilmek isteyeceğiniz önemli detaylar…

Tarihi

Nebelung sıklıkla görülen kedi cinslerine kıyasla daha yakın bir tarihte ortaya çıkmıştır. Tarihine bakıldığında da popüler cinslerden biri olan Mavi Rus kedileri ile akrabalığı olduğunu söyleyebiliriz. Nebelung ilk kez 1980’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Cora Cobb tarafından Mavi Rus kedisi ile çiftleştirilen bu kediler 1987 yılında Uluslararası Kedi Birliği tarafından resmen tanınmıştır. Yeni kedi cinsinin ortaya çıkma hikayesinden sonra himaye altında tutuldu ve Mavi Rus kedileri ile çiftleştirilerek sayıları artırıldı.

Nebelung Fiziksel Özellikleri

Yakın bir tarihte hayatımıza giren bu kedilerin en belirgin fiziksel özelliği tüyleridir. Göz alıcı renklere sahip tüyleri gri kedi cinslerini anımsatır. Ancak diğerlerinden farklı olarak daha uzun ve sık bir kürkü vardır. Tüylerinin dalgalanışı görünümüne daha estetik bir hava katmıştır. Nebelung, uzun ve ince bir vücut yapısına sahiptir. Bacakları kedilere göre normal uzunluktadır. Tüyleri farklı uzunluk ölçülerinde olabilir. Tüy yapısının tamamlanmasının 2 yılı bulduğu bilinmektedir. Boyun tüyleri de bu kedilerin dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor. Kabarık boyun tüyleri erkeklerde daha sık olabiliyor. Kafası yuvarlak ve küçüktür. Gözleri kedilerin aldığı göz renklerinin tümünü alabilir. Kısık bakışlı bu kedilerin burnu küçüktür.

Nebelung Karakteri

Fiziksel özellikleri ile tanınan bu kedileri daha yakından tanımaya ne dersiniz? Zarif görünümlerinin altında yatan karakterinin de zarif ve narin olduğunu söylemek mümkün. Nebelung, diğer cinslere göre çekingendir. En bilinen karakter özelliği yabancıları sevmemeleridir. Sahibi ile kısa sürede bağ kuran ve oldukça sadık olan bu cins yabancıları sevmiyor. Evinize geldikten sonra alışır ve aile fertleri ile çok iyi anlaşır. Ancak yabancı insanları gördüğünde evin bir köşesine saklanacaktır.

Nebelung cinsi kediler sakin bir yapıya sahip olsa da enerjileri yüksektir. Bu nedenle oyun sırasında hareket etmek, atlayıp zıplamak ister. Yalnız kaldığında da yaramazlık yapmayı seven bu kediler aktiftir. İlgi görmeyi çok sevse de yalnız kaldığında da zorluk çıkarmaz. Kendince oyunlar oynar ve ortama anında ayak uydurur. Nebelung çocuklarla iyi anlaşan kedi cinslerinden biridir. Sahiplendikten sonra evinize alışacağından ve aranızda çok iyi bağ olacağından şüpheniz olmasın.

Bakımı ve Uyku Düzeni

Güzeller güzeli kedi cinsini sahiplenmek istiyorsanız bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken önemli noktalar mevcut. Bu kediler sahiplenildikten hemen sonra ortama ayak uyduramayabilir. Sakin ve çekingen bir yapıya sahip olduğu için eve alışması zaman alacaktır. Bu nedenle alışana dek onu kendi haline bırakabilirsiniz. Ortamı tanıması, eşyalarının yerini öğrenmesi için eşlik edin ve ilgisiz bırakmayın. Alışması için oyun oynamaya özen gösterin ve dağınıklığına alışın. Nebelung’un bilinen özelliklerinden biri de ortam değişikliğini sevmemesi. Eşyalarını farklı odaya taşımayın ve size tam olarak alışana dek yabancılara ısınmasını beklemeyin. Aynı zamanda dışarda ortamı sevemeyebilir ve diğer hayvanlarla anlaşamayabilir. Ancak evde farklı bir evcil hayvanınız varsa uyum sağlayacaktır.

Nebelung cinsi kedilerin bakımı diğer kedi cinslerinden farklı değildir. Eğer ilk kez kedi sahiplenecekseniz ona özel bir diş macunu, mama kabı, su kabı, battaniye ve yatak alın. Ortamına alışması için eşyalarının yerini gösterin. Kedinize düzenli olarak tırnak bakımı yapmanız da gerekiyor. Uzun tırnaklarından rahatsız olacağı için özel bir tırnak makası alarak kısaltabilirsiniz. Aynı zamanda kedi törpüleri alarak da rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Diğer kediler gibi suyu sevmez ve ilk kez suyla tanıştığında huysuz olabilir. Kirli olmadığı sürece ayda bir kez yıkayabilirsiniz. Bakım yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta tüylerini taramaktadır. Tüyleri ne kadar sevimli bir hava katsa da bir süre sonra kedinizi rahatsız edecektir. Sık sık tüylerini tarayın ve rahatlamasını sağlayın.

Nebelung da diğer kedi cinsleri gibi günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirir. Ortalama 18 saat kadar uyuması normaldir. Uyku düzeninin sağlanması için rahatına düşkün olan bu kedilerin yatağı ve battaniyesi özel olmalıdır. Eşyalarını mecbur kalmadıkça değiştirmeyin. Çünkü bu kediler ortamına alıştıktan sonra değişmesinden rahatsız olacaktır. Nebelung hareketli bir yapıya sahip olduğu için her ortamda uyuklayabilir. Kedinizin rahatını düşünerek uyku düzeni oluşturabilirsiniz.

Beslenme Düzeni

Bu cinsi sahiplendikten sonra veteriner yardımı ile bir beslenme listesi oluşturmaya özen gösterin. Enerjik oldukları için gün içerisinde fazla hareket ederler ve yemek yemeyi severler. Beslenme düzeni konusunda endişe etmenize gerek yok. Diğer kediler gibi tavuk, et ve mama yemeyi severler. Özellikle kemiksiz tavuk, etsiz sığır eti, haşlanmış yumurta ile besleyebilirsiniz. Beslenme düzeninde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcut.

Haşlanmış yumurtanın sarısı kolestrol oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle yumurtanın beyazı ile besleyin. Eğer ciğer vermek istiyorsanız beslenme listesine ayda 2-3 kez yiyeceği şekilde ekleyebilirsiniz. Ev yemekleri arasında kediniz için en uygun öğün kemiksiz tavuk olacaktır. Bunun dışında diğer kedilerin tükettiği mamaları yemeyi severler. Suyu seven kedinizin yemeklerinin yanına mutlaka su koymanız gerekiyor.

Kaynak: Miyavliyo

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

halıdaki lekeler nasıl çıkar

Halıdaki Kirler Lekeler Nasıl Çıkar?

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar? Her evin olmazsa olmazı  halılar, kirlendiğinde leke bulaştığında bizleri hep düşündürür. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir