Kalp ve Beyin Sağlığı İçin 5 Dakikalık Nefes Egzersizi

  Sağlık    13 Nisan 2019
Yorum Yok

Ön araştırmalar sonucunda İnspiratuar Kas Gücü Eğitimi denilen bir tekniğin, biliçsel ve fiziksel performansı, hem de kardiyovasküler sağlığı artırabileceğini ortaya koymaktadır.

Birçoğumuz egzersiz yapmanın ve doğru yemenin bizim için iyi olduğunu biliyoruz.

Bununla birlikte, bunu yapmak için çaba sarf etmek çoğu zaman sahip olduğumuzdan daha fazla irade gerektirebilir.

Peki ya bir parmağınızı kaldırmak zorunda kalmadan bir egzersizin tüm faydalarından yararlanmanın bir yolu varsa?

Yeni araştırmalar, tansiyonu artırabilen, kalp krizi riskini azaltan, bilişsel yetenekleri artıran ve spor performansını artırabilen 5 dakikalık bir teknik sunuyor;

Tekniğe İnspiratuar Kas Gücü Eğitimi (IMST) denir ve Daniel Craighead liderliğindeki araştırmacılar tekniği klinik bir denemede test etmişlerdir. Craighead, “IMST temelde nefes aldığınız kaslar için kuvvet egzersizidir” diye açıklıyor. Araştırmacı ve meslektaşları, araştırmalarının ön sonuçlarını, bu yıl Orlando, FL’da düzenlenen yıllık Deneysel Biyoloji konferansında sundu.

IMST’in yararlarını nelerdir?

IMST, bir inspiratuar kas çalıştırıcısı adı verilen dirençli bir el cihazı üzerinden solumayı içerir. Tasarlayıcıları başlangıçta kronik obstrüktif akciğer hastalığı, bronşit veya kistik fibroz gibi solunum problemleri olan insanlar için veya ventilatörden insanları zayıflatmak için geliştirmişlerdir. Uyku apnesi katılımcıların günde 30 inhalasyon yaptığı cihazın kullanılmasının sistolik kan basıncını 12 milimetre cıva düşürdüğünü ortaya çıkardı.

Geceleri sık idrara çıkma hipertansiyon belirtisi olabilir.

Yeni araştırmalar nokturinin veya gece sık idrara çıkma ihtiyacının yüksek tansiyonu işaret edebileceğini buluyor. Aynı süre boyunca egzersiz yapmak genellikle sadece kan basıncını bu miktarın yarısı kadar düşürür ve yararları, hipertansiyon ilaçları ile normalde elde edilenleri aştığı görülmektedir. Bu deneme, araştırmacıların ilgisini çekti, bu nedenle IMST’nin orta yaşlı 50 yetişkinin vasküler, bilişsel ve fiziksel sağlığı için olası faydalarını incelemeye başladı.

Colorado Boulder Üniversitesi Yaşlanma Laboratuvarı Bütünleştirici Fizyolojisi Direktörü kıdemli araştırmacı Prof. Doug Seals, “Amacımız […]orta yaş yetişkinler için kanıta dayalı müdahaleleri geliştirmektir.” dedi.

Tansiyonu düşürür ve bilinci artırır.

Araştırmacılar IMST’i deneyen katılımcıları solumaya direnç sağlamayan sahte bir cihaz kullanan kişilerle karşılaştırdılar. IMST katılımcıları arasında kan basıncının anlamlı derecede düşük olduğunu ve büyük arterlerinin işlevinin önemli ölçüde arttığını buldular.

IMST katılımcıları bilişsel testler ve koşu bandı testlerinde daha iyi performans gösterdiler. Koşu bandı testlerinde daha uzun süre koştular ve kalp atış hızlarını ve oksijen tüketimini düşük tuttular.

17 okunma

Etiketler : ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.