kadınlarda saç dökülmesi nedenleri

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saçlar güzellik ve bakımın vazgeçilmez bir parçasıdır. Özellikle kadınlar için fiziksel görünümde saç önemli bir yer teşkil etmektedir. Fakat saçla alakalı en önemli problemlerden biri ise saç dökülmesidir. Saç dökülmesi kadınlarda ve erkeklerde görülen ortak bir sorundur. Bu sorun cinsiyet fark etmeden her iki tarafı da rahatsız etmektedir. Çünkü en başta önemsenmeyen bir sorun olan saç dökülmesi daha sonra saçların seyrelmesine kadar devam edebilmektedir. Özellikle kadınların saçı estetik görünümün önemli bir parçası olarak görmeleri ve tarz meselesi haline getirmeleri saç dökülmesinin büyük bir problem halini almasına neden olabilmektedir. Toplumda saç dökülmesi daha çok erkeklerin yaşadığı bir problem gibi görünse de aslında kadınlar da saç dökülmesi problemi ile karşı karşıyadır. Kadınlarda saç dökülmesinin en önemli nedenleri ise hormon değişimleri, beslenme ve şekli, hava ve mevsim değişiklikleri olarak sıralanabilir. Saç dökülmesi probleminin önüne geçmek için yapılabilecek olan ilk şey saçların neden döküldüğünü tespit etmek, saç dökülmesinin asıl kaynağını bulmaktır. Bunun için bir cilt uzmanından ya da bir doktordan yardım alınması mümkündür. Kadınlarda saç dökülmesinin ciddi bir problem haline gelmesini önlemek ve kişilerin estetik görünümünü korumasını sağlamak için saç bakım ürünleri kullanılmalı ve genel olarak saç bakımına oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü saç dökülmesinin genetik olması gibi bir durum da söz konusudur.kadınlarda saç dökülmesi sebepleri

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Beslenme Yetersizliği: Beslenme ile alakalı problemler ve dengesiz, düzensiz, yetersiz beslenme saç dökülmesinin nedenleri arasındadır. Özellikle vücuttaki D vitamini eksikliği saç dökülmesinin asıl sebebi sayılır. Saç diplerinin güneş görmemesi ve sürekli olarak kapalı alanda kalması saç dökülmesi problemini de beraberinde getirir. Hava koşulları nedeni ile ya da dini inançlar nedeni ile saçın kapalı kalması durumlarında D vitamini takviyesi alınarak saç dökülmesi engellenebilir. Ayrıca sadece D vitamini değil protein, çinko ve bakır eksiklikleri de saç dökülmesine neden olur. Çünkü saç dipleri proteinden oluşmaktadır ve yeterli derecede protein alınmadığı zaman saçlarda dökülme, saç diplerinde kopma başlamaktadır. Kadınlarda saç dökülmesinin engellenmesi için tüm bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Hormon Sorunları: Kadınlardaki hormon değişimleri ve hormonla alakalı yaşanan sorunlar saç dökülmesine neden olmaktadır. Özellikle 30 yaşından sonra kadınlarda hormon dengesizlikleri oluşmaya başlamaktadır. Bu hormon dengesizliklerinin başında hem erkek hem kadınlarda bulunan erkeklik hormonlarının aktifleşmesi sorunu gelmektedir. 30 yaşından sonra kadınlardaki erkeklik hormonlarının aktifleşmesi durumu saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Bunun dışında tiroit sorunları, hamilelik hormonları, doğum kontrol haplarıyla beraber değişim gösteren hormonlar da saç dökülmesinin sebepleri arasında yer almaktadır.
  • Bir Anda Kilo Kaybı Yaşamak: Kilo problemi olan kişiler fazla kilolarından kurtulmak için birçok yöntem denemektedir. Bu yöntemlerden en fazla uygulananı ise diyetlerdir. Diyetler uzun süre içerisinde etkisini gösterebildiği gibi kısa bir süre içinde de etkisini gösterebilmektedir. Kısa süre içerisinde çok fazla kilo verilmesine sebep olan diyetlere şok diyet adı verilmektedir. Şok diyetler sağlıklı olmayan dşyetlerdir ve saç dökülmelerine de sebep olamktadırlar.
  • Saçları Şekillendirirken Fazla Sıkmak: Saç şekillendirmesi yaparken saçı çok sıkı bağlamak, ince ince örmek, sürekli bigudi kullanımı ve sürekli sıkı modeller yapmak saç dökülmesine sebep olmaktadır. Sürekli sıkı saç modelleri yapan kişiler saçlarını arada bir açıp saç derisini dinlendirdiği taktirde dökülme sorununu en az oranda yaşayabilirler.
  • Genetik: Saç dökülmesi genetik sorunlardan da kaynaklanabilmektedir. Ailesinde saçı sürekli oalrak dökülen ya da saçı seyrek olan kişiler bulunan kadınların saçları daha fazla dökülmektedir. Bu durumu engellemek için bakım ürünleri kullanılması gereklidir.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

kedi gözü makyajı nasıl yapılır

Kedi Gözü Makyajı Nasıl Yapılır?

Makyaj birçok kadının vazgeçemediği bir tutku haline gelmiştir. Çok fazla kişi tarafından kullanılıyor olması da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir