kadın ismi de olan çiçek isimleri

Kadın İsmi de olan Çiçek İsimleri ve Anlamları

Tarih boyunca insanlar çocuklarına isim verirlerken hep bir arayış içine girmişlerdir. Çünkü verilen ismin dile hoş gelmesi, kulağa hoş gelmesi ve en önemlisi de güzel anlamlar içeriyor olması oldukça önemliydi. Hele bir kız çocuğuna isim vermeye gelince işler daha da zor oluyordu. Zira kız isimlerinin bulunması erkek çocuk isimlerine nazaran daha zordur. 

Bu yazımızda kadın ismi olan çiçek isimleri üzerinde duracağız. Çünkü dünyanın değişik bölgelerinde olduğu gibi ülkemizde de kadın ismi olan çiçek isimleri oldukça popüler ve aileler hala kız bebeklerine isim verirlerken ilk akla gelen kadın ismi de olan çiçek isimleri olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla konumuz başlıktan da anlaşılacağı gibi kadın ismi de olan çiçek isimleri ve anlamları üzerine olacak ve sizler için en güzel anlamlara sahip olan çiçek isimlerini bulup sizlerle paylaşmaya çalışacağız.  Lafı fazla uzatmadan güzel anlamlara sahip olduğunu düşündüğümüz dile, kulağa hoş gelen çiçek isimlerini paylaşalım.

 1. Akasya : Saf ve temiz sevgiyi ifade eder. Güzel duyguların simgesidir.
 2. Açelya : Sevgiliye hasreti ve ulaşamamanın verdiği hüznü simgeler.
 3. Ayçiçek : Ay gibi parlak ve çiçek gibi güzel olan demektir.
 4. Buket : Çiçek demeti anlamına gelir.
 5. Burçak : Baklagillerden, taneleri yem olarak kullanılan bir bitkidir.
 6. Demet : Bir arada bağlanmış çiçek, deste demektir. Demetin de anlamı buket gibidir. Çeşitli çiçekleri kapsar.
 7. Defne : Zarif kızlara verilebilecek bir isimdir. “Şan, ün, görkem” anlamı taşır bu sebeple genellikle terfi eden kişilere gönderilir.
 8. Fulya : Fulya, bir dönüşümün hikayesidir. Karlar prensi kardelen oluşun hikayesi. bu sebeple fulya, aşkı uğruna bir olmayı, birlik olmayı göze alan bir çiçektir.
 9. Gonca : “Genç ve güzelsin.” demek anlamına gelen gül çeşididir. Körpecik manasına da gelir. Henüz açmamış gül demektir. Yeni umutların, gelecek güzel günlerin habercisidir. Aynı büyüyünce güzel bir güle dönüşecek kızınız gibi, yeni doğan bir gül anlamına gelir.
 10. Gelincik : Yazın kırlarda yetişen, parlak kırmızı renkli bir çiçektir. Unutulamayan aşkları simgeler.
 11. Gülçiçek : Çiçekler kadar özellikle çiçeklerin en güzeli gül kadar güzel demektir. Balçiçek ismi de bunun başka bir versiyonudur. O da aynı düşünce ile bal kadar çiçek kadar güzel anlamına gelir.
 12. Günçiçek : Ayçiçek, ayçiçeği demektir. Onun da yukarıda bahsettiğimiz gibi ay kadar güneş kadar güzel anlamı vardır.
 13. İpar : Yüksek dağların kar tutmayan yerlerinde yetişen çiçektir. Bu ismi taşıyan kişiler kırılgan ve narin oldukları kadar kendilerinden de emin kişilerdir.
 14. Kardelen : Kar kalkmadan çiçek açan süs bitkisidir. Karların içerisinde, soğuğa inat çiçek açarlar. Yeniden doğuşun, ümidin temsilidir Kardelen ismi.
 15. Lale : Aşkı ifade eden zarif bir çiçektir. Kendi mevsimi haricinde açmaz. O sebeple özeldir. Zamanın kıymetini bilenlerin çiçeğidir.
 16. Nergis : Nergis çiçeği, yunan mitolojisine göre kendine aşık olan bir adamın hikayesinden türemiştir. Kusursuz, dil tutulacak kadar güzel olmayı sembolize eder nergis çiçeği.
 17. Nevgül : Yeni açmış gül demektir. Yeni dünyaya gelen gül gibi mis kokulu bir kız bebek için çok uyumlu bir isimdir.
 18. Nevra : Çiçek, özellikle beyaz çiçek demektir. Pamuklar kadar beyaz bir kız çocuğuna verilebilecek ideal isimlerdendir.
 19. Papatya : Temiz bir kalbin simgesidir.
 20. Süsen : Nisan-Haziran dönemlerinde açan güzel kokulu bir çiçek
 21. Yonca : Uğur getirdiğine inanılan bir süs bitkisidir. Özellikle 4 yapraklı olanı çok kıymetlidir. 4 yapraklı yonca bulanın dileğinin kabul olacağına inanılır. Kabul olan en güzel dileğiniz, güzel kızınız için en uygun isimlerdendir.
 22. Yasemin : Güzel ve çekici anlamına gelir yasemin çiçeği. Aynı zamanda mütevazi ve narin görünüşlü bir çiçek olması sebebi ile duru ve masum duyguların sembolü olmuşlardır.
 23. Yosun : Suların yüzeyinde ya da dibinde yetişen çiçeksiz bitkidir. Doğallığı sevenlerin severek kullandığı bir isimdir.

Sizler için derlediğimiz kadın ismi de olan çiçek isimleri bu listeden ibarettir. Listemizde olmayıp ama sizin bildikleriniz varsa bizimle yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

İngiltere Çalışma Vizesi

İngiltere çalışma vizesi , İngiltere’de uzun süre çalışacak insanların alması gereken vize türüdür. İngiltere’de ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir