Bina Mantolama Karşılaştırma

İzobozz Isı Yalıtım İç ve Dış Cephe Uygulamaları

Nanoteknoloji destekli Teknik liflere sahip  Polyester esaslı izoBOZZ Keçe; kullandığımız giysilerimizde en yüksek oranda bulunan polyester bir malzemeden oluşmaktadır. Kansorojen değildir. NON WOVEN sistemiyle dokunmaktadır.(Yani iğneleme metodu). Yıllara sari olarak asla erime, kokma, deforme, pörsüme gibi durumları yoktur. 100 yıllarca Teknik anlamda Stabil bir malzemedir. Isı iletkenlik değerleri Lamda= 0,034 ile  çeşitli kalınlıklarına göre kısmen değişen 0,037 değeri arasında, olup ; 102-110-72-67 Kg/m3. Değerlerinde yüksek dansiteye sahip bir ISI-SES  yalıtımı ve Deprem süspanse direnci yaratan 3 özelliği bir arada sağlayan çok önemli fonksiyonel bir üründür.  ISI yalıtım özelliği yanında , Ses yalıtım değerleri de; Normal konuşma 60 Db. Olup, ürünümüz bu sesin 46,5 Db.ini absorbe eden  Yani yaklaşık %77 oranında SES yalıtımı yaratan, akustik uygulamalarda çok fazlasıyla yeterli özellik taşıyan yine özel bir malzemedir.

Ürünün ISI ve SES yanında  normal bir duvar 900-1000 Kg.kuvet etki ettiğinde patlar iken, izoBOZZ keçe ile aynı duvar kaplandığında 4500 Kg. kuvvet uygulanmasına karşılık hala patlamamakta,dağılmamata, sadece kuvvet almayan diğer Yüzeyde timsah derisi görünümü meydana getirmekte ve kuvvetin uygulandığı 1,5 cmlik çelik levha eğilmiş, sadece bu kısımda lokal bir bombe oluşturmuştur. Bu sonuç değerlerin oranlanmasında yaklaşık %25-%35 civarında duvarlarda bağlayıcı ek direnç yarattığı görülmüştür. Bu anlamda deprem bölgeleri için çok özel bir malzeme özelliği taşımaktadır.

Uygulamalar; 

1-DIŞ CEPHELERDE;

Bu tip uygulamalar yeni binalarda direk duvar yüzüne, veya kaba sıva üzerine olacak şekilde, eski binalarda ise alt zemin yüzeylerindeki kalkan , kavlayan yerlerin onarımına müteakip silisli astar sürülüp üzerine 0,5 cm. özel üretilmiş yapıştırıcı harç malzemesi ile sıva yapılır, tarakla taranır ve yüzey aynı seviyede eşitlenir, sonra üzerine projesi ve iklim bölgelerinin   durumuna göre seçilen 15 mm, 20 mm gibi kalınlıklarda  izobozz keçe   binanın en üstünden başlayacak şekilde yapıştırılır, üzerine tirfil malalar ile hafif hafif vurularak lifler iyice harca birleştirilir. Sonra üzerine ütü yapar gibi düzgün ütüleme yapılır ve bırakılır. Yaz uygulamaları haricinde genellikle su istemez. Yazın çok sıcak olduğundan ertesi günü harca en üstten keçeye su verilerek sulanır. Su yukardan alır, ihtiyaç fazlasını alta filtre eder atar. Keçenin kendisi nem itici özelliği vardır. Sonraki günlerde üzerine yine özel elyaflı manto sıvası ile yaklaşık 2mm silme sıva + 160 Gr/m2.+ tekrar elyaflı manto sıva bu defa ortalama 4 mm.olacak şekilde sıvanır. Böylece boyaya hazır hale gelir. Bu sıva da diğeri gibi aynı işlemle sulanabilir. Malum harçlı imalatlar su ile hidratasyonunu daha iyi tamamlar.  Ürün duvar yüzlerine dübel kullanılmadan direkt yapıştırma ile yapılmakta, bu nedenle yüzeylerde köpük gibi ısı köprüleri olan yama gibi ve delik deşik dübel çakılarak değil mevcut yüklerin üniform bir yapıda tüm duvar yüzlerine aktarılarak gerçek anlamda mantolama yapılmış olur. Bu imalat nedeniyle izoBOZZ 100 yılın üzerinde garantili, harçlar 10 yıl üzerinde garantilidir. Pencerelerde merkezlerde aynen detayı devam ettiğinden asla ısı köprüleri oluşmamaktadır. Diğer kaplama yüzlerinde köpüklerde yaklaşık derzlerden dolayi ısı köprüsü kaçağı % 63 oranınında olmaktadır. Bu orana karşılık izoBOZZ keçe ile yapılan yüzeylerde % 10 ‘un altında bir orandadır.

Diğer (sayding kaplama, mekanik mermer, taş seramik vs dış cephe kaplamaları) uygulamalarınız nedeniyle ; isterseniz en alt board zemin olarak 15 veya 20 lik keçe önce  yapışarak uygulanır. Sonra taşıyıcı profiller üzerinden uygulanır. Veya  45 mm.lik özel keçe izocam gibi uygulanır. Ancak unutmayalım, izocam ve taş yünü suya karşı erime veya deforme olduğu halde,  izobozz keçede yıllarca ,kesinlikle bir bozulma asla olmamaktadır.

Ayrıca 10 luk izoBOZZ Keçe 15 mm.lik Keçenin  daha sık iğnelenmiş yapısıdır. Bu sert özelliği dış cephelerde ağırlık verecek kaplamalar için mesala Mermer, Taş seramik kaplamalar gibi çok uygun yapı arzetmektedir.

Yapıştırma harcı ortalama 5-6 Kg/m2. Kullanılır. Elyaflı manto sıva harcı yaklaşık 6-7 Kg/m2 uygulanır.

 

2-İÇ CEPHELERDE;

İç cephelerde de çok kullanımı olan bir malzemedir.

Laminat parke altına; 7 mm lik veya 15 mm.lik. serilip direkt üzerine parke döşenir. Alt komşudan ne ses ne ısı gelir veya gider.

Seramik veya kalebodur kaplı döşeme altlarına daha sert yapıda olan 10 mm.lik kullanılır. Üzerine şap vs çalışılabilir.

Duvar yüzlerinde; 7 veya 15 lik. (saten alçı+Ahşap tutkalı karışımı harç) duvara direkt yapıştırılır. Üzerine alçı sıva veya normal sıva yapılır. Mukavemet açısından ortalama 75 gr/m2.file kullanılabilir. Saten alçı ve boya yapılır.

Tavanlarda; aynen 7 veya 15 lik aynı metotla yapıştırılır. Üzerine aynı sistemde alçı sıva yapılıp boyanır. Ev dolu iken yapılması halinde pratik olarak alçı sıva yerine alçı  paneller aynı sistemde yapıştırılır. Priz yapana kadar 1-2 tane dübel atılabilir. Üzerine silme bir sıva ve boyaya hazır olur. Duvarda da aynen bu uygulama geçerlidir.

Özellikle yan komşular, Otel odaları , stüdyo daireler, ses stüdyoları,disko, düğün salonları, konferans ve tiyatro salonları, evlerde enstrüman çalan müzisyen veya çocuk odalarının ses ve Isı izolasyonlarında mükemmel bir malzemedir.

Detaylı bilgi için:

www.ankaradekorasyonustasi.com

www.gercekyalitim.com

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

İngiltere Çalışma Vizesi

İngiltere çalışma vizesi , İngiltere’de uzun süre çalışacak insanların alması gereken vize türüdür. İngiltere’de ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir