insülin direnci hesaplama

İnsülin Direnciniz Kabusunuz Olmasın!

Çağımızın büyük sorunlarından biri de insanların ya işlerinden dolayı veya üşengeçliğinden dolayı hareket edemiyor olması ve düzenli bir beslenme alışkanlığının olmamasıdır. Bunlar hepsi bir araya gelince ise insülin direnci denen bir sorun ortaya çıkıyor. Peki insülin direnci nedir?

İnsülin direnci bireyler kilo aldığı zaman veya yanlış beslendikleri zaman hücrelerin kan şekerine olan duyarsizliğidir diye bir ifadede bulunsak yanlış bir tanım olmaz. Hâl böyle olunca insanlar insülin direnci ile ilgili internet ortamında arayışlara başlıyor. İşte insülin direnci nedir, belirtileri nelerdir, nasıl hesaplanır gibi değişik sorular şeklinde arayışlar devam eder.

Yukarıda insülin direncinden bahsederken bir hastalıktır demedim. Çünkü insülin direnci bir hastalık değildir, bir alarm sistemidir diyebiriz. Yani kısacası insülin direnci bizi uyarıyor. Diyor ki bak ey güzel insan kendine iyi bakmıyorsun. Böyle devam edersen çok kısa bir zaman sonra şeker hastalığı başta olmak üzere birçok hastalığa yakalanabilirsin. Onun için hayatına bir hareketlilik kat, sağlıklı ve düzenli bir beslenme alışkanlığını kazan.

İnsülin direnci hesaplama işlemi matematiksel işlemlere dayanmaktadır. Şöyle bir hesaplama yaparak hem insülin direnci hesaplama işlemini yapalım hemde daha kolay bir anlatımı gerçekleştirelim. Sabah uyandığımız zaman aç olduğumuz bir zamandır. Sabah alınan kan örneğinde şeker ve insülin düzeylerini çarpıp 405′ bölünür ve karşımıza homa indexi (insülin direnci) çıkıyor. İnsülin direnci eğer 2.5 ve üzeri çıkıyorsa bu bireyde insülin direnci var demektir ve artık bu birey kendine bakmalıdır. Sizde de eğer insülin direnci belirtileri varsa bu sitede yer alan insülin direnci hesapla butonuna tıklayıp insülin direnciniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Konular: insülin direnci, insülin direnci nasıl düşürülür, insülin direnci kaç olmalı, homa ir hesaplama, homay health, homa-ir nedir

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

hametan krem yüze sürülür mü

Hametan Krem Yüze Sürülür mü?

Hametan krem yüze sülür mü? Şimdiye kadar hametan kremin bu faydalarını duymadıysanız, bu güzel kremin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir