insülin direnci hesaplama

İnsülin Direnci Nedir Nasıl Düşer?

İNSÜLİN DİRENCİ NEDİR? NASIL DÜŞER?

Birçok insandan duymuşsunuzdur ya da kendi başınıza gelmiştir. Ne kadar dikkat edersem edeyim kilo veremiyorum ya da su içsem yarıyor gibi şikâyetler sıklıkla kişilerin başına gelebilir. Böyle bir durumda metabolizma özellikleri durumla ilgili olabileceği gibi, ciddi bir hastalığında habercisi olabilir. Şeker hastalığı. Böyle bir durumda insülin direnci ile ilgili bir çalışma yapılmalıdır. Peki, insülin direnci nedir? Nasıl düşer? Detayları yazımıza siz değerli okurlarımız için derledik. Faydalı olmasını umar keyifli okumalar dileriz.

İnsülin Direnci Nedir?

İnsülin direnci nedir? Sorusunun yanıtını şu şekilde verebiliriz. İnsülin direnci, insan bedenindeki şekerin kontrol edilebilmesi için salgılanan insülinin, işlevini yerine getirmesinde yetersiz kalması ya da geç etki göstermesi durumudur diye ifade edilebilir. Yani insülin direnci yüksek kişilerde vücutta bulunan şekerin dengelenmesi için salgılanan insülin işlevini yerine getirememektedir.

insülin direnci nasıl düşer

Normal bir bireyin vücudunda, şekeri dengelemek için salgılanan insülin 1 birim iken, insülin direnci yüksek kişilerde vücutta bulunan şekerin dengelenebilmesi için salgılanması gereken insülin, 2-3 birime çıkabilir. Böyle bir durumda artan insülin salgısı kişinin bedeninde fazla insülin salgılanmasına bağlı olarak bir takım olumsuzluklara neden olur.

İnsülin direncinin fazlalığı, son dönemlerde çağın vebası olarak adlandırılan ve maalesef artık her yaş grubunda görülen obezite problemini beraberinde getirir. Salgılanan insülin direncine bağlı olarak, vücutta bulunan yağ miktarı artar, yağ miktarının artışına bağlı olarak da insülin direnci yükselişe geçer.

Vücuttaki kilo artışı, kalp ve damar rahatsızlıkları, üreme ve bağışıklık sistemine dair birçok rahatsızlığa davetiye çıkarır. Böyle bir durumda yapılması gereken temelde rutin kontroller ve ihtiyaç duyulan tetkiklerle insülin direncini kontrol altında tutmaktır.

İnsülin direnci konusunda bir kontrol sağlanmazsa özellikle kilo artışı konusunda, kişilerin dengeli ve düzenli beslenmeleri, spor yapmaları sorunu çözmek konusunda yeterli olmaz. İnsülin direnci ile ilgili herhangi bir önlem alınmazsa, salgılanan insülin fazlası pankreasın yorulmasına ve zamanla işlevini kaybetmesine neden olabilir.

insülin direnci hesaplama formülü

İnsülin Direnci Nasıl Düşer?

İnsülin direnci nasıl düşer? sorusuyla ilgili verilecek en doğru yanıt kesinlikle uzman görüşüne başvurulmasıdır. Konuya vakıf bir tıbbi destek almak gerekli tetkikler sonrasında ihtiyaç duyulan tedaviye başlanması, ilerleyen süreçte insülin direncine bağlı olarak yaşanabilecek sorunların önlenmesi konusunda da etkili olacaktır.

Bunun yanı sıra, hayat akışı içerisinde olabildiğince fiziksel aktivitede bulunmak insülin direnci nasıl düşer? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan biridir. Hemen her rahatsızlıkta uygulanacak doğru ve sistemli egzersizler insülin direncinin kırılmasında da oldukça etkilidir. Özellikle yapılan çalışmalar karın ve bel çevresinde oluşan yağlanma probleminin insülin direncine olumsuz etkisi olduğunu göstermiştir. Bu anlamda özellikle bu bölgelerde bulunan yağ artışına dikkat edilmelidir.

insülin direnci nedir

Tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Düzenli ve sağlıklı beslenme insülin direnci üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu anlamda alınan uzman görüşünden sonra, yine bir beslenme uzmanı tarafından düzenlenecek beslenme programı ile olası sağlık sorunlarının engellenmesi de mümkündür.

Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez parçası meyvelerinde tüketilmesi konusunda dikkat edilmelidir. Bazı durumlarda meyve şekeri de zararlı sakaroz görevi görebilir. Bu anlamda sürece destek olması beklenirken olumsuz bir sonuç doğurabilir.

Tükettiğiniz besinlerdeki protein oranı insülin direncinin kontrol altında tutulmasında oldukça önemlidir. Sağlıklı ve düzenli beslenmenin yanı sıra, protein almaya da dikkat etmelisiniz.

İnsülin direnci probleminiz varsa, düşman olmanız gereken tek besin şekerdir. İnsülin direnci, vücuttaki şeker dengesini sağlamaya yönelik salgılanan maddenin fazlalığı anlamına gelir. Şeker tüketimi sağladığınızda, bedeniniz şekeri dengelemek için insülin salgısını arttıracak bu durumda bedeniniz olumsuz etkilenecektir.

İnsülin direnci hesaplama yapmak isterseniz buyrun otomatik insülin direnci hesaplama sayfamız.

 

 

 

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

Evde Köpek besleme

Evde Köpek Besleme ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle çocuklarımız evde köpek besleme konusunda biraz inatçı olabiliyorlar. Ama onların anlamayıp sizlerin anlayabileceği bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir