insülin direnci hesaplama
homa insülin direnci

İnsülin Direnci Hesaplama Formülü

Konumuza tam anlamıyla geçmeden önce insülin direnci nedir sorusuna cevap arayalım. İnsülin direnci bireylerin kilo aldıkları zaman veya çok yanlış beslendikleri zaman hücrelerin kan şekerine olan duyarsızlığıdır diyebiliriz.

İnsülin direnci hesaplama formülü

Üzülerek söylüyorum ki insülin direnci toplumumuzn büyük bir kesiminde olan bir sorundur. Ama gel gör ki bir çoğumuzun da aslında habersiz olduğu bir konudur. Her ne kadar insülin direnci bir hastalık olmasa hayatımıza hareketlilik katmasak ve düzenli bir beslenme alışkanlığı edinmezsek insülin direnci bir hastalığa dönüşebilir.
İnsülin direnci hesaplanmasında şöyle bir yol izlenmektedir. En az 8-10 saatlik açlık insülin testi ile beraber açlık kan şekeri testi yapılarak insülin rezistansı yani HOMA-IR değeri hesaplanarak verilir. İnsülin direnci iki şekilde formülize edilip hesaplanabilir.

Yani insülin direnci hesaplama formülü şu şekildedir:

HOMA-IR=Açlık Glikoz(mmol/l) x Açlık insülin(mU/I) /22,5

HOMA skoru ≥ 2,5 olan hastaların iinsülin direnci pozitiftir. Yani bu ve bu değer üstünde insülin direnci olanlar insülin direncine sahip bireylerdir. Bunların yapmaları gereken şey en kısa zamanda bir doktora görünüp insülin direncine baktırılmasıdır. Sonrasında eğer insülin direnci dediğimiz gibi ise indirilmesi için doktordan gerekli tavsiye ve önerileri almaları lazımdır.

Farklı birimler ile formül ;
HOMA-IR = Açlık Glikoz(mg/dl) x Açlık insülin (ulU/mL) /405

Verileri Girerek Hesaplama İçin Tıklayınız

Herkese Sağlıklı Günler Diliyorum…

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

hametan krem yüze sürülür mü

Hametan Krem Yüze Sürülür mü?

Hametan krem yüze sülür mü? Şimdiye kadar hametan kremin bu faydalarını duymadıysanız, bu güzel kremin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir