hindistan festival

Hindistan’da Bir Garip Festival

Bahar bayramı denilince, ilk akla gelen toplumların başında Hintliler gelir. Hint kültüründe baharın gelişi ile kutlanan Holi kutlamaları Hint kültüründe önemli bir yer tutar. Geçmişten günümüze geleneksel olarak devam eden kutlamalar sayesinde Holi bayramı da Hint kültürünün milli ve dini unsurlarını yansıtması açısından da ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

Holi Bayramı Nedir? 

Holi, evrenin yeniden canlanışının coşku ile haberini veren bayramıdır. Dolayısı ile Holi, Hindistan’daki Divali’den sonra ikinci bayram olarak kabul edilir.

Holi Bayramında Ne Yapılır?

Holi’nin esas amacı doğanın yaratılışı ve doğadaki üretim gücünün zirvedeki sürekliliğini sağlamak olduğundan dolayı festivalde aykırı davranışlara şahit olabilirsiniz. Örneğin yasalara aykırı davrananlara hatta geleneklere aykırı davranıp utanma duygusunu kaybetmek burada kısa bir süreliğine normal karşılanır.

Holi, yasakların kalktığı yasaların çiğnendiği özgürlük kutlamasıdır. Dolayısı ile insanlar sabahlara kadar dans eder, birbirlerine renkli boyalar atarlar. Erkekler kadınlarla karşılaştıklarında sözlü olarak taciz etmenin yanında küfretmeyi de dinsel olarak bir değer olarak görürler.holi festivali

Hindistan Dışında Hangi Ülkelerde Kutlanır?

Her türlü isteğin doyurulduğu, cinsel münasebetin uygun görüldüğü bu kutlamalar Hindistan’ın yanı sıra Hinduların yaşamakta olduğu İngiltere, ABD, Malezya ve Afrika gibi ülkelerde de kutlanır.

Günler öncesinden Hindistan’ın Mumbai kentinde hazırlıkları yapılan festival Mart ayı itibariyle son buldu Ulusal tatil ilan edilmesinden dolayı da bütün Hint halkı ve çeşitli ülkelerden gelen turistler gece geç saatlere kadar doyasıya dans edip renkli boyalar ile çocuklar gibi eğlendiler.

Hint hükümeti her ne kadar uygunsuz davranışlara karşı önlem aldığını duyursa da geçen yıl binlerce kadın taciz iddiasıyla adli makamlara başvuruda bulundu. Bu yıl da aynı olayların tekrar yaşanmaması için 25 bin polis festivalde görev aldı.

Ülkenin dört bir yanından gelen devlet büyüklerinin de katıldığı festivalde Başkan Ram Nath Kovind, Bu festivalin herkes için barış, mutluluk ve huzur getirmesini temenni ederken Başbakan Narendra Modi de, sevinç ve neşe ile karşıladığımız bu bayram bizleri birleştirip iyi niyetimizi arttıracaktır açıklamalarında bulundu.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

Guetemala Gezi Rehberi

Guatemala bir orta Avrupa ülkesidir. Tarihi mayalara kadar dayanmaktadır. Tam adı Guatemala Cumhuriyeti olarak geçmektedir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir