Hemoroid (Basur) Nedir?

Hemoroid Basur Nedir

Makat bölgesinde bulunan damarların genişlemesi yani varistir. Hemoroidin ana nedenlerinden biri kabızlık diğer nedeni ise kalıtımsal özelliklerdir. Hemoroidli hastalar çoğunlukla uzun süreli kabızlık geçirmiştir. Yada bir neden olarak ailede bir çok kişide hemeroidli birey bulunmaktadır. Çok yaygın olan bu hastalık neredeyse yüz kişinin onunda vardır.Genellikle basur içe sarkma olarak yapılanır. Basur genellikle memelere benzeyen yapıların makat bölgesinde oluşmasıdır.

Basurun o memeyi andıran  yapıları doktorlar dört derecede inceler.

1. Derece: Makat bölümünden çıkmayan yani sadece kanama yapan memelerdir. Bu durum basurun ilk zamanlarında gerçekleşir.

2.Derece: İhtiyaç giderme ve ıkınma durumunda dışarı çıkan ve kendiliğinden içeri giren memelerdir. Genellikle soydan gelen basurda görülür.

3.Derece: İhtiyaç giderme ve ıkınmakla dışarı çıkabilen ve ancak el teması ile geri itilebilen memelerdir. Sonradan geçirilen basurun ilerleyen dönemlerinde bu durum gözetlenmektedir.

4. Derece: Asla geri itilmeyen memelerdir.Genellikle kalıtsal gelen basurun ilerleyen dönemlerinde gerçekleşir.

Hastalık Anüs kanserine çok benzer belirtiler verir ve genellikle çok karıştırılır.Anüs kanseri geçmesi uzun yıllar alan bazen de geçmeyen bir hastalıktır.Her kanser tipinde olduğu gibi erken tanı bu hastalıkta da hayat kurtarır. Basurlu hastalar mümkünse ileri tetkik için doktor kontrolünden geçmelidir.

Hastalığın durumuna göre ilaçla tedavi ve cerrahi tedavi uygulanabilir.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

hametan krem yüze sürülür mü

Hametan Krem Yüze Sürülür mü?

Hametan krem yüze sülür mü? Şimdiye kadar hametan kremin bu faydalarını duymadıysanız, bu güzel kremin …

2 yorumlar

  1. Yok teşekkürler harika araştırılmış bir konu olmuş teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir