Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gebelik dönemi boyunca neler yemeliyiz veya yememeliyiz? gibi sorulara çok sık rastlanılmaktadır. Yaşantının her döneminde olduğu şekilde gebelik dönemi boyunca da sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmek çok önemlidir. Tek vitamin odaklı beslenme şeklinden kaçınılmalı ve tüm minarelerden ihtiyaç olduğu kadar alınmalıdır. Gebelik dönemi boyunca bütün besin maddelerinin tüketilmesi gerekir. Anne adaylarının hamilelik dönemi öncesinden günlük olarak 300 kalori daha fazla besin tüketmesi gerekir. Gebeliğin ilk aylarında ise folik asit tüketimi önerilmektedir.

Yeteri kadar besin tüketmeyen anne adaylarında günlük olarak multivitamin preparatları önerilmektedir. Gebelikte yeterli beslenme durumunda ortalama 10-12 kilo alınmaktadır. Gebelik dönemi boyunca kilo takip edilmelidir. İlk 3 ayda ortalama olarak 0,5-1 kg ve sonraki dönemlerde ise ayda ortalama olarak 1,5-2,0 kilo almak normaldir. Gebelikte kilo alma ile alakalı detaylı bilgileri buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Gebelik durumunun dışında da olduğu gibi aşırı yağlı ve gereğinden fazla kalori içeren yiyecek ve içeceklerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Hamur işleri gibi yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Baklava gibi şerbetli tatlılar mümkün olduğunca az tüketilmelidir. Bu tür tatlılar aşırı ve kolay kilo almanızı sağlar.
Gebelik döneminde çikolata yemek hakkında detaylı bilgileri buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Gün içinde sık olmak üzere az olacak şekilde beslenmek gerekir. Gün içinde 5-6 öğün beslenme tercih edilmelidir. Aşırı tuz tüketimi yapmamalı ve fastfood tüketiminden uzak durulmalıdır. Mineral ve vitamin kaynağı olan meyve ve sebzelerin tüketilmesi son derece faydalıdır. Et ve süt ürünleri gebelik dönemi boyunca ihtiyacınız olan protein miktarını karşılayacaktır. Gebelik süresi boyunca haftada 2 kere balık tüketimi bebek beyni gelişimi açısından önemlidir.

Gebelik dönemi boyunca bol sıvı tüketimi de önemlidir. Bu sıvı ihtiyacını genellikle su karşılar. Günde yaklaşık olarak 10 bardak su içmek ideal miktardır. Gebelik dönemi boyunca çay, kola, kahve gibi kafein bulunan içecekler mümkün olduğu kadar az tüketilmelidir. Maden sularının içilmesinde herhangi bir sakınca bulunmaz. Gebelikte alkollü içeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Günde içeceğiniz 2-3 bardan su bebek gelişimi ve kalsiyum ihtiyacı bakımından faydalı olacaktır.

Hamilelikte diyet yapmak doğru bir davranış değildir. Anne adayları hamileliklerine boylarına orantılı bir kiloda başlamalı ve gebelik dönemi boyunca ortalama olarak 10-12 kilo alarak devam etmelidir. Fakat hamilelikte fazla kilolar mevcut ise bu kilolardan kurtulmaya çalışmamalıdır. Bunun yerine anne adayları daha az kilo almalıdır.

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

fucidin-krem-ne-icin-kullanilir-ne-ise-yarar

Fucidin Krem Ne İçin Kullanılır? Ne İşe Yarar?

FUCİDİN KREM NEDİR, NEYE İYİ GELİR? Fucidin krem olarak bilinen bu krem genel tabiriyle ciltte …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir