halıdaki lekeler nasıl çıkar

Halıdaki Kirler Lekeler Nasıl Çıkar?

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Her evin olmazsa olmazı  halılar, kirlendiğinde leke bulaştığında bizleri hep düşündürür. Halıya bulaşan lekeye göre uygulayabileceğiniz farklı birbirinden pratik yöntemler var. Bu yöntemler ile halıya bulaşan lekeleri çıkarabilirsiniz.

Halıya Hangi Lekeler Bulaşır?

Halıya her türden leke bulaşması mümkün. Bu bir yemek lekesi olabilir, çay lekesi olabilir, yağ lekesi gibi bir çok leke olabilir. Bu lekelerden bazıları için sizlere bir kaç yöntem paylaşalım istedik. İlk defa deneyeceğiniz yöntemleri ılık su ile denemenizi tavsiye ederiz.

Halıdaki Yağ Lekesini Nasıl Çıkar?

Evdeki halıya yağ lekesi bulaşırsa ne yapılabilir. Bu gibi bir durumda ilk denememiz gereken yöntem bulaşık deterjanı ve sıcak su ile yapılan yöntemdir. Leke üzerine bir miktar bulaşık deterjanı döküyoruz, daha sonra sıcak su ile ve uygun bir bez kullanaraktan lekenin bulunduğu yeri ovalayarak temizlemeye çalışıyoruz. Bu yöntem yemeklik yağ gibi basit yağ lekelerinde büyük olasılıkla işe yarar ve leke tamamen çıkar. Bu yöntem ile halınıza zarar da vermemiş olursunuz.

 

Halıdaki Kahve Lekesini Nasıl Çıkar?

Peki halıya dökülen kahve lekesi nasıl çıkarılır. Kahve lekesi çabuk müdahale edilirse iz, leke bırakmadan temizlenebilecek bir lekedir. Zamanında temizlenmezse kalıcı hale gelebilir ve halınızda çirkin bir görüntü oluşur. Çay lekesi ve kahve lekesi gibi lekelere ne kadar hızlı müdahale edilirse o kadar iyi olur aksi taktirde leke kalıcı hale gelebilir. Çıksa bile halınız tahriş olur.

Çay ve kahve lekesine müdahale ederken yapmanız gereken ılık su, sirke ve sıvı deterjan karışımını uygun bir bezle dairesel hareketler halinde çayın veya kahvenin döküldüğü yere uygulayın. Çok iyi bir sonuç alacağınız bir yöntemdir.

Temizleme işlemini uyguladıktan sonra bezi iyice temiz suda durulayın daha sonra duralamış olduğunuz bezi lekenin olduğu bölgeye yine dairesel şekilde uygulayarak kullanmış olduğumuz deterjanı temizleyin. Sonrasında bölgeyi kurumaya bırakın.

 

Halıdaki Kan Lekesini Nasıl Çıkar?

Gelelim zor lekelerden biri olan kan lekesine. Biliyoruz ki kan kuruduğunda pıhtılaşarak kurur ve sert bir hale gelir. Peki kurumuş kan lekesi çıkar mı? Kan lekesini çıkarmak için ne yapmak lazım, kan lekesi kuruduğu zaman farklı bir yöntem uygulamak gerekir. Yaş kan lekesine de farklı bir yöntem uygulanır.

Henüz kurumamış bir kan lekesini çıkarmak için sadece su kullanmanız bile yeterlidir. Kan dökülen yere su döküp bez ile durulayarak lekeyi kısa bir sürede çıkarabilirsiniz. Fakat kan kuruduysa farklı bir yöntem ile çıkarabilirsiniz.

 

Peki Kurumuş Kan Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kurumuş kan lekesini çıkarmak için diş macunu yöntemini öneririm. Diş macunu ile leke nasıl çıkarılır. Kurumuş kanın bulunduğu yerin üzerine kullanmış olduğunuz diş macununu sürün ve 15-20 dakika bekleyin daha sonra temiz su ile sürdüğünüz macunu temizledikten sonra göreceksiniz ki kan lekesi çıkmış olacak.

Kafanıza takılan her türlü soruyu hemen aşağıdan yorum yaparak bizlere sorabilirsiniz.

 

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

İngiltere Çalışma Vizesi

İngiltere çalışma vizesi , İngiltere’de uzun süre çalışacak insanların alması gereken vize türüdür. İngiltere’de ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir