hafıza güçlendirme

Hafıza Yetersizliği ve Hafızayı Güçlendirmek

Hafıza Yetersizliği ve Hafızayı Güçlendirmek

Beynimiz, hücreler aracılığı ile belki de elektrik devreleri şeklinde sürekli olarak bilgi alıyor ve bu bilgiyi sınıflandırıyor, özümlüyor ve depo ediyor. Biz bu sürecin hiç olmazsa belli bir zaman içinde olduğunu ve ilk 30-60 dakika içinde izlenimin tam olarak kaydedilmediğini biliyoruz. Başa sert bir darbe son yirmi dakikada olup bitenleri tamamen unutturabilir.

Bir incinme olmadan da biraz önce söyleyenleri ya da bir şeyi nereye koyduğumuzu unutabiliriz.

Herhangi bir şey ne kadar uzun zamandan beri biliniyorsa bilgisi o kadar kökleşmiş olur. Örneğin hafızaları zayıf olan yaşlılar çocukluk anılarını çok iyi hatırlarlar. Bir imtihan için son dakika çalışmanın ders yılı süresince düzenli çalışmak kadar yararlı olamaması da böyle açıklanabilir.

Buna karşılık aklınızda sizin tahmin edebileceğinizden çok daha fazla şey saklı tutmaktadır. Yani siz sandığınızdan daha akıllısınızdır. Rastlantı olarak karşılaştığınız bir söz ya da görüntü unuttuğunuzu sandığınız birtakım olaylar ya da bilgiler zincirini aklınıza getirebilir. Dikkatsizlik ve unutkanlık yaşlı kimselerde çok rastlanan bir şikayet konusudur. Bir kazadan hemen sonra olup bitenleri unutma ise baş incinmelerinin ya da ruh hastalıklarında uygulanan şok tedavisinin tipik bir sonucudur. Unutkanlığın süresi azalabilir ama zamanla tamamen geçmesi söz konusu değildir.

İnsan hayatının belli bir döneminden bir bölümünü unutabilir. Bilinç kaybı ya da geçmişin tamamen unutulması; bu epilepsi (sara), depresif bir durum, şizofreni ya da dalgınlık belirtisi olabilirse de en yaygın nedeni histeridir. Bu durum hastanın geçmişteki tatsız, sıkıntı verici bir olayla ilişkisini kesmiş olur.

Beden sağlığını bozulması ve günlük yorgunlukta geçici bir hafıza noksanlığına sebep olur.

Eğer sürekli artan bir hafıza bozukluğu ya da ara sıra tam bir hafıza kaybı olursa doktora gitmek gerekir. ”burayı daha önce görmüş gibiyim” duygusu ilk kez karşılaştığınız bir şeyi ( bir odayı ilk gördüğünüzde) daha önceden mutlaka görmüş olduğunuz izlenimidir. Bu birçok normal insanın özellikle uykulu iken ya da çocuklukta başına gelmiştir. Birçok nevroz ve epilepsi vakalarında da rastlanabilir. Alkolden tamamen uzak durun. Uykunuzu düzenli bir hale getirin. Sürekli kitap, dergi gibi şeyler okuyun ve okuduklarınızı çevrenizdekilere anlatın. Bulmaca çözün. Çevrenizdekilerin telefon numaralarını ezberleyin ve 2 günde bir kendinize sorun. Unuttuysanız tekrar ezberleyin. Bu tekrarlar unutmamanızı sağlar ve hafızanızı geliştirir.

 

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

Evde Köpek besleme

Evde Köpek Besleme ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle çocuklarımız evde köpek besleme konusunda biraz inatçı olabiliyorlar. Ama onların anlamayıp sizlerin anlayabileceği bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir