google stadia nedir

Google Stadia Nedir?

Stadia nedir? Stadia, Google tarafından geliştirilen ve bulut sunucular üzerinden oyunculara hizmet verecek bir çevrimiçi platform. Teknoloji devi Google’ın yaklaşık 1,5 yıldır üzerinde çalıştığı ve geçtiğimiz günlerde tanıttığı Stadia, hiçbir pahalı oyun konsolu ve bilgisayar gerektirmeden oyuncuların bütün oyunları oynayabilmelerine olanak sağlayacak. Henüz daha erken erişime dahi açılmayan Stadia’nın bir diğer önemli özelliği ise Youtube dahil bütün Google servisleriyle uyumlu çalışabilecek. Öyle ki teknoloji uzmanlarına göre büyük ses getiren ve Google Chrome tarayıcısı üzerinden hizmet verecek olan Stadia, adeta yeni nesil için çığır açacak. İlk olarak Project Stream olarak sızdırılan ama Stadia isminde tanıtılan çevrimiçi oyun servisi, hem çevrimiçi hem de tek kişili oyunlar için hizmet verecek. Her nasıl ki Facebook sosyal medya devrinin başlangıcı olarak kabul ediliyorsa Google Stadia da gelecekte oldukça popüler olacak çevrimiçi oyun servislerinin atası olarak kabul edilmiş durumda. Yeni bir çağın başladığının sinyalini veren Stadia için ünlü oyun şirketi Ubisoft da partner olmuş durumda.

Google Stadia Özellikleri Neler?

Öncelikle belirtmek lazım ki Google Stadia her ne kadar bir konsol veya bilgisayar ihtiyacı duymasa da oyuncuların sorunsuz şekilde oynayabilmeleri için bayağı hızlı bir internet istiyor. Peki Stadia bize neler sağlayacak?

-Stadia sayesinde artık oyunların inme sürelerini beklemeyeceğiz.

-Oyunlara gelen güncellemelerle uğraşmayacağız.

-Tıpkı Netflix veya Youtube’da olduğu gibi Stadia hesabımıza hangi platformdan girersek girelim oyunumuza kaldığımız yerden devam edebileceğiz.

-Çevrimiçi oyunlara Google tarafından sunucu desteği sağlanacağı için artık oyunları çok daha fazla kişi oynayabilecek. Yani Battlefield 5’i şu anda anlık 100 bin kişi oynuyorsa Stadia sayesinde anlık 500 bin kişi oynayabilecek.

-Google, Stadia için ülkemiz dahil birçok Avrupa ve Amerika ülkesinde veri merkezleri kurmuş durumda. Şu anda tam net olmasa da ülkemizde en az 2 adet Stadia veri merkezi olacağı söyleniyor.

-Stadia sayesinde günümüzdeki oyunların sayısı bir hayli artacak. Zira hem Google’ın Stadia için kurduğu oyun stüdyoları hem de üçüncü parti oyun stüdyoları Stadia için şu anda 100’den fazla oyun geliştiriyorlar. Bu oyunlar Stadia’ya özel olacak.

-Tek tuşla Youtube’da canlı yayın yapılmasına ve video paylaşımına imkan tanıyacak.

-Youtube’da içerik üreten Youtuberlar dilediği abonesini tek tuşla oyununa davet edebilecek.

-Stadia üzerinden paylaşılan oyun videoları sayesinde içerik üreticileri reklam gösteriminden yüksek miktarda para kazanabilecek.

Google Stadia Başarılı Olur mu?

Evet, olur. Zira şu anda çevrimiçi oyun servisi için Microsoft’un da dahil olduğu birçok oyun firmasının çalıştığı biliniyor. Yani artık şirketler yeni nesil için çevrimiçi oyun servisleri geliştiriyorlar ki bunların öncülüğünü ise Google üstlenmiş durumda. Stadia için milyarlarca dolar yatırım yapan Google, gözünü hem Steam’e hem Twitch’e hem Playstation’a hem de Xbox’a dikmiş durumda. Yani Stadia yüzünden Google, Valve, Amazon, Sony ve Microsoft’u karşısına almış durumda. Böylesi büyük bir savaş için 1,5 yıldır hazırlanan teknoloji devi Google, her olasılığı düşünmüş olacağı için yeni sisteminin başarılı olması için her şeyi yapacaktır.

Google Stadia Ödeme Sistemi

Stadia’nın aylık ödemeli mi yoksa tek seferli ödemeli mi olacağı veya fiyatının ne olacağı henüz bilinmiyor. Zira ödeme konusunun açıklanması için erken olduğunu söyleyen Google, şu anki tek hedeflerinin bu sene içerisinde sistemi Amerika’da, Kanada’da ve İngiltere’de kullanıma açmak olduğunu açıkladı. Ama uzmanlara göre sistem tıpkı Netflix gibi 480p, 720p, 1080p ve 4K 60 FPS olmak üzere farklı üyelik paketleri sunacak. Bu paketler aylık ödemeli olacak.

Hakkında: hbilgic

Ayrıca Kontrol Et

İngiltere Çalışma Vizesi

İngiltere çalışma vizesi , İngiltere’de uzun süre çalışacak insanların alması gereken vize türüdür. İngiltere’de ne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir