Göbek Yağlarını Eriten Besinler Nelerdir?

Karın bölgesi, vücudumuzda en fazla yağ biriken bölgelerden biridir. Ve bu bel bölgemizde de birikerek görsel olarak da rahatsız eden bir görüntü ortaya çıkaracağı gibi belin dengesini de bozabilir. Karın bölgemizdeki yağları eritmek için diyetimizde aşağıdaki yiyecekleri de eklememiz iyi olacaktır. Bu sayede karın bölgemizdeki yağları daha etkili biçimde ve kısa sürede yakabiliriz.

ELMA :  Elma içeriğindeki zengin C vitamini, flavonoidler ve beta karoten sayesinde yağları eritmek için çok faydalıdır. Diyette tüketilmesi faydalı olacaktır.

ELMA SİRKESİ : Elma sirkesi yağ depolanmasına karşı etkilidir ve yağ yakımını hızlandırır. Salatalara eklenerek tüketilebilir.

ARMUT : Armut kalorisi düşük bir meyvedir ve lif deposu olması açlık hissinin giderir ve içerisindeki antioksidanlar sayesinde göbek bölgesindeki yağ depolanmasını engeller.

MUZ : Muzun zayıflatıcı ve yağ yakıcı etkisi büyük oranda içerisinde barındırdığı potasyum minerali ile ilgilidir. Muzda bolca bulunan potasyum, metabolizmayı hızlandırır ve vücutta ödem tutulmasına engel olur. Diğer yandan kilo alımına neden olan sodyum mineralinin de vücudu riske edecek düzeylere çıkmasına engel olur.

ÇİLEK : Kırmızı renkli meyve ve sebzelerin temel özelliği içerisinde bol miktarda antioksidan barındırmasıdır. Çilek antioksidanlar bakımından bir hayli zengin bir meyve olup hem kalp krizine iyi gelen bir meyve olarak hem de yaşlanmayı geciktiren bir besin maddesi olarak tüketilmesinde fayda vardır. Diğer yandan kan dolaşımını hızlandırması ve dokulara kan yoluyla daha fazla oksijen ulaşmasını sağlayan demir elementi açısından oldukça zengindir. Çilek diğer yandan yoğurtla birlikte tüketilirse hem öğün atlamak ve tokluk hissi oluşması için işe yaramakta hem de yan karın bölgesi yağlarının erimesine yardımcı olmaktadır.

SİYAH FASULYE : Protein ve lif deposu olan siyah fasulye yağın depolanmasına karşı etkilidir ve açlık hissini azaltır.

KEREVİZ : İçeriğinde bulunan C vitamini ve kalsiyum ile doğal olarak kilo vermeye yardımcı olur.

KİRAZ : Kiraz kalp ve sindirim sistemi için çok faydalıdır. Kolestrolü düşürür ve ürik asit sağlar, metabolizmayı düzenler, açlık hissini azaltır. Antioksidan bakımından çok zengindir.

DOMATES : Domatesin kanda lipit birikimini azaltma özelliği vardır ve bu özelliği ile vücudu temizler ve yağ birikimini önler.

YOĞURT : Yoğurt içerisinde bulunan kalsiyum elementi sayesinde potasyum gibi etkili bir madde olarak metabolizmanın hızını artırır. Vücuttaki zararlı toksinlerin de atılmasını sağlayan yoğurt vücut içerisindeki düzeni sağladığı için metabolizmanın %15 oranında çalışmasına da etki eder. Yoğurt içerisinde bulunan probiyotik mikroorganizmalar sindirimi kolaylaştırarak yenilen besinlerin kısa sürede sindirilmesine yardımcı oluyor. Yoğurt ayrıca ödem sökücü bir besin olmasından dolayı yağların arasına biriken ödemlerin atılmasını da sağlar.

YEŞİL ÇAY : Yağlar vücut içerisinde bağırsaklar tarafından emilir. Bağırsakların yağları emmesi ile birlikte karın bölgesinde bir yağlanma meydana gelir. Yeşil çay ise bağırsakların yağları emmesine engel olarak  dışarı atılmasına yardımcı olur. Günde 3 bardak yeşil çay tüketen kişilerin metabolizmaları hızlanmakta ve bölgesel olarak zayıflamaya başlamaktadırlar. Ayda 2 kilo kadar zayıflamaya da yardımcı olan yeşil çayın fazla tüketilmesi de zararlı olabilmektedir.

TURUNÇGİLLER : Greyfurt ve limon yağ yakıcı özelliğe sahip besinlerdir. Bununla birlikte mandalina, turunç, portakal gibi meyvelerde yağ yakıcı özelliğe sahiptirler. İçeriğinde C vitamini bulunan meyvelerin tüketilmesi yağ yakımında önemli ölçüde fayda sağlar. Uzmanlar greyfurtun günlük olarak alınan yağın 1/4’ünü yaktığını açıklamışlardır.

TAHILLAR : Tahıllar kilo vermeye yardımcı olan bir diğer besin grubunu oluşturur. Ancak tahılların etkili olması için beyaz dediğimiz ürünler değil esmer tahıl ürünlerinin tercih edilmesi gerekir. Tahılların içerisinde çok fazla miktarda lif bulunur. Tahıllardaki bu lifler sindirimi zor olan besin grubunda oldukları için daha fazla kalori harcanmasını sağlar ve tahıllar tok tutucu özelliğe de sahiptirler.

Hakkında: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir