Sanal Bilgi Sitesi

Full Hd Film İzlemek İçin İnternet Hızımız Nasıl Olmalı?

Full Hd Film İzlemek İçin İnternet Hızımız Nasıl Olmalı?

Evde iş çıkışı yorgunluğumuzu atmak için ya da yanımızda bulunan kişilerle vakit geçirmek için internet üzerinden film izlemek isteriz. Peki, internet sitelerinden film izlerken donma şikayeti yaşanır mı? Sürekli internette kopmalar yaşanır mı? Yaşanan bu gibi kötü olaylardan nasıl kurtulunur?

Ev İnternetimize Speed test Uygulaması

İnternet sağlayıcılarının bizlere vermeyi taahhüt ettikleri internet hızlarını gerçekten veriyor mu? Vermiyor mu? Bunu öğrenmenin tek yolu Speed test yapmaktır. Speed test yaptığımız da bize gelen internet hızının indirme yani download, yükleme yani upload ve ping sürelerini kolaylıkla öğrenebilmekteyiz. İnternet hızımızda bir değişik olduğunda aynı anda öğrenebilir kaç dakika kaç saat internet kopması yaşandığını görebilirsiniz. İnternet hızının da bir yavaşlama söz konusu olduğunda İnternet sağlayıcınız ile görüşme yaparak bu düşmelerin ve kopuklukların nelerden kaynaklı olduğunu ve çözüm yollarını tartışabilirsiniz.

Speed Test Nasıl Yapılır?

Speed test yapmak için neler yapılır? Speed test nasıl bir programdır? Speed test yapmak çok kolaydır. Yapmanız gereken İnternet sayfasına ya da İnternet sekmesine speed test yazıp ilk sırada çıkan sekmeye tıklamanız yeterlidir. Ya da mobil uygulama üzerinden Google play ya da Play Store uygulamalarından indirme yaparak kullanabilirsiniz. Evinize ya da ofisinize kurulan internetin hızının bağlandığı an ölçmek çok önemlidir yoksa arıza kaydı oluştur ekipler gelsin hızınızı ayarlasın filan derken 1haftanız gider. Verimli ve güzel bir İnternet kullanmak istiyorsanız 6mbit hızından aşağı İnternet kullanmamalısınız.

Online İnternet Hız Testi / Hız Testi Ölçme

Hız testi online sitesi en güvenilir online speed test yapan bir sitedir. En çok kullanılan ve en çok tercih edilen Xfinity Internet Speed Test aracıdır. Yine bu sitede speed test sitesinde olduğu gibi indirme (download) yükleme (upload) ve ping sürelerini gösteriyor. Sayfada hız testinin ne olduğunu nasıl yapılması gerektiğinin kısaca bilgileri verilmiştir. İnternet paketinizi değiştirmeniz gerektiğini ya da daha düzenli kullanımla daha hızlı bir İnternet kullanmanızın yollarını sizlerle paylaşır. Her türlü İnternet sağlayıcısının vermiş olduğu internetin hızını ölçmeye yarar. Sadece İnternet sitesinde bulunmaz Google Play gibi mobil indirme sitelerinden de kolaylıkla indirme yapabilir ve mobil yani telefondan da İnternet hızınızı ölçebilirsiniz.

Full HD Film İzlemek için Yapılması Gerekenler

Hepimizin isteği donma sıkıntısı yaşamadan filmimize başlayıp yine donma ve kopma sıkıntısı yaşamadan filmi bitirmektir. Donma ve kopma sıkıntısı yaşamamak için Yapılması gerekenler;

1. Sürekli İnternet kullanımı gerçekleşiyor ise donma ve yavaşlama sıkıntısı yaşamamak için en az 6mbit hız alınmalıdır.

2. Bir süre kullanımdan sonra yavaşlama olmaması için acil kullanım kotası yani AKN denilen olay olmamalıdır. AKN olur ise ilk zamanlar İnternetiniz çok hızlı ve güzel olur ama sonrasında kullanım yoğunluğuna göre İnternet hızının da düşmeler yaşanır. O yüzden AKN olmamasına dikkat ediniz.

Kaynak : Onspeedtest.com

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.