Feminist Ne Demek?
Feminist Ne Demek?

Feminist Ne Demek?

Son zamanlarda çok sık kullanılan feminist kelimesini duydunuz ve anlamını merak mı ediyorsunuz. O zaman bu yazımız tam size göre! Haberleri takip ederken ya da sosyal medyada bu kelimeyle karşılaşabilirsiniz. Aklınıza “feminist ne demek, feminist kime denir, feministler ne çalışmaları yapar” gibi sorular geldiyse yazımızı okumaya devam ederek, sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Türk Dil Kurumu Sözlüğü ’ne göre feminizm toplumda kadının haklarını çoğaltma, erkeğinkiler düzeyine çıkarma, eşitlik sağlama amacını güden düşünce akımı, kadın hareketi demektir. Bu akımı destekleyen kişilere feminist denmektedir. Bu kişiler Dünyada cinsiyet eşitsizliği olmasını savunurlar. Daha çok kadınlarla bağdaştırılan bir kavram olsa da erkeklerden çok sayıda destekleyen vardır. Kadınların toplum içerisinde çok daha iyi şartlarda olması için çalışmalar yapar. Bu kavram ilk olarak Charles Fourier adlı sosyal filozof tarafından ortaya atılmıştır. Sosyal olarak gelişilmesi için kadınlara daha fazla özgürlük verilmesini savunmuştur. 1993 yılında Viyana Dünya İnsan Hakları Konferansı’nda kadınlar için insan hakları kavramı gündeme gelmiştir. Bundan sonra dünyanın farklı yerlerinden harekete geçen çok sayıda bağımsız kadın ve kadın kuruluşları kampanya düzenlemiştir. Kampanyada kadınların ve kız çocuklarının insan haklarının, evrensel insan haklarıyla ayrılmaz, bölünmez ve vazgeçilmez olduğu savunulmuştur.

Feminizm Çalışmaları

Feminizm kapsamında günümüze kadar birçok çalışma yapılmıştır. Başlarda kadınlarla ilgili çalışmalar yapılmış daha sonraları kölelik, ırkçılık, sınıf mücadelesi gibi konularda da çalışmaları olmaya başlamıştır. Feminizmi destekleyen kişiler özellikle kadına şiddetin önlenmesi konusunda çalışmalar yapmaktadır. Ezme ve ezilmeye karşı boyun eğmemeyi amaçlar. Günümüzde kadına şiddet tüm zalimliğiyle artarak devam etmektedir. Kadınların eşleri önünde ezilmesi, hor görülmesi, duygusal ya da fiili olarak şiddet görmesi kabul edilemez. Nerede olursanız olun şiddetin her türlüsünün karşısında dimdik durmak, susmamak insan olmanın gereğidir. Bunun için feminist olmaya gerek olmasa da, insan olmaya gerek vardır. Erkektir yapar zihniyetinden çıkılmasına, bireylerin saygınlığını zedeleyecek ithamlarda bulunmaktan kaçınılmasına ihtiyaç vardır.

Bu yazımızda sizlere feminizm ne demek sorusunun yanıtını verdik. En yeni içeriklerimizden haberdar olmak için takipte kalın!

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

en zehirli yılanlar

Dünyanın En Zehirli 10 Yılan Türü

Dünyanın En Zehirli 10 Yılan Türü Makalemizin başlık kısmında da belirttiğimiz üzere dünyanın en zehirli 10 yılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir