evde orkide bakımı
evde orkide bakımı

Evde Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

evde orkide bakımı
evde orkide bakımı

Orkide, narin ve hassas çiçeklerden biridir. Özel günler için çiçek olarak akla önce orkide gelir ve pek çok kişi tarafından beğeni ile kabul edilir: Orkide bakımında dikkat edilmesi gerekenlere özen gösterdiğinizde hem canlılığını koruduğunu görebilirsiniz. Orkide çiçeklerinin çoğalması için tek yapmanız gereken biraz özen ve sevgi göstermek!

Orkide Bakımında Püf Noktalar

orkide bakımında püf noktalar
orkide bakımında püf noktalar

Uygun koşulları sağladığınızda evde orkide yetiştirmeyi siz de yapabilirsiniz. Orkidenin türüne göre bakımı değişse de genel olarak orkide bakımı aynı koşullarda sağlanır. İlk önce orkideyi sık sık yerini değişmeyeceğiniz bir alana koymalısınız. Bu alanın aydınlık ve doğrudan ışık almaması önemlidir. Perde arkasına veya pencereye yakın yerlere koyabilirsiniz.

Orkide sulamasını 4 gün ile bir haftada bir yapabilirsiniz. Yaz aylarında su verme sıklığını artırabilir ve kış aylarında bu süreyi uzatabilirsiniz. Orkide suyu sever ancak toprağının da fazla sulu kalmaması gerekir. Şeffaf bir saksıda olması orkide köklerini kontrol edebilmeniz açısından önemlidir. Orkidenin çiçekleri döküldükten sonra budanmalıdır.

Orkide Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

orkide seçimi
orkide seçimi

Artık pek çok markette bile orkide çiçeğini bulabilirsiniz. Orkide satın alırken çiçek açmış olanlarından ziyade tomurcuklu olanları almayı tercih etmelisiniz. Çiçek açmış olan orkidelerin dökülme zamanının yaklaşmış demektir.

Orkide saksısı şeffaf olmalı ve kökleri siyah rengine yaklaşmış olmamalıdır. Bu orkidenin canlılığını yitirdiği manasına gelir.

Orkide yaprağında lekeler olması çiçeğin çok fazla güneş ışığına maruz kaldığını ya da hastalandığını işaret eder.

Orkide Çiçeği Neden Solar?

orkide neden solar
orkide neden solar

Orkidelerin ömrü 10 ila 12 yıl arasında değişmektedir. Aşırı sıcak, aşırı ışık ya da aşırı soğuk ortama bırakılmayan ve zamanında sulanan orkideler çiçek açmaya elverişlidir.

Orkide saksısının deliklerinin kapalı olması hava almasını engeller ve bu da orkidenin ömrünü azaltır.

Orkide toprağının kalitesiz olması, orkide vitaminin yetersiz gelmesi de orkide çiçeğinin solmasına neden olabilir.

Unutmamalısınız ki evde orkide bakmak için önce sevmeniz ve isteyerek yapmanız gerekir. Özel günlerin çiçeği olarak bilinen orkideyi evde yetiştirmek aslında sanıldığından daha kolaydır. Sadece belirttiğimiz püf noktalara dikkat etmeniz yeterli!

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

Akrilik Boya İle Tablo Resim Nasıl Yapılır ?

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda öz abim tarafından akrilik boya ile yapılan tablo resimlerin nasıl yapıldığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir