Evde Köpek besleme
Evde Köpek besleme

Evde Köpek Besleme ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

evde köpek besleme
evde köpek besleme

Özellikle çocuklarımız evde köpek besleme konusunda biraz inatçı olabiliyorlar. Ama onların anlamayıp sizlerin anlayabileceği bir çok şey var. İlk olarak ne denli bir sorumluluk altına girdiğinizin bilincinde olmalısınız. Evcil köpekler çok ilgi ve zaman isteyen hayvanlardır. Bu yazımda sizlere evinde köpek besleyen ve bundan oldukça memnun olan birisi olarak deneyimlerimi, bildiklerimi paylaşacağım.

Evcil Köpek Seçimi

evcil köpek seçimi
evcil köpek seçimi

Biraz garip bir başlık oldu ama çok önemli bir konu olduğu için değinmek zorunda olduğumu düşündüm. Arkadaşlar öncelikle evcil köpeğinizi nasıl sahipleneceğinize karar vermelisiniz. Benim size önerim petşop’tan satın almak yerine hayvan barınaklarını tercih etmeniz. İnanın barınaklarda sahiplendirilmeyi bekleyen binlerce evcil köpek sizi bekliyor. Herzaman yavru köpek tercih etmenizde yarar var. Yaşlı köpeklerin size alışması zaman alırken yavru köpeği istediğiniz bir şekilde baştan eğitebilir, kendinize dost edinebilirsiniz.

Size ve Eşyalarınıza Verebilecekleri Zararlar

Özellikle yavru, küçük köpekler sıklıkla eşyalarınızı ısırma eğiliminde bulunabilirler. Yavru köpekler bazen huysuz olurlar. Onlarla ilgilenmediğinizde sanki inatla size zarar vermek istiyorlarmış gibi gelebilir. Eğer köpeği benim gibi evin içinde besleyecekseniz yavruyken kucağınıza alıştırmayın. Dışarıdayken eve döndüğünüzde yatağınızda pislik görmek istemiyorsanız kesinlikle yatağınıza çıkmasına izin vermeyin. Yatağınızı onlara yasak bölgeymiş gibi eğitin. Yoksa alıştırmanız süresince geceleri sizi çok rahatsız ederler.

Köpeklerin Tuvalet Eğitimi

köpeklerin tuvalet eğitimi
köpeklerin tuvalet eğitimi

Genellikle yavru köpeklerin tuvalet eğitimi daha kolaydır. Aslına bakarsanız köpek yavruyken tuvalet eğitimi vermemişseniz bir süre sonra biraz büyüdüklerinde işiniz çok zor demektir. Sağlam ve düzenli bir tuvalet eğitimi almış evcil köpekler, zorda kalmadıkları veya hasta olmadıkları müddetçe yapılmaması gereken yerlere tuvaletlerini yapmazlar. Yavru köpeklerin tuvalet eğitimi kolay olsa bile, sonuç olarak yavru oldukları için ne zaman ne yapacakları belli olmuyor. Köpeklere tuvalet eğitimi vermek biraz sabır, biraz zaman ve çokça sevgi gerektirir. Tuvalet eğitimi verirken bir ana kelime belirleyin. Tuvalet zamanının geldiğini ona hep bu kelime ile bildirin. Kelime olarak “hadi karabaş” gibi kendinize uygun kelimeler kullanabilirsiniz. Yavru köpeğiniz tuvaletini doğru bir şekilde bitirdikten sonra onu küçük bir hediyeyle ödüllendirin, böyle şeyleri çok severler. Bence eğer köpekleri  seviyorsanız harcadığınız zamana kesinlikle değecektir.

Köpekler Ne Yemeyi Sever?

Köpekler ve insanların hazm sistemleri, mide yapıları çok farklı olduğu için kendi yediklerinizi köpeğinize yedirmeyin. Cins köpeklerin besinlerine özellikle dikkat edilmelidir. Cins yavru köpekler gelişmelerinin her döneminde farklı beslenirler. Çok küçükken yumuşak mamalarla başlanılan besleme git-gide diş yapılarına, kilolarına ve yaşlarına göre değişiklik gösterir. Benim sizee önerim kendi yemeğinizden(et, ekmek, süt), yani siz yemek yerken köpeğinize yemek vermemeniz. Küçükken bu duruma alıştırırsanız büyüdüklerinde siz yemek yerken rahat bırakmazlar.

Eve köpek almak isteyenler için birkaç bilgi paylaştığım bu yazım umarım işinize yaramıştır. Ev hayvanları ile alakalı bir sonraki yazım kedilerle ilgili olacak. Takipte kalın. 🙂

Hakkında: admin

Ayrıca Kontrol Et

halıdaki lekeler nasıl çıkar

Halıdaki Kirler Lekeler Nasıl Çıkar?

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar? Her evin olmazsa olmazı  halılar, kirlendiğinde leke bulaştığında bizleri hep düşündürür. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir